Zwiększenie dobrowolnego pobierania paszy przez lochy jest głównym wyzwaniem dla żywieniowców w warunkach klimatu tropikalnego. Niedawno opublikowaliśmy badanie (Silva i in., 2018) mające na celu ustalenie, czy niekorzystny wpływ stresu cieplnego na lochy w okresie laktacji można przezwyciężyć, stosując aromat dodawany do paszy w celu stymulowania pobierania paszy i poprawy wydajności lochy i miotu w klimacie tropikalnym. Nasze odkrycia wskazują, że nawet gdy lochy są trzymane w warunkach stresu cieplnego, nadal istnieje próg zwiększenia spożycia paszy. Wynika prawdopodobnie z amplitudy termicznej, kiedy w okresach chłodniejszy (tj. wieczorem i wczesnym rankiem) lochy mogą kompensować niskie dzienne spożycie paszy, jeśli są odpowiednio stymulowane.
Dodatek substancji smakowych do paszy może zwiększyć dobrowolne spożycie paszy i pomóc w spożyciu jej dziennego zapotrzebowania podczas laktacji (Frederick i Van Heugten, 2006; Silva i in., 2018). W naszym badaniu lochy karmione paszą aromatyzowaną wykazywały wyższe spożycie paszy niż lochy kontrolne (tj.śŚrednio do + 24% w przypadku pasz zawierających aromat). Niedawno zbadaliśmy wpływ suplementacji loch w okresie laktacji tym samym smakiem paszy na ich zachowanie żywieniowe i kinetykę dziennego spożycia paszy w warunkach tropikalnych przy użyciu automatycznego inteligentnego karmnika (AIF). W okresie ad libitum (od 1 do 23 dni po porodzie) na 60 lochach wykonano łącznie 7.132 codziennych pomiarów zzachowania żywieniowego. W niniejszej pracy na dobowe spożycie paszy w okresie laktacji (d 1 do 23) miała wpływ pora roku, gdzie spożycie paszy było mniejsze w porze gorącej niż w porze chłodnej (5,66 vs 7,23 kg / d; ryc. 1). Dzienny czas spożycia był krótszy w porze gorącej niż w porze chłodnej (odpowiednio 36,8 w porównaniu z 72,3 min / d), a czas spożycia na posiłek był również krótszy w okresie gorącym w porównaniu z sezonem chłodnym (odpowiednio 5,7 vs. 7,5 min / posiłek).
Niezależnie od pory roku, dzienne wzorce spożycia paszy osiągały najwyższy poziom dwa razy dziennie. Pierwszy i drugi szczyt obserwowano między godziną 00:00 a 10:00 oraz między 15:00 a 20:00 (Ryc. 2).
Średnia poracja posiłku była o 107 g mniejsza u loch karmionych dietą kontrolną w porównaniu z lochami karmionymi paszą aromatyzowaną. Dzienne spożycie paszy było większe w diecie smakowej niż w grupie kontrolnej (6417 vs. 5362 g / d). Lochy otrzymujące aromat wykazywały wyższe nocne (704 w porównaniu z 583 g / posiłek) i dzienne (678 w porównaniu z 582 g / posiłek) spożycie paszy w porównaniu z lochami kontrolnymi. Niezależnie od grupy, lochy wykazywały również wyższe dobrowolne spożycie w godzinach od 00:00 do 10:00, co stanowiło 83% całkowitego dziennego spożycia paszy. Na podstawie porównania godzinowego spożycia paszy lub zmian z godziny na godzinę (w ciągu 24 godzin), nycthemeralny wzorzec spożycia paszy osiągał najwyższy poziom dwa razy dziennie w przypadku obu rodzajów diety. Jednak wielkość piku różniła się, a godzinowe spożycie paszy było większe dla loch karmionych paszą z aromatem w porównaniu z kontrolą o godzinie 04:00 i 05:00 (Ryc. 3). Diety wpływały również na kinetykę dziennego spożycia paszy w okresie laktacji. Spożycie paszy było wyższe dla paszy smakowej od dnia 3 do odsadzenia (Ryc. 4).
U świń zmysły peryferyjne, zwłaszcza węch, smak i somatyczne wyczucie jamy ustnej (ustno-nosowe) interpretują bodźce ważne dla jakości paszy i wartości odżywczej (Dulac, 2000; Forbes, 1998; Roura i in., 2008a, b). Zmysł węchu wydaje się być najbardziej rozwiniętym ze wszystkich tych zmysłów świń (Morrow-Tesch i McGlone, 1990). Świnie wykazują system węchowy o niezwykle wysokiej wrażliwości w porównaniu z innymi zwierzętami (Roura i Tedó, 2009). System smakowy definiuje się jako ustny system chemosensoryczny, który rozpoznaje różnorodny repertuar nielotnych związków. Zdefioniowano co najmniej pięć różnych smaków i są one powszechnie akceptowane: słodki, umami, słony, kwaśny i gorzki (Roura i Tedó, 2009).
Według Jones i wsp. (2000), pięć produktów o zapachu, które ludzie sklasyfikowali jako słodkie (tj. olej migdałowy, brzoskwinia, malina, wanilia i truskawka) są dobrze akceptowane przez świnie. Ten pozytywny wpływ aromatów w paszy może być korzystny w hodowli wysokoplennych loch, ponieważ chociaż są bardzo produktywne, często wykazują zmniejszoną zdolność pobierania paszy w wyniku selekcji genetycznej w celu uzyskania wyższej wydajności paszy (Bergsma i in., 2009).
Uwagi końcowe i implikacje
Nasze odkrycia potwierdzają, że w warunkach tropikalnych czynniki klimatyczne, szczególnie wysokie temperatury i wilgotność względna, ograniczają wydajność i dobrowolne pobieranie paszy loch w okresie laktacji. Co więcej, wyniki sugerują, że lochy w okresie laktacji mają tendencję do utrzymywania podobnych zachowań żywieniowych w obu sezonach, przy większym spożyciu między 00:00 a 09:00. Lochy mogą nie zmieniać schematu karmienia w zależności od sezonu, ale znacznie zmniejszają całkowite spożycie paszy w okresach upałów, w celu zmniejszenia efektu termicznego paszy. Ponadto wydaje się, że nawet gdy lochy są trzymane w warunkach stresu cieplnego, w ramach amplitudy termicznej nadal istnieje próg zwiększania spożycia paszy i poprawy wzorców karmienia, kiedy w okresach chłodniejszych (tj. wieczorem i wczesnym rankiem) lochy mogą kompensować niskie dzienne spożycie paszy, jeśli jest ono odpowiednio stymulowane. Nasze odkrycia prowadzą nas do przekonania, że strategiczne wykorzystanie aromatów spożywczych do manipulowania sensorycznymi właściwościami paszy jest realną strategią mającą na celu zwiększenie dobrowolnego spożycia paszy przez lochy i poprawę produkcji mleka, a w konsekwencji poprawę wydajności miotu, co może pomóc złagodzić negatywny wpływ warunków stresu cieplnego na lochę karmiącą.