X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Lochy, od których odsadzono zero prosiąt: problem na porodówce

Lochy, które próbują odzyskać siły po tym, jak nie odsadzono od nich żadnego prosięcia mają wyraźnie niższą wydajność i znaczną szansę na ponowne niepowodzenie w laktacji.

Jednym z głównych problemów występujących w porodówkach jest to, że lochy nie odsadzają żadnych prosiąt z powodu problemów podczas porodu lub laktacji, co zmusza do usunięcia od nich wszystkich prosiąt. Problem ten jest jeszcze bardziej istotny w dzisiejszym kontekście produkcji trzody chlewnej, gdzie rosnąca plenność sprawia, że coraz trudniej jest zapewnić wszystkim prosiętom funkcjonalny sutek przez całą laktację.

Przeanalizujemy te lochy przy użyciu bazy danych PigCHAMP Pro Europa. Najpierw analizuje się zmianę odsetka loch, które odsadziły zero prosiąt w ciągu ostatnich 5 lat. Ogólnie rzecz biorąc, możemy zauważyć, że odsetek loch, od których nie odsadzono żadnych prosiąt, wzrasta, z wyjątkiem stabilizacji w ostatnim roku. Dlatego, mimo że te odsetki są niskie, możemy określić to jako narastający problem.

Tabela 1. Odsetek braku odsadzeń według okresów 12-miesięcznych, 16 lipca - 21 czerwca

16 VI - 17 VII 17 VII- 18 VI 18 VII - 19 VI 19 VII - VI 20 20 VII - 21 VI Średnia
Wszystkie odsadzenia (nº) 490,595 522,747 548,547 599,773 624,866 557,306
Brak odsadzeń (nº) 11,808 14,969 16,101 20,310 19,992 16,636
Brak odsadzeń (%) 2.41% 2.86% 2.94% 3.39% 3.20% 2.99%

Patrząc na wyniki za okres 20 lipca - 21 czerwca, poniżej przedstawiono rozkład odsetka tych loch według liczby przebytych ciąż. Odsetek ten rośnie począwszy od ciąży 2, osiągając najwyższy punkt u loch starych (więcej niż 6 ciąż). Należy się tego spodziewać, ponieważ starsze lochy mają zwykle więcej problemów z porodami (dłuższe porody, wypadanie macicy), a te problemy z porodami mogą prowadzić do złego rozpoczęcia laktacji, a w końcu do tego, że locha nie jest w stanie odchować prosiąt. Zwróćmy jednak uwagę na odsetek loch w pierwszej ciąży, od których odsadza się zero prosiąt. Ten odsetek jest prawdopodobnie również związany z problemami - albo problemami z przystosowaniem się do stanowisk porodowych, albo problemami podczas porodu (wąski kanał rodny, inne). W tym przypadku problem dotyczy loch, z których od momentu ich zakupu lub rozwoju nie uzyskano jeszcze prawie żadnego zwrotu z inwestycji.

Wykres 1. Odsetek loch,  od których odsadzono zero prosiąt skategoryzowanych według liczby ciąż

Wykres 1. Odsetek loch,  od których odsadzono zero prosiąt skategoryzowanych według liczby ciąż

Te lochy, od których nie odsadza się żadnych prosiąt, mogą ostatecznie:

  • paść
  • trafić do ubojni
  • poprawić swój stan i służyć w rozrodzie.

Poniższy wykres przedstawia rozkład według ostatecznego przeznaczenia tych loch. Podział jest dość równy, po jednej trzeciej do każdej z grup, a to znaczy, że tylko 30% loch, od których nie odsadza się żadnego prosięcia, odzyskuje zdrowie. Jeśli chodzi o średni wiek tych loch, to te, które są kierowane do uboju są starsze (ciąża 4,9), podczas gdy te, które odzyskują zdrowie są młodsze (ciąża 3,0). Jeśli chodzi o te, które padają, ich wiek jest pośredni, ciąża 3,7.

Wykres 2. Rozkład loch, od których odsadzono zero prosiąt według ich dalszego losu

Wykres 2. Rozkład loch, od których odsadzono zero prosiąt według ich dalszego losu

Wreszcie, jeśli porównamy późniejsze wyniki loch, które odzyskują zdrowie po odsadzeniu zera prosiąt, z wynikami loch, które odsadziły prosięta, widzimy, że:

  • Ich okres między odsadzeniem a pierwszym kryciem jest znacznie wyższy (14,6 dni w porównaniu z 6,0): celem jest danie lochom czasu na odzyskanie sił po problemie, jaki miały w porodówce.
  • Ich wyniki w kolejnych ciążach są wyraźnie niższe w:
    • ciąża (współczynnik porodów 73% vs. 84.5%)
    • porody (15.8 wszystkich urodzonych vs. 16.3)
    • odsadzanie (11.4 odsadzonych vs. 12.3).
  • Co ważne, znaczny odsetek loch, od których odsadzono 0 prosiąt, po kolejnej ciąży również nie jest w stanie odchować prosiąt (9,5%, w porównaniu do 3,0% u pozostałych loch).

Tabela 2. Wydajność po kolejnej ciąży według liczby odsadzonych prosiąt, okres odsadzenia 20 lipca - 21 czerwca

Odsadzonych 0 Odsadzonych > 0
Nº loch krytych (nº) 5,897 548,152
Średni wiek (ciąże) 3.0 3.4
Odsadzenie do pierwszego krycia (dni) 14.6 6.0
Powtórki (%) 14.3 8.4
Wskaźnik porodów (%) 73.0 84.5
Wszystkie urodzone (średnia) 15.8 16.3
Żywo urodzone (średnia) 14.1 14.6
Martwo urodzone (średnia) 1.4 1.3
Mumifikaty (średnia) 0.4 0.4
Odsadzone/ lochę (średnia) 11.4 12.3
%, od których odsadzono 0 prosiąt 9.5 3.0

Wreszcie, przyczyny, dla których od lochy nie odsadza się żadnych prosiąt, są dość zróżnicowane: od nagłej śmierci w porodówce do innych przyczyn, które powodują poważne trudności w laktacji, takie jak problemy chorobowe, poważne problemy z budową ciała, słaba kontrola środowiska w porodówce (zwłaszcza wysoka temperatura) lub dystocja, po której locha nie odzyskuje należytej sprawności.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że lochy, od których nie odsadzono prosiąt w porodówce, stanowią coraz większy problem, trudny do rozwiązania, ponieważ takie lochy mają wyraźnie niższą wydajność niż pozostałe i znaczne prawdopodobieństwo ponownego niepowodzenia w laktacji. Oczywiście jest to wniosek ogólny i każdy producent musi go zweryfikować z danymi ze swoich gospodarstw, aby podjąć oparte na danych decyzje o utrzymaniu lub nie takich loch w gospodarstwie. Dodatkowo, ponieważ szanse na wyzdrowienie różnią się w zależności od przyczyny i poziomu nasilenia problemu, decyzja o dalszym utrzymaniu tego typu lochy w gospodarstwie musi być również oparta na indywidualnej ocenie.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji