X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Raport: ferma z jarzmami tymczasowymi w kojcach porodowych

Odwiedziliśmy włoską fermę, gdzie lochy są swobodnie utrzymywane w porodówce. Zadaliśmy kilka pytań, aby lepiej zrozumieć ten system.

Odwiedziliśmy gospodarstwo, w którym lochy są "wolne" w porodówce. Jest to ferma reprodukcyjna ze zwierzętami rasowymi, która produkuje prosięta odsadzone. Posiada około 730 loch i prowadzi partie trzytygodniowe. Wszystkie zwierzęta hodowlane są czystej krwi: Large White i Landrace. Chlewnia jest nowo wybudowana i działa w tym systemie od 2018 roku. Znajduje się w Emilia Romagna we Włoszech, na wysokości 500 metrów, z szerokim zakresem temperatur (od -10°C w zimie do 35° w lecie). Zadaliśmy jednemu z partnerów (Dr. Repetti) firmy ITACA Soc. Agr. a r.l, oraz osobie odpowiedzialnej (Giuliano) kilka pytań, aby lepiej zrozumieć system.

Ryc. 1. Widok na fermę

Ryc. 1. Widok na fermę

Ryc. 2. Płot zewnętrzny

Ryc. 2. Płot zewnętrzny

Ryc. 3. Rampa.

Ryc. 3. Rampa.

Dr Repetti, dlaczego zaprojektowałeś pomieszczenia porodowe ze swobodnie utrzymywanymi lochami, jeśli nie sprzedajesz świń bezpośrednio na ubój, ani nie jesteś częścią łańcucha dostaw skoncentrowanego na dobrostanie, ale raczej na produkcji genetycznej?

Pomysł pojawił się w 2016 roku. Chcieliśmy zrealizować inwestycję, która uwzględniałaby nowe przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt, który w przyszłości w hodowli trzody chlewnej zawsze będzie czynnikiem decydującym. Inwestycje opierają się na projekcji czasowej kilkudziesięciu lat, dlatego zdecydowano się na takie rozwiązanie, które - jak podpowiadają zmiany w przepisach - w końcu stanie się obowiązkowe. Istnieje również nieodłączny aspekt etyczny hodowli zwierząt, który przekonał nas, że obowiązkiem naszego sektora jest przyjęcie systemów, które w coraz większym stopniu respektują dobrostan zwierząt, również ze względu na przejrzystość wobec konsumenta i społeczeństwa w ogóle.

Jakie były pierwsze wyzwania, które napotkałeś?

Repetti: Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że w 2016 roku nie było zbyt wielu doświadczeń z tego typu obiektami i zdecydowaliśmy się na kojec porodowy o konstrukcji inspirowanej doświadczeniami krajów północnej Europy. Z czasem i na podstawie zdobywanego doświadczenia wprowadziliśmy pewne zmiany. Już w początkowej konfiguracji wprowadziliśmy pewne modyfikacje związane z opieką nad prosiętami, przenieśliśmy karmidło, które początkowo znajdowało się w przejściu, na stronę ściany. Obecnie przesuwamy całe "jarzmo" wewnątrz kojca do pozycji lekko ukośnej poprzez zamontowanie drugiej stałej ściany bocznej.

Ryc. 4. Modyfikacja jarzma

Ryc. 4. Modyfikacja jarzma

Giuliano: Wolimy priorytetowo traktować pomoc przy oproszeniu, ponieważ jako gospodarstwo o wysokim statusie zdrowotnym z wewnętrznym systemem zarządzania mikroklimatem (kontrolujemy również maksymalną temperaturę), nie musimy modyfikować krzywych żywienia poszczególnych loch, ani czyścić karmideł z resztek paszy, więc nie potrzebujemy częstego dostępu do karmideł. Krytycznym problemem w obecnym układzie, który musi zostać rozwiązany, jest zbyt duża odległość między gniazdem a tylną częścią lochy, co zwiększa ryzyko zgniecenia, gdy nowo narodzone prosięta mają tendencję do przebywania blisko matki. Innym krytycznym punktem, który chcielibyśmy skorygować poprzez zainstalowanie drugiego stałego panelu w odległości co najmniej 40 cm od ściany kojca porodowego, a w konsekwencji przesunięcie całego jarzma (zrobiliśmy to już w niektórych kojcach i wydaje się, że działa), jest problem pobierania siary, ponieważ dostęp do wymion jest utrudniony, gdy locha leży oparta o bok nogami w kierunku ściany.

Ryc. 5. Schemat kojca z zamkniętym lub otwartym bokiem jarzma. Gdy bok jest otwarty, tworzy się trójkątna przestrzeń wyłącznie dla prosiąt, a maciora może być wolna.

Ryc. 5. Schemat kojca z zamkniętym lub otwartym bokiem jarzma. Gdy bok jest otwarty, tworzy się trójkątna przestrzeń wyłącznie dla prosiąt, a maciora może być wolna.

Kiedy należy trzymać lochę w zamknięciu?

Giuliano: Kiedy wchodzą do porodówki, zostawiamy je w jarzmie. W przeciwieństwie do tego, czego oczekiwaliśmy, lochy wypuszczone swobodnie przed oproszeniem były bardziej niespokojne i miały tendencję do ślizgania się na plastikowym ruszcie, podczas gdy w obszarze dla lochy znajdowała się antypoślizgowa listwa metalowa. Na tym etapie, są one spokojniejsze w swoim jarzmie. Przeprowadziliśmy kilka testów: oswobodzenie po 5 dniach, po 10 dniach i więcej. Ostatecznie zdecydowaliśmy się wypuszczać je po 11 dniu. Nie wypuszczamy ich wcześniej, ponieważ łatwiej jest schwytać prosięta przy zamkniętym jarzmie, a 11 dzień jest dniem, w którym identyfikujemy przyszłe samice hodowlane i knury.

Ryc. 6.  Kojec porodowy z unieruchomioną lochą

Ryc. 6.  Kojec porodowy z unieruchomioną lochą

Ryc. 7. Kojec porodowy ze swobodnie puszczoną lochą

Ryc. 7. Kojec porodowy ze swobodnie puszczoną lochą

Jak sprzątacie kojec?

Giuliano: Przed oproszeniem i w dniu oproszenia obszar za lochą jest czyszczony. Potem... nic więcej. Prosięta, gdy nadepną na listwę, powodują, że odchody spadają niżej i nie brudzą jej, bo jest tam dużo miejsca. Przy odsadzeniu kojec wygląda na czysty. Nie ma już nic, locha i ciężkie prosięta się tym zajmują.

Jak sobie radzicie z temperaturą w lecie?

Repetti: Na ten aspekt zwróciliśmy szczególną uwagę. Zainstalowaliśmy chłodnice dachowe, które są umieszczone na szczycie, odpowiadającym nawie środkowej; zimne powietrze dostaje się do pomieszczeń przez otwory wentylacyjne. Stwierdziliśmy, że w szczycie lata, przy temperaturach zewnętrznych powyżej 35°C, osiągamy maksymalne temperatury 25-26°C. Pomaga w tym fakt, że farma jest położona około 550 m nad poziomem morza, co oznacza, że powietrze ma wystarczająco niską wilgotność względną, aby nasz system chłodzenia był wydajny. Ponadto, lochy, kiedy są luźne, zmieniają miejsca i szukają najchłodniejszych powierzchni lub tych z największą cyrkulacją powietrza. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wysoki stopień izolacji konstrukcji oraz bezwładność cieplna betonu.

Ryc. 8. Szczegóły dot. wentylacji

Ryc. 8. Szczegóły dot. wentylacji

Ryc. 9. Szczegóły dot. wentylacji
Ryc. 9. Szczegóły dot. wentylacji

Czy napotkaliście jakieś problemy ze szczepieniem loch lub leczeniem prosiąt?

Giuliano: W ogóle. Używamy długiej strzykawki i nie ma żadnych problemów, wręcz przeciwnie, lochy są bardzo spokojne. Zabiegi na prosiętach również wykonujemy bez problemów z wchodzeniem do kojca; w razie potrzeby możemy również zamknąć lochę w celu wykonania określonych procedur.

Jak przedstawiają się dane produkcyjne z pomieszczenia porodowego?

Repetti and Giuliano: Niestety, nie mamy wcześniejszych danych; gospodarstwo zostało nowo wybudowane i rozpoczęło działalność w tym systemie. Średnia urodzonych żywych i odsadzonych prosiąt z ostatnich 6 miesięcy (styczeń-czerwiec) wynosi odpowiednio 13,8 i 12,4. Pamiętajmy, że wszystkie zwierzęta są czystej krwi i jesteśmy przekonani, że te dane mogą być poprawione poprzez modyfikacje w konstrukcji kojców. Masa odsadzeniowa wynosi średnio od 7,5 do 8 kg w 27 dniu laktacji. Prosięta, które ssą bez przeszkód, otrzymują więcej mleka, a w konsekwencji locha również produkuje więcej: wszystkie sutki są dostępne i stymulowane. Mamy jednolitą wagę odsadzeniową. Nie używamy nawet loch- mamek. Po wyrównaniu miotów odsadzamy największe prosięta od loch z największą liczbą prosiąt w wieku 21 dni, ale w żadnym wypadku nie przekracza to 5% na partię. Prosięta te trafiają następnie do wolnego kojca, a jeśli nie mamy żadnego dostępnego, trafiają do strefy odsadzania w jednostce rozwoju loszek (prowadzimy samozastępstwo).

Czy odsadzanie loch i czyszczenie porodówki jest bardziej skomplikowane? Czy trwa to dłużej? Jak długo?

Giuliano: Śmiem twierdzić, że odsadzanie jest jeszcze szybsze. Ponad 50% loch wychodzi samodzielnie (nie wspominając o prosiętach!). Odsadzenie i doprowadzenie 90 loch do sektora ciąży zajmuje 4 osobom 1 godzinę. Na każdą odsadzoną partię, co odpowiada 4 porodówkom - około 96 loch - potrzeba około 30 godzin na umycie kanału (tylko 1 pracownik), ponieważ są one płytkie (30 cm) i bardzo łatwe do czyszczenia. W części odsadzeniowej oddziela się kilka grup do załadunku następnego dnia (odsadzone samice hodowlane, odsadzone samce hodowlane, odsadzone samce bez tatuażu nie selekcjonowane oraz loszki odsadzone do samozastępstwa (remontu stada), które pozostają w gospodarstwie). Mieszamy je w korytarzu, gdzie wszystkie kojce są otwarte, więc mogą się swobodnie poruszać i socjalizować (w rzeczywistości, wkraczają na ciężarówkę następnego dnia!).

Z tego co widzę w waszych danych, śmiertelność w porodówce wynosi 10,1% (ostatnie 6 miesięcy), a z tego co mi mówicie, śmiertelność po 15 dniach życia jest praktycznie zerowa. Zazwyczaj na fermach konwencjonalnych nadal występują znaczne straty pomiędzy 15 dniem życia a odsadzeniem. Jak Pan sądzi, co jest powodem niższej śmiertelności na tym etapie?

Giuliano: Nie dysponuję danymi dotyczącymi śmiertelności w przeliczeniu na dzień laktacji, ale mogę powiedzieć, że w każdej partii ok. 80 oproszeń, pada maksymalnie 3 do 5 starszych prosiąt na partię. Oprócz dobrego statusu zdrowotnego gospodarstwa (PPRS- ujemny), który pozwala nam mieć bardzo mało strat z powodu paciorkowca czy E.coli, fakt, że kojec jest bardzo przestronny eliminuje śmiertelność przez przygniecenie. Tradycyjne jarzma porodowe nie są dostosowane do wzrostu liczby urodzonych prosiąt ani do wzrostu wieku przy odsadzeniu, co oznacza cięższe prosięta, co przyczynia się do większej liczby zgnieceń, nawet dużych prosiąt.

Można by zażartować, że 40 lat temu wynaleźliśmy jarzma porodowe, aby zapobiec zgnieceniu, a teraz się ich pozbywamy... z tego samego powodu!

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji