Minęło 20 lat od pojawienia się PCVAD (choroba cirkowirusowa świń), jednej z chorób, która miała największy wpływ na zdrowie świń. Wszyscy weterynarze, którzy mieli wówczas styczność z problemem, dobrze to pamiętają, ale wirusy i epidemiologia są elementami dynamicznymi. Co się zmieniło?
Skuteczność szczepionki rozwiała wszelkie wątpliwości dotyczące głównej roli PCV2 w chorobie, ale pozostaje ona nadal jednostką wieloczynnikową, w której warunki środowiskowe, gęstość obsady, a zwłaszcza genetyka, odgrywają bardzo ważną rolę. Te nieznane czynniki obejmują nowe szczepy PCV2 i zmiany epidemiologiczne spowodowane masowymi szczepieniami gospodarstw.
Aby podkreślić ten kamień milowy, Joaquim Segalés napisał artykuł podsumowujący dwie dekady walki z cirkowirusem, odzwierciedlający obecną sytuację. My, 333, wraz ze sponsorem Boehringer Ingelhem, chcieliśmy stworzyć monografię, która będzie kompilować główne artykuły i streszczenia opublikowane na 3trzy3, do których będziemy dodawać nowe treści w nadchodzącym miesiącu.
20 lat PCV2 - co się zmieniło? - monografia
Minęło 20 lat od pojawienia się tej wyniszczającej choroby. Czy szczepionki są nadal skuteczne? Czy zmieniła się epidemiologia choroby? Czy powinniśmy martwić się o nowe szczepy PCV2 lub PCV3?
Komentarze do artykułu
Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.
Newsletter o trzodzie na Twoim mailu
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji