X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Transfer zarodków metodą niechirurgiczną jest realny

Procedura jest prosta, szybka i dobrze tolerowana przez lochy.

Zastosowanie embriotransferu (ET) powinno być istotnym elementem w sektorze trzody chlewnej i ta technika ma już szerokie znaczenie w produkcji zwierzęcej. Jednak poniższe dwa fakty powodowały, że ​​metoda nie była stosowana komercyjnie w hodowli trzody chlewnej:

1) trudności w przechowywaniu i konserwacji świńskich zarodków oraz

2) potrzeba zastosowania metod chirurgicznych w celu wprowadzenia zarodków do narządów rodnych loch

Niemniej jednak, w ciągu ostatniej dekady, sytuacja zmieniła się radykalnie dzięki nowej technice (witryfikacji) konserwacji zarodków oraz opracowaniu nowej i unikalnej procedury transferu niechirurgicznego (NST), w której to zarodki są przenoszone wgłąb macicy (Martinez i in., 2004) (patrz rysunek). Zabieg ten pozwala przejść przez szyjkę macicy i dotrzeć do rogu macicy w ciągu 3-5 minut w przypadku 95% macior (Martinez i in., 20013).

narządy rodne lochy

Staranne oczyszczanie krocza, wprowadzenia katetera i zarodków


Staranne oczyszczanie krocza lochy, wprowadzenie kateteru i zarodków.

Rozpoznawanie ciąży i kontrola porodów zakańcza proces

Kontrola ciąży i porodu zakańcza proces.

Trzy lata temu rozpoczęliśmy wraz z firmą Selección Batallé SA, Girona (Hiszpania) niechirurgiczny program transferu zarodków. W tym programie, używając loch Duroc, przeprowadziliśmy 150 niechirurgicznych transferów zarodków, co pozwoliło uzyskać 80% płodność i plenność na poziomie 9,5, stosując 30 świeżych zarodków na jedną lochę.

Wyniki pokazują, że liczba dawców potrzebnych dla jednej lochy biorczyni może być skutecznie zmniejszona z 2 do 1,5 za pomocą wywołania superowulacji dawczyń (Angel et al., 2013). Ponadto ustalono również, że 24-godzinny brak synchronizacji loch biorczyń (lochy biorczynie, u których ruja występuje 24 godziny później niż u loch dawczyń) jest idealną sytuacją przyczyniającą się do powodzenia transferu (Martinez i in., 2013 r.). Ponadto opracowano protokół konserwacji świeżych zarodków przez okres 24 godzin, który umożliwia ich krajowy lub międzynarodowy transport od dawcy do biorcy. Wyniki tego badania wskazują, że wysoką płodność i plenność loch biorczyń można osiągnąć w przypadku transferu świeżych zarodków przechowywanych w temperaturze 37 ° C przez 24 godziny. Najlepiej jednak byłoby stosować zarodki mrożone, gdyż mogą być przechowywane przez czas nieokreślony i przenoszone w razie potrzeby.

Rozwój niechirurgicznej metody embriotransferu zamrożonych zarodków może przynieść ogromne i bardzo istotne korzyści dla firm genetycznych świń, ponieważ:

1)pozwala to na zapewnienie sobie zwierząt o wysokiej wartości genetycznej, począwszy od firm genetycznych, a skończywszy na fermach komercyjnych, bez ograniczeń czasowych

2)upraszcza to międzynarodowy transport zwierząt, unikając problemów związanych z dobrostanem

3)pozwala to firmom wprowadzać genetykę z gwarancją zdrowotności na nowych rynkach,

i 4)umożliwia nieograniczone przechowywanie materiału genetycznego, co jest podstawą w obliczu ewentualnych kryzysów zdrowotności

Obecnie witryfikacja jest jedynym skutecznym sposobem na krioprezerwację zarodków świń. Badania in vitro prowadzone w ostatnich latach wykazały, że duży odsetek (80-95%) zarodków jest w stanie przetrwać procesy witryfikacji i ogrzewania. Pomimo tych obiecujących wyników, przeprowadzono niewiele badań nad przeżyciem zarodków in vivo.

Nasze wyniki pokazują, że możemy uzyskać wysoką płodność (75%) i plenność (10 urodzonych prosiąt na oproszenie) gdy witryfikowane zarodki są przenoszone metodą chirurgiczną. Niestety, gdy zarodki witryfikowane są przenoszone metodą niechirurgiczną, spada płodność (50%), przy czym rozmiar miotu pozostaje na tym samym poziomie (Martinez et al. 2013). Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu zwiększenia płodności u loch biorczyń.

Wyniki pokazują, że niechirurgiczne przenoszenia zarodków świń jest już rzeczywistością. Procedura jest prosta, bezpieczna, szybka i dobrze tolerowana przez lochy biorczynie. Uzyskano doskonałe wyniki przy transferze świeżych zarodków i obiecujące wyniki związane z zamrożonymi embrionami. Stwarza to sznasę istotnego postępu komercyjnego wykorzystania ET w sektorze trzody chlewnej w krótkim okresie.

Podziękowania
Badania były częściowo finansowane przez CDTI/S.Batalle (20090686), MICINN-FEDER (AGL2009-12091), MINECO-FEDER (AGL 2012-38621), i SENECA (GERM04543/07).

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji