X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Rynek referencyjny dla wieprzowiny w Hiszpanii: Mercolleida

Jak negocjowane są ceny świń na hiszpańskim rynku referencyjnym? Mercolleida reprezentuje rynek o największym uboju trzody chlewnej w Unii Europejskiej.

26 lipiec 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Lleida zawsze była obszarem o dużej koncentracji pogłowia świń. Prawdopodobnie jest to powód, dla którego rynek tego miasta, znany jako Mercolleida, służy dziś jako punkt odniesienia dla hiszpańskiego rynku świń.

Mercolleida (MLL) narodziła się w latach 70-tych w wyraźnej próbie ujednolicenia i zracjonalizowania cen świń przeznaczonych do uboju przemysłowego. Zasadniczo chodziło o zinstytucjonalizowanie stołu negocjacyjnego, na którym reprezentowana była zarówno podaż żywca wieprzowego (producenci), jak i popyt (ubojnie). Pomysł polegał na stworzeniu pola gry, w którym obie strony będą mogły negocjować, a instytucja będzie rozstrzygać o konsensusie w przypadku pojawienia się trudności. MLL jest instytucją zależną i kontrolowaną przez Radę Miasta Lleida. Kolejnym ważnym udziałowcem jest rząd Katalonii (Generalitat de Catalunya).

Od niepewnych początków do dzisiejszego skonsolidowanego rynku profesjonalnego, MLL doświadczyło wielu wzlotów i upadków oraz niekończących się anegdot. Obecnie MLL reprezentuje rynek o największym uboju trzody chlewnej w Unii Europejskiej.

W latach 90. i na początku 2000 r. spotkania były często prawdziwymi maratonami, z dużym napięciem, czasem tak długim, że przerywano je późno w nocy, aby zakończyć następny dzień. Były to czasy, kiedy emocje rządziły tymi, którzy musieli negocjować i te same emocje nie pozwalały na dojście do głosu zdrowemu rozsądkowi.

Aby zracjonalizować i przekształcić rynek w to, co powinno być jego jedyną i ścisłą funkcją, słusznie uznano za konieczne udostępnienie dokładnych i zweryfikowanych informacji, które są neutralne same w sobie, na temat realiów rynkowych (średnia waga tuszy, liczba zwierząt poddanych ubojowi, ewolucja rynków sąsiednich w Hiszpanii itp.).

Dlatego obecny stół negocjacyjny MLL składa się z 16 prelegentów, 8 przedstawicieli sektora produkcyjnego i 8 przedstawicieli strony przemysłowej. Kiedy sesja się rozpoczyna (w czwartkowe popołudnia w normalnych tygodniach) każdy członek stołu ma dostępne następujące informacje:

  • Dokument statystyczny stworzony na podstawie rzeczywistych danych pochodzących z produkcji (dużych integratorów) i rzeźni (16 firm, które skupiają około 60% rynku). Te dane podlegają audytowi. Informuje o łącznej liczbie zwierząt poddanych ubojowi w bieżącym tygodniu, prognozach uboju na następny tydzień, średniej masie tuszy na bieżący tydzień oraz tych samych danych z poprzedniego tygodnia. Zawiera również te same dane z tego samego tygodnia rok wcześniej.
  • Wynik rynku niemieckiego z poprzedniego dnia.
  • Wynik rynku francuskiego z tego samego dnia (w południe).

Sesja rozpoczyna się dyskusją, w której uczestniczą wszyscy członkowie. Po tym następują prywatne negocjacje między przedstawicielem produkcji a przedstawicielem rzeźni. Zwykle pierwsze negocjacje są bezowocne; następnie odbywają się dwa równoczesne spotkania obu grup - osobno - w celu zapoznania się z sytuacją. To się powtarza. W przypadku braku porozumienia „para arbitrów” (ustalana z góry co trzy miesiące, absolutnie suwerenna i upoważniona) wychodzi do negocjacji.

W przypadku braku porozumienia wzywany jest "Technical Swine System” ("Techniczny system świń"), który jest narzędziem technicznym i sam w sobie ślepym instrumentem, który składa się z algorytmicznej formuły działającej w sieci neuronowej (opracowanej przez matematyków i fizyków z Uniwersytetu w Barcelonie ), który uwzględnia - z różnym stopniem rozważenia - szeroki zakres obliczalnych danych:

  • Zmiana ceny w tym samym tygodniu poprzedniego roku.
  • Wynik rynku niemieckiego z poprzedniego dnia.
  • Wynik rynku francuskiego z tego samego dnia.
  • Czy jesteśmy w okresie spadkowym? Zwyżkowym?
  • Utrata lub zysk w średniej masie tuszy.
  • Itd, itp.

Co tydzień Technical Swine System samodzielnie prognozuje wyniki rynkowe. Powinniśmy wspomnieć, że przekazuje swoje własne wyniki; czasem wydaje się, że ma on tendencję do zaostrzania i wyolbrzymiania naturalnych ruchów rynku.

Jeśli wśród pary arbitrów są stanowiska nie do pogodzenia, MLL wzywa swojego „dobrego mędrca” do mediacji między dwoma protagonistami. W przypadku niemożliwego do przezwyciężenia sporu, wzywani są dwaj członkowie Rady Dyrektorów MLL (przedstawiciel miasta Hallt i jeden z rządu Katalonii), którzy w świetle argumentów obu stron i przy wszystkich dostępnych informacjach w swoich rękach decydują o ostatecznej cenie na tydzień.

Powinniśmy zaznaczyć, że MLL uzyska cenę niewiążącą. Jest to cena na bieżący dzień. Ostatecznie w praktyce staje się ceną referencyjną - rzeczywistą ceną zarządza każda ubojnia z każdym jej dostawcą. Jest to cena za kilogram na wyjsciu z gospodarstwa.

Naszym zdaniem ważne jest, aby podkreślić kilka faktów:

  • Próbują pracować z danymi. Dane i jeszcze więcej danych. Liczby są neutralne, nie mają uczuć i mówią prawdę. Instrumenty udostępnione tym, którzy decydują, opierają się na informacjach. Prawdziwych informacjach.
  • MLL jako instytucja ma stałe kontakty z innymi rynkami europejskimi i światowymi. Nawiązano regularne relacje z innymi głównymi rynkami i wymieniają się informacjami, ponieważ, jak mówią, wiedza to potęga.
  • Na przestrzeni lat MLL zyskał zasłużony prestiż zawodowy w sferze naszej branży zarówno w Europie, jak i na świecie.

Obecnie nikt na świecie nie wątpi w doskonałość hiszpańskiego sektora trzody chlewnej: profesjonalizm, skumulowany wzrost, efektywność produkcji zwierzęcej oraz wydajność uboju i przetwórstwa. Trzeba powiedzieć, że sektor może być pewny efektywności i profesjonalizmu swojego rynku referencyjnego W Mercolleidzie wszystko idzie dobrze i - co bardzo ważne - nie ma dysonansowego głosu, który odważyłby się temu zaprzeczyć.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji