X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Jak systemy porodowe wpływają na wyniki po wybuchu PRRS?

Odejście od systemu zarządzania cotygodniowymi partiami poprawiło czas do osiągnięcia stabilności, czas do osiągnięcia podstawowej produkcji i całkowite straty prosiąt na 1000 loch po wybuchu PRRS.

15 listopad 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Choroba wywoływana przez wirus PRRS (PRRSV) jest jedną z najważniejszych na świecie chorób w produkcji trzody chlewnej. W ciągu ostatnich 40 lat dyskusje na temat PRRSV były bardzo intensywne, a znaczenie kliniczne tej choroby stale rośnie. Koszty PRRSV w Europie wahają się od 75,72 euro do 650,09 euro na lochę, w tym koszty wszystkich etapów produkcji. W Stanach Zjednoczonych niedawna aktualizacja została przedstawiona na Kongresie IPVS w 2024 r., podczas gdy roczny koszt PRRSV wzrósł z 664 mln USD do 1,2 mld USD dla amerykańskiego przemysłu trzody chlewnej. Niemniej jednak PRRSV ewoluuje genetycznie, generując bardziej agresywne szczepy, takie jak L1C.5 w Stanach Zjednoczonych lub Rosalia w Europie. W Stanach Zjednoczonych 21-letni trend w typach próbek do monitorowania PRRSV pokazuje, że próbki zbiorcze, takie jak płyny ustne i płyny technologiczne (PF), wykorzystywane do klasyfikacji stad hodowlanych według statusu PRRSV, stały się najczęściej używanymi próbkami do testów PRRSV RT-PCR w ciągu ostatnich lat (rysunek 1). Zmiana ta pozwala na pobieranie próbek od większej liczby zwierząt i poprawia wykrywanie PRRSV, nawet przy niskiej częstości występowania.

Rysunek 1. Liczba przypadków i podział według odsetka próbek badanych na obecność PRRSV metodą RT-PCR w czasie, w USA (2001-2024). Obraz zaczerpnięty ze strony internetowej Swine Disease Reporting System (SDRS, https://fieldepi.org/domestic-swine-disease-monitoring-program/)
Rysunek 1. Liczba przypadków i podział według odsetka próbek badanych na obecność PRRSV metodą RT-PCR w czasie, w USA (2001-2024). Obraz zaczerpnięty ze strony internetowej Swine Disease Reporting System (SDRS, https://fieldepi.org/domestic-swine-disease-monitoring-program/)

Producenci nadal walczą z PRRSV, a ostatnie badanie wykazało, że praktyki stosowane w stadach hodowlanych w celu kontroli lub eliminacji PRRSV są niespójne.

Odejście od cotygodniowego rytmu produkcyjnego

Wdrożenie zarządzania produkcją partiami zazwyczaj przenosi produkcję stad hodowlanych z tygodniowego rytmu na inny, z regularnymi interwałami wynoszącymi dwa, trzy, cztery, pięć lub siedem tygodni. Niektóre zalety takiej organizacji przepływu produkcji polegają na skoncentrowaniu czynności roboczych w jednym tygodniu, ułatwieniu wdrożenia systemu całe puste- całe pełne dla wszystkich pomieszczeń porodowych oraz lepszej organizacji przepływu produkcji, np. szybkim zapełnieniu miejsca w odchowalni i organizacji logistyki. Pytanie, które wciąż pozostaje, brzmi:

Czy odejście od cotygodniowego zarządzania partiami na rzecz porodów co 3, 5 lub 7 tygodni zapewnia przewagę , gdy mówimy o kontroli i eliminacji PRRS?

Porównanie badania przeprowadzonego na stadach hodowlanych działających w trybie tygodniowym z innym przeprowadzonym na fermach działających w czterotygodniowym systemie (n = 27) ujawnia pewne zalety ferm z dłuższym rytmem produkcyjnym. W obu badaniach stada hodowlane przyjęły program „zasiedl-zamknij-eksponuj” (ang. load-close-exposure, L-C-E) w odpowiedzi na wybuchy PRRS.

L-C-E polega na:

  • Zasiedlenie stada nowymi loszkami.
  • Zamknięcie stada dla nowych zwierząt remontowych.
  • Ekspozycja wszystkich zwierząt na szczep PRRSV poprzez przyjęcie specjalnego programu.

W obu badaniach do ekspozycji całych stad wykorzystano dostępną na rynku zmodyfikowaną żywą szczepionkę.

  • W pierwszym badaniu do monitorowania stad hodowlanych poddawanych eliminacji zgodnie z wytycznymi zaproponowanymi przez AASV wykorzystano surowicę, które opierało się na czterech kolejnych pobieraniach próbek co 30 dni od 30 prosiąt, w celu osiągnięcia odsadzania prosiąt z ujemnym wynikiem testu RT-PCR na obecność PRRSV.

  • W drugim badaniu zastosowano zmodyfikowane podejście i wykorzystano płyny technologiczne (processing fluids, PF) do wykrywania krążenia PRRSV w stadach poddawanych eliminacji wirusa. Po uzyskaniu dwóch kolejnych ujemnych wyników (tj. dwóch partii lub ośmiu tygodni) w PF, surowicę pobrano od 60 prosiąt przed odsadzeniem i przetestowano w pulach 5:1 metodą RT-qPCR na obecność RNA PRRSV. Stada uznawano za stabilne, gdy uzyskano ujemny wynik w surowicy prosiąt przed odsadzeniem, wraz z dwoma kolejnymi ujemnymi wynikami w próbkach PF. Po uzyskaniu ujemnego wyniku surowicy po odsadzeniu, ferma została ponownie otwarta i wprowadzono naiwne loszki sentinel PRRSV. Po 30 dniach od wprowadzenia, surowicę od loszek poddano testom w celu zbadania obecności przeciwciał PRRSV, a jeśli wyniki były ujemne, stado uznano za ujemne.

Porównując oba badania, można stwierdzić, że:

Czas do stabilizacji (Time to stability, TTS): Mediana czasu dla gospodarstw działających w czterotygodniowym systemie porodowym wynosiła 27 tygodni w porównaniu z 32 tygodniami dla gospodarstw działających w cotygodniowych partiach ⇒ pięć tygodni krótszy TTS dla gospodarstw z dłuższym rytmem produkcyjnym. Nowsze badanie wykazało medianę TTS wynoszącą 38 tygodni, co sprawiłoby, że takie porównanie byłoby jeszcze bardziej znaczące.

Reintrodukcja loszek: Gospodarstwa działające w czterotygodniowym systemie były w stanie ponownie wprowadzić loszki w średnim czasie 33 tygodni, podczas gdy gospodarstwa działające na zasadzie cotygodniowego rytmu wprowadzały loszki w średnim czasie 45 tygodni. Różnica między obiema strategiami polegała na 12-tygodniowej przewadze we wprowadzaniu loszek w gospodarstwach z dłuższym rytmem produkcyjnym na porodówkach (rysunek 2).

Rysunek 2. Porównanie wprowadzania loszek między stadami hodowlanymi działającymi w systemie tygodniowym w porównaniu z czterotygodniowym systemem.
Rysunek 2. Porównanie wprowadzania loszek między stadami hodowlanymi działającymi w systemie tygodniowym w porównaniu z czterotygodniowym systemem.

Wstępne analizy Programu Zarządzania Ogniskami PRRS (POMP) z wykorzystaniem nowszych danych wykazały równoważne wyniki. POMP to epidemiologiczna baza danych służąca do śledzenia ognisk PRRS w stadach hodowlanych. Celem programu jest ocena różnych praktyk kontroli i eliminacji podczas epidemii PRRS oraz ich wpływu na trzy różne wskaźniki powrotu do zdrowia. Wskaźniki te to:

  • Czas do stabilizacji (TTS): liczba tygodni potrzebnych gospodarstwu do wyprodukowania 13 kolejnych tygodni świń ujemnych pod względem PCR PRRSV (przy odsadzeniu).
  • Czas do powrotu normalnej produkcji (TTBP): liczba tygodni potrzebnych do odsadzenia takiej samej liczby prosiąt jak przed wybuchem epidemii.
  • Całkowie straty prosiąt na 1,000 loch (TL): liczba utraconych odsadzonych świń między wybuchem choroby a TTBP skorygowana do 1000 loch, aby można było dokonywać porównań między stadami hodowlanymi o różnej wielkości.

Tak więc wstępna analiza POMP wykazała statystycznie istotną poprawę TTS o 25 tygodni szybciej w gospodarstwach stosujących porody partiami w porównaniu do porodów cotygodniowych (rysunek 3). Dodatkowo, gospodarstwa stosujące porody partiami wiązały się również z 32% redukcją całkowitych strat w porównaniu z gospodarstwami stosującymi porody ciągłe.

Rysunek 3. Trend powrotu do stabilności (TTS) między stadami hodowlanymi działającymi w rytmie kilkutygodniowym a cotygodniowym/ciągłym po wystąpieniu ognisk PRRSV w stadach hodowlanych zarejestrowanych w POMP. Kolor reprezentuje typ fermy pod względem rytmu, a liczba ognisk jest podana w nawiasach.
Rysunek 3. Trend powrotu do stabilności (TTS) między stadami hodowlanymi działającymi w rytmie kilkutygodniowym a cotygodniowym/ciągłym po wystąpieniu ognisk PRRSV w stadach hodowlanych zarejestrowanych w POMP. Kolor reprezentuje typ fermy pod względem rytmu, a liczba ognisk jest podana w nawiasach.

Porody partiami prawdopodobnie pomagają przerwać cykl przenoszenia patogenów, unikając infekcji młodszych populacji (młodsze partie) od starszych populacji świń (starsze, bliższe wieku odsadzenia, partie). Logika i zdrowy rozsądek pozwalają nam spekulować, że porody partiami zmniejszą również przenoszenie innych czynników zakaźnych, w tym koronawirusów jelitowych świń, wirusa grypy A, E. coli, by wymienić tylko kilka. Podsumowując, wyniki tych badań epidemiologicznych potwierdzają hipotezę, że wdrożenie porodów partiami, które zasadniczo są prowadzone zgodnie z zasadą „całe puste- całe pełne" w porodówce, utrudnia patogenom utrzymanie długotrwałej transmisji w stadzie.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji