X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Linie mateczne PIC. Kluczowe aspekty zarządzania

W tym artykule skupiamy się na kluczowych aspektach zarządzania dla optymalnej wydajności loch z tą genetyką. W tym celu rozmawialiśmy z Pablo Magallónem, lekarzem weterynarii Działu Technicznego z PIC South Europe.

Optymalne zarządzanie loszkami

Pablo Magallón podkreśla, jak ważne jest rozpoczęcie od dobrze zarządzanej loszki. Podkreśla, że "w rozwoju loszek bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do paszy dla wszystkich zwierząt. Jedno poidło na każde 10 zwierząt, minimum jeden metr kwadratowy na zwierzę w końcowej fazie rozwoju loszki oraz żywienie ad-libitum od urodzenia do inseminacji."

Ważna jest systematyczność i rozpoczęcie wykrywania rui w okolicach 24-26 tygodnia, aby lochy jak najwcześniej weszły w cykl. Późniejsze rozpoczęcie prowadzi do inseminacji zwierząt zbyt ciężkich, co ma konsekwencje dla produkcji, długowieczności i efektywności żywieniowej.

W normalnych warunkach u 70% zwierząt należało wykryć ruję po 20-25 dniach od rozpoczęcia ekspozycji na knura. Ta wytyczna pozwala nam pracować z wiekiem 220-230 dni w momencie inseminacji i przedziałem wagowym pomiędzy 135 kg a 160 kg. W idealnym przypadku przed inseminacją należy odnotować dwie ruje.

Magallón jest w tej kwestii kategoryczny: konieczne jest, aby w ciągu 3 tygodni przed kryciem w życiu loszki nie było żadnego istotnego wydarzenia (szczepienie, aklimatyzacja), które mogłoby spowodować zmniejszenie pobrania paszy. Takie podejście ma na celu uzyskanie jak największej liczby pęcherzyków o wielkości przedowulacyjnej.

W idealnej sytuacji, lub podczas projektowania nowej fermy, PIC zaleca, aby ten etap produkcji był odseparowany w zróżnicowanej przestrzeni, z kojcami, które mogą pomieścić dziewięciotygodniowe loszki, aby odpowiednio się zaaklimatyzować i przeprowadzić kontrolę rui oraz flushing. W tych gospodarstwach pracujemy z 250 luksami, dobrym korytarzem dla knurów i kulkowymi dozownikami paszy, które umożliwiają karmienie ad libitum.

Gdy nie ma wystarczającej ilości stanowisk pojedynczych, lepiej pozostawić loszki w kojcu bez stresu i przenieść je do stanowiska, gdy wejdą w ruję, by tam je inseminować.

Żywienie loszek

Przez cały wywiad Magallón podkreślał znaczenie kondycji ciała. Zalecają stosowanie taśm, które mierzą średnicę od boku do boku i pozwalają nam oszacować wagę loszek przy pierwszej inseminacji.

W 2022 roku PIC przedstawił nowe zalecenia żywieniowe oparte na swoich badaniach. Zalecenia te podane są w Mcal energii netto lub metabolizowanej (Mcal NE/ME).

Dla loszki inseminowanej po raz pierwszy między 220 a 230 dniem życia zaleca się płaską krzywą przez całą ciążę w wysokości 4,4 Mcal NE na dzień.

Przed oproszeniem loszka powinna być karmiona taką samą ilością paszy, jaką spożywała w ciąży, ale z paszą laktacyjną lub okołoporodową rozdzieloną na co najmniej dwa karmienia, aby przyzwyczaić ją do jedzenia w kilku porach dnia i aby upewnić się, że nie ma zbyt wiele czasu pomiędzy ostatnim karmieniem a oproszeniem (w celu ograniczenia martwych urodzeń i czasu trwania porodu).

Po oproszeniu, karmienie powinno być ad-libitum, chociaż Magallón dodaje: "Wolimy dać jej szybki i stopniowy wzrost spożycia paszy, ale nie ad libitum, tuż po oproszeniu".

Magallón nalega na pomiar kondycji ciała: "Jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami stosowania suwmiarki. Pozwala ona uzyskać obiektywny pomiar kondycji ciała. Można nauczyć hodowców jej obsługi podczas 30-minutowego szkolenia. Pomiar jest powtarzalny i pozwala nam od razu uzyskać wiele informacji." Kontynuuje, "To, co jest naprawdę interesujące, to wykonywanie pomiarów przy oproszeniu i przy odsadzeniu, ponieważ pomiar przy oproszeniu pozwala nam ocenić, jak dobrze krzywa żywienia w ciąży jest dostosowana do potrzeb zwierząt, a druga ocena przy oproszeniu/odsadzeniu pozwala nam wiedzieć, jak wiele kondycji ciała jest tracone podczas laktacji".

Przy porodzie zakres wartości kalipera dla lochy Camborough powinien mieścić się w przedziale 12-15, a normalna strata w laktacji wynosi 1,5 punktu dla loch wieloródek i 2,5 dla loch pierworódek, choć logicznie rzecz biorąc liczby te powinny być oceniane w zależności od odsadzonych prosiąt, dni laktacji itp.

Żywienie wieloródek

Na poniższym rysunku przedstawiono szczegółowo zalecenia żywieniowe dla lochy, od której odsadzono prosięta.

Karmienie i żywienie w ciąży. Lochy wieloródki. Aktualizacja kwiecień 2022 r. Zakłada minimalne spożycie 11 gramów strawnej lizyny dziennie w skali stada. *Oszacowano na podstawie lochy o masie ciała 200 kg. **Większość loch P2+ będzie miała masę ciała >200 kg. W późnym okresie ciąży ich masa ciała będzie wyższa i dlatego będą wymagały więcej paszy, aby zaspokoić swoje potrzeby w zakresie utrzymania kondycji. ***Przywrócenie prawidłowej kondycji ciała otłuszczonej lochy w okresie ciąży jest bardzo trudne.

Karmienie i żywienie w ciąży. Lochy wieloródki. Aktualizacja kwiecień 2022 r. Zakłada minimalne spożycie 11 gramów strawnej lizyny dziennie w skali stada. *Oszacowano na podstawie lochy o masie ciała 200 kg. **Większość loch P2+ będzie miała masę ciała >200 kg. W późnym okresie ciąży ich masa ciała będzie wyższa i dlatego będą wymagały więcej paszy, aby zaspokoić swoje potrzeby w zakresie utrzymania kondycji. ***Przywrócenie prawidłowej kondycji ciała otłuszczonej lochy w okresie ciąży jest bardzo trudne.

Główne punkty, o których należy pamiętać to:

  • Lochy w optymalnej kondycji powinny spożywać 4,4 Mcal NE/dzień.
  • Lochy chude powinny spożywać 6,1 Mcal NE/dzień. Lochy te powinny być identyfikowane w celu jak najszybszego przywrócenia ich do zdrowia i kontrolowane co tydzień, aby przesunąć je do krzywej optymalnej, gdy już będą w dobrej formie.
  • Lochy otłuszczone jedzą to samo, co lochy w optymalnej kondycji w pierwszym miesiącu ciąży. Jeśli system żywienia w ciąży na to pozwala, można je ograniczyć między 30-90 dniem ciąży do 3,7 Mcal NE.

Dla loch w ciąży 3+ zaleca się zwiększenie podawania paszy o 0,55 Mcal NE (około 250 g paszy) w ostatnim trymestrze ciąży, ze względu na ich większe zapotrzebowanie do utrzymania kondycji..

Innym zalecanym środkiem jest podawanie 300 g więcej paszy lub słomy granulowanej przez pierwsze pięć dni po przeniesieniu do kojców grupowych, aby osiągnąć większą sytość, a tym samym sprawić, że lochy będą spokojniejsze w pierwszych dniach grupowania.

Laktacja

Generalnie zalecenia dotyczące laktacji są obecnie standardowe: zagwarantowanie dobrego środowiska dla prosiąt, odpowiednie pobieranie siary, etc., ale Magallón chce podkreślić dwa szczególne aspekty:

  • Zwrócenie szczególnej uwagi na loszki na początku laktacji: upewnij się, że dobrze przystosowały się do kojca porodowego i że zaczynają dobrze jeść. Skup się na regeneracji po oproszeniu i stopniowo zwiększaj ilość podawanego pokarmu. Należy pamiętać, że większość loszek nie jest zaznajomiona z systemem żywienia, z którym spotykają się w porodówce i dlatego należy je tego nauczyć.
  • Jako ogólna zasada, obciążaj lochy wykarmianiem 14-15 prosiąt i ograniczaj przenoszenie do minimum. Ta ogólna zasada będzie zależała od warunków zarządzania, udogodnień itp. w każdej fermie, ale locha PIC jest do tego predysponowana ze względu na liczbę sutków i jakość prosiąt przy porodzie.

Monitorowanie śmiertelności u loch

Wysoka śmiertelność loch jest coraz częstszym problemem we wszystkich gospodarstwach i budzi niepokój w branży trzody chlewnej. Na zakończenie artykułu zapytaliśmy Magallóna, jak ten problem jest rozwiązywany w PIC.

Magallón wyjaśnia, że według danych Camborough Benchmarking, średnia śmiertelność 750 000 loch w Europie wynosi około 10%. Wyjaśnia, że podstawą do utrzymania śmiertelności na akceptowalnym poziomie jest:

  • Utrzymanie kondycji ciała loch w odpowiednim zakresie. Przede wszystkim unikanie loch, które są zbyt stare i zbyt ciężkie.
  • Bardzo staranna praca nad kwalifikacją lochy do inseminacji. Podstawą jest dobra selekcja loszek (odpowiednia budowa nóg, minimum 14 sutków, brak uszkodzeń na ogonie itp.) Właściwe są wskaźniki selekcji na poziomie 75-80%. Mimo to, jeśli w momencie inseminacji przybędzie jakieś zwierzę, które nie jest w dobrej kondycji, nie należy go inseminować. Przy odsadzeniu należy upewnić się, że wszystkie inseminowane zwierzęta mają zdolność do dalszego oproszenia się. W gospodarstwach towarowych zaleca się pracę ze wskaźnikiem zastępowalności na poziomie 50%.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji