X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Oznaki porodu: fizjologia i zachowanie lochy

Zrozumienie procesu porodu i rozpoznawanie znaków dla różnych etapów porodu, pomagają nam opracować plany zarządzania w celu zwiększenia prawdopodobieństwa żywych urodzeń prosiąt.

Urodzenie dużego miotu żywych świń jest ostateczną miarą sukcesu w stadzie hodowlanym. Całkowita wielkość urodzonych miotów mieści się w przedziale 14-16 świń i na przestrzeni lat wzrasta. Jednak zwiększona wielkość miotu wiąże się z większym ryzykiem martwych urodzeń. Jeśli gospodarstwa wiedziałyby, kiedy lochy będą rodzić, mogłyby poprawić przeżywalność prosiąt poprzez uczestniczenie w porodach. Długość ciąży u współczesnej lochy wynosi 115-116 dni, ale jest normalnie rozłożona na 112-119 dni.

Zwiększona liczebność miotu nie jest związana z długością ciąży, ale jest związana z dłuższym czasem trwania porodu i zwiększonym ryzykiem martwych urodzeń.

Zsynchronizowane oproszenia mogą wspomóc przepływ produkcji i poprawić efektywność pracy. Fermy mogą indukować poród prostaglandynami dzień przed spodziewanym porodem (114 d) u tych, które nie rozpoczęły porodu do 116 dnia, lub zapobiegać wczesnemu porodowi w dniach 112-114, stosując doustne progestageny. Obecnie jednak nie można przewidzieć, które lochy urodzą wcześnie, w terminie, a które nawet późno.

W tygodniach poprzedzających poród szybki rozwój płodu powoduje zauważalne powiększenie brzucha, podczas gdy gruczoły mleczne również się rozwijają i powiększają.

Fot. 1. Przygotowanie gruczołu mlekowego
Fot. 1. Przygotowanie gruczołu mlekowego

W dniach poprzedzających oproszenie z sutka może kapać niewielka ilość siary, a na wiele godzin przed porodem mleko może być ściągane ze strzyka.

Fot. 2. Siara kapiąca ze strzyka
Fot. 2. Siara kapiąca ze strzyka

Grzbiet lochy może być wygięty w kołyskę, a srom może obrzęknąć, zaczerwienić się i rozluźnić.

Fot. 3. Kołyskowaty grzbiet lochy
Fot. 3. Kołyskowaty grzbiet lochy
Fot. 4. Obrzęk, zaczerwienienie i rozluźnienie sromu
Fot. 4. Obrzęk, zaczerwienienie i rozluźnienie sromu

W ciągu 12-24 h przed oproszeniem, być może w odpowiedzi na oksytocynę lub prolaktynę, lochy wykazują zachowania związane z budową gniazda, z ryciem kończynami i nosem na podłodze oraz gryzieniem prętów.

Przed urodzeniem pierwszego prosięcia locha jest niespokojna i wielokrotnie wstaje i kładzie się, zanim położy się na boku do porodu.

W miarę zbliżania się porodu, częstość oddechów wzrośnie z ~20 do >60 oddechów na minutę.

Hormonalna kontrola porodu

Podczas gdy progesteron pozostaje podwyższony do czasu tuż przed porodem, estrogen łożyskowy wzrasta w tygodniach poprzedzających poród. Poziomy innych hormonów, takie jak prostaglandyna, relaksyna, prolaktyna i oksytocyna wzrastają w dniach i godzinach przed porodem. Estrogen i relaksyna działają synergistycznie w celu rozszerzenia kanału rodnego poprzez osłabienie tkanek łącznych w miednicy, szyjce macicy i sromie.

Sygnał do rozpoczęcia oproszenia pochodzi z dojrzewania mózgu prosiąt, co powoduje uwolnienie kortyzolu z nadnerczy płodu. Powoduje to wzrost estrogenów łożyskowych i uwalnianie prostaglandyn przez macicę. Wysoki poziom progesteronu wspomaga odżywianie płodu przez macicę, jednocześnie ograniczając skurcze macicy. Uwalnianie prostaglandyn niszczy ciałko żółte, a progesteron jest usuwany w ciągu 12-24 godzin. Bez progesteronu silne skurcze macicy mogą być ułatwione przez prostaglandyny i oksytocynę, aby przesunąć pierwsze prosię i rozciągnąć łożysko do szyjki macicy. Z większością łożyska przyczepionego do macicy, skurcze powodują, że nóżki prosięcia przerywają błony i wypływa płyn.

Przebieg porodu

Gdy płód wejdzie do szyjki macicy, odruch skłania lochę do pchania mięśniami brzucha (widać to, gdy prostuje tylne nogi), aby wypchnąć prosię z kanału rodnego.

Poród jest regulowany tak, że jedno prosię wchodzi do kanału rodnego na raz, podczas gdy wszystkie inne pozostają na miejscu. Poród z prawego lub lewego rogu macicy jest przypadkowy, a świnie rodzą się przodując głową lub ogonem, bez związku z przeżywalnością podczas lub po porodzie.

Skurcze są kontrolowane pod względem częstotliwości, siły, kierunku, czasu trwania oraz aktywowanej warstwy mięśniowej. Sygnały neuronalne z dróg rodnych matki regulują oksytocynę i parcie tłoczni brzusznej, podczas gdy lokalna kontrola z łożyska i macicy moduluje hormony i receptory, aby stymulować lub hamować skurcze. Regulatory skurczów obejmują oksytocynę, estrogen, progesteron, prostaglandyny F2 i E2 oraz tlenek azotu i wapń.

Każdy poród związany jest ze szczytem oksytocynowym, a prosięta rodzą się w odstępach 15-20 minutowych. Ale świnie mogą rodzić się w szybkim tempie lub z wydłużonymi odstępami powyżej 30 minut. Prosięta często rodzą się z wciąż przymocowaną pępowiną i z częścią owodni.

Fot. 5. Prosięta z wciąż podłączoną pępowiną.
Fot. 5. Prosięta z wciąż podłączoną pępowiną.
Fot. 6. Prosię urodzone z częścią błony
Fot. 6. Prosię urodzone z częścią błony

W ciągu 5-15 minut po urodzeniu, ruch prosiąt przerywa pępowinę i pozwala świni zlokalizować wymię w ciągu ~20 minut. W ciągu kilku godzin od urodzenia ostatniego prosięcia, przepływ krwi i ciśnienie uwalnia łożysko z macicy i następuje jego wydalenie.

Fot. 7. Locha wydalająca łożysko
Fot. 7. Locha wydalająca łożysko

Prosięta martwo urodzone

Podczas porodu wystąpienie prosiąt martwo urodzonych jest bardzo niepokojące, a w porę podjęta interwencja może uratować 1 prosię/ lochę /rok. Martwe urodzenia zdarzają się częściej w ostatniej trzeciej części miotu, oraz u tych loch z krótką (<113 dni) i długą (>117 dni) ciążą. Martwe urodzenia są związane ze zmniejszonymi skurczami i zmęczeniem lochy, szczególnie przy dłuższym okresie oproszenia i przy dłuższych okresach napinania się w celu przepchnięcia prosięcia przez kanał rodny.

Jednym ze wskaźników problemu jest sytuacja, w której odstęp od ostatniego prosięcia wzrasta powyżej 20 minut, a locha wydaje się wysilać. Świnie mogą umrzeć z powodu braku tlenu z pękniętej pępowiny lub z powodu ograniczonego przepływu krwi podczas długotrwałego okresu skurczów. Ponad 50% martwo urodzonych świń ma przerwaną pępowinę i zmarło z powodu braku tlenu przed lub po wejściu do kanału rodnego. Dla ostatnich świń w miocie, odległość, czas i rozciąganie na pępowinie może przyczynić się do pęknięcia. Okres półtrwania tlenu wynosi tylko 5 minut, więc interwencja w odpowiednim czasie wymaga znajomości odstępów między porodami i obserwacji lochy.

Zrozumienie procesów, które kontrolują oproszenia i rozpoznawanie znaków dla różnych etapów porodu, może pomóc gospodarstwom rozwijać skuteczne plany zarządzania dla lochy, obiektów i pracy, aby zwiększyć prawdopodobieństwo żywych urodzonych świń.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

FAQs

Moja locha jest w 114 dniu ciąży i jeszcze się nie wyprosiła. Czy to normalne? Czy powinienem coś zrobić?

Długość ciąży współczesnych loch wynosi zwykle od 115 do 116 dni, ale może wahać się od 112 do 119 dni, więc normalne jest, że pewien odsetek loch nie prosi się przed 114 dniem. 

Aby zorientować się, kiedy rozpocznie się poród, należy pamiętać, że w dniach poprzedzających poród ze strzyków mogą wyciekać niewielkie ilości siary, a na kilka godzin przed porodem ze strzyków może wypływać mleko. W ciągu 12-24 godzin przed oproszeniem, w odpowiedzi na wzrost oksytocyny i prolaktyny, lochy wykazują zachowania gniazdowe. Mogą ryć, kopać ziemię i gryźć kraty.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji