X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wizyta w gospodarstwie z systemem TRAC: realna opcja redukcji emisji amoniaku

Dwanaście lat temu francuska spółdzielnia Cooperl wdrożyła system TRAC, nowatorski sposób usuwania gnojowicy z dołów kilka razy dziennie, znacznie redukując emisję amoniaku wewnątrz chlewni.

Jaka jest podstawa systemu TRAC?

System ten opiera się na oddzielaniu fazy stałej od ciekłej przez mechaniczne zgarnianie w ułożonych skośnie kanałach w kształcie litery V i jest uznawany za najlepszą dostępną technikę (BAT).

Ze względu na nachylenie około 1,5% i działanie grawitacji część ciekła przesuwa się w kierunku jednego końca i jest kierowana rurami do kolektora zewnętrznego, podczas gdy część stała jest ciągnięta przez zgarniacze do najwyższego obszaru kanału gdzie znajduje się zgarniacz poprzeczny, który zbiera stałą część i przenosi ją na zewnątrz chlewni, gdzie gromadzi się do czasu użycia. Czynność tę wykonuje się kilka razy dziennie, dzięki czemu kanały są zawsze niezapełnione.

Zgarniacze w kanale w kształcie litery V

Zgarniacze w kanale w kształcie litery V

Widok zgarniacza i systemu przewodów wewnątrz 

Widok zgarniacza i systemu przewodów wewnątrz 

Zgarniacz poprzeczny umieszczony w dolnej części chlewni, który transportuje część stałą na zewnątrz.

Zgarniacz poprzeczny umieszczony w dolnej części chlewni, który transportuje część stałą na zewnątrz.

Dlaczego niektórzy rolnicy wybrali ten system zamiast innego?

Aby zobaczyć na miejscu, jak działa system i jakie są jego zalety, udaliśmy się na farmę trzody chlewnej znajdującą się w Hennon w Bretanii we Francji. Chcielibyśmy podziękować Cooperlowi i Panu Patrickowi Talibartowi, właścicielowi gospodarstwa, za umożliwienie wizyty i wszelkie informacje, których nam udzielili.

Jest to gospodarstwo rodzinne z 320 maciorami, które wdrożyło system TRAC w swojej nowej tuczarni, która rozpoczęła działalność rok temu.

Kiedy hodowca został zapytany, jaki był główny powód, dla którego zdecydował się na ten system, odpowiedział, że jest to BAT, który pozwala mu zalegalizować jego działalność na poziomie środowiskowym, ponieważ pozwala mu na zmniejszenie wymaganej powierzchni gruntów rolnych, a także jest zgodne z aktualnymi europejskimi przepisami dotyczącymi redukcji emisji gazów. Kolejną zaletą jest to, że jest to prosty system, który nie wymaga materiałów eksploatacyjnych (takich jak kwasy do zakwaszania), a możliwość sprzedaży frakcji stałej do spółdzielni generuje dochód.

Jeśli chodzi o poprawę stanu sanitarnego i produktywności świń, rolnik nie określił ilościowo tych ulepszeń u zwierząt utrzymywanych w tym systemie, ponieważ z jednej strony używa go tylko przez jeden rok, a z drugiej strony jego gospodarstwo pracuje zgodnie z wysokimi standardami sanitarnymi, a także jest objęte programem „bez antybiotyków”.

Zalety systemu

Znacząca redukcja emisji NH3: Ta szybka separacja moczu i kału kilka razy dziennie oznacza, że nie mieszają się, a zatem wytwarza się mniej amoniaku. W chlewniach uwzględniono 50% redukcję emisji amoniaku, dostosowując się w ten sposób do europejskich przepisów dotyczących redukcji gazów zanieczyszczających. Biorąc pod uwagę, że amoniak jest gazem toksycznym, mającym niekorzystny wpływ na ludzi i zwierzęta (w wysokich stężeniach powoduje podrażnienie oczu i dróg oddechowych), redukcja ta znacząco poprawia środowisko zarówno dla zwierząt, jak i pracowników.

Łatwe zarządzanie obiema frakcjami i dodawanie wartości do gnojowicy: W procesie powstaje frakcja płynna bogata w azot amonowy, którą rolnik sam zarządza w swoim gospodarstwie oraz frakcja stała, która koncentruje 90% fosforu i 55% azotu. Ta frakcja stała może być również zagospodarowana przez samego rolnika lub przez spółdzielnię do produkcji i sprzedaży nawozów organicznych w postaci granulatu lub do zasilania jednostek fermentacji beztlenowej, ponieważ ta frakcja stała, która nie ulega rozkładowi, ma wyższą zdolność metanogenną. Rolnik otrzymuje około 20 euro/t frakcji stałej zebranej w jego gospodarstwie od tej samej spółdzielni.

Przechowywanie frakcji stałej

Przechowywanie frakcji stałej

Zewnętrzny kolektor frakcji ciekłej.

Zewnętrzny kolektor frakcji ciekłej.

Poprawa wskaźników produkcyjnych i stanu sanitarnego: Badania wykazują wyższe ADG (średnie dzienne przyrosty) w tego typu systemie w porównaniu z konwencjonalnym systemem nieopróżniania kanałów (Lagadec, S. et al, 2012). Jeśli chodzi o zdrowie, Cooperl komentuje, że ze względu na fakt, że kanały są całkowicie czyszczone przy każdym opróżnianiu, stan sanitarny zwierząt ulega poprawie i że jest to jeden z aspektów, który skłonił wiele gospodarstw do wyboru tego systemu.

Łatwe wdrożenie systemu: System ma zastosowanie zarówno w nowych, jak i już istniejących chlewniach. Można go zastosować w dowolnej fazie produkcji, chociaż najlepszą wydajność obserwuje się na tuczu, ponieważ jest to miejsce, w którym wytwarzana jest większa ilość gnojowicy i nie jest konieczne posiadanie wyłącznie rusztu; działa również dla systemów z częściowym rusztem. W zależności od rodzaju systemu żywienia nadaje się do systemów suchych lub mokrych. Przy karmieniu na mokro oddzielona frakcja stała ma wyższą zawartość wilgoci. Jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, umożliwia dodawanie materiałów manipulacyjnych.

Nie zwiększa obciążenia pracą: Wdrożenie TRAC nie oznacza dodatkowego obciążenia pracą dla pracowników, ponieważ cały proces jest zmechanizowany z panelem sterowania, a rolnik sam planuje liczbę zdrapywań w kanale zgodnie z fazą produkcyjną zwierząt, zwykle od 2 do 6 razy na dzień. Nie wymaga specjalnego przeszkolenia pracowników.

Pan Talibart pokazuje nam panel sterowania zgarniakami w każdym pomieszczeniu.

Pan Talibart pokazuje nam panel sterowania zgarniakami w każdym pomieszczeniu.

Utrzymanie i koszt inwestycji: Jest to system o niskich kosztach utrzymania; zwykle wystarczy wyczyścić i nasmarować kable i części ruchome co 4 miesiące. Koszty operacyjne są również bardzo niskie w porównaniu z innymi rozwiązaniami do redukcji amoniaku. Dodatkowy koszt inwestycji szacowany jest na 150 000 euro w przypadku chlewni tuczowej na 1000 sztuk (bazy konstrukcji francuskiej) w porównaniu z chlewniami z magazynowaniem gnojowicy pod podłogą rusztową (chlewnia konwencjonalna). Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Cooperl płaci około 20 €/t frakcji stałej, a gospodarstwo produkuje około 700 t frakcji stałej w ciągu roku, inwestycja zwraca się po około 11 latach.

Przewód zgarniający i dolny kolektor do transportu płynnej części gnojowicy na zewnątrz.

Przewód zgarniający i dolny kolektor do transportu płynnej części gnojowicy na zewnątrz.

Redakcja 333

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji