Na początku roku, w związku ze znacznym spadkiem pogłowia świń w Chinach w związku z poważnymi problemami spowodowanymi afrykańskim pomorem świń, spodziewano się silnego wzrostu importu wieprzowiny w celu zaspokojenia konsumpcji w Chinach. Spowodowałoby to istotny wzrost cen na całym świecie.
W obliczu tej sytuacji postanowiliśmy przeprowadzić ankietę wśród użytkowników 333, aby uzyskać obiektywną ocenę perspektyw sektora. Zadaliśmy pytanie: Jak myślisz, jaka będzie maksymalna cena świń w 2019 roku w Twoim kraju? W okresie od 21 maja do 21 czerwca ankietowano 976 użytkowników z 71 krajów.
Użytkownicy 333 oczekują znacznie wyższych cen w porównaniu do ostatnich lat
Oczekiwania użytkowników 333, którzy wzięli udział w ankiecie, są wyraźnie optymistyczne, jak widać na Wykresie 1. Dla każdego kraju zakres zebranych odpowiedzi jest pokazany dla oczekiwanej maksymalnej ceny, wraz z cenami minimalnymi, maksymalnymi, medianami, cenami odnotowanymi. Mediana jest wartością środkową, rozgraniczającą połowę liczby odpowiedzi na lewo i prawo. W celach porównawczych podaliśmy także maksymalne ceny za ostatni rok (2018) i za ostatnie 3 lata (2016–2018), zgodnie z systemem cen 3trzy3.
Ideą reprezentowania 18 krajów w wynikach było uzyskanie możliwie najszerszej wizji globalnych oczekiwań. W każdym przypadku wyświetlana jest liczba odpowiedzi, dzięki czemu czytelnik może przypisać odpowiednią wagę każdemu z uzyskanych wyników.
W ogromnej większości krajów mediana odpowiedzi jest większa niż maksymalna cena w 2018 r., a nawet większa niż maksymalna cena odnotowana w ciągu ostatnich trzech lat, z wyjątkiem Włoch, Rosji i Kolumbii. Dane te wskazują, że uczestnicy sondażu spodziewają się znacznie wyższych cen niż te obserwowane w ostatnich latach. Dodatkowo, w kilku przypadkach mediana jest większa niż historyczne maksima, tak jest w przypadku Niemiec, gdzie mediana wartości 1,95 € / kg masy tuszy przekracza historyczne maksimum 1,93 € / kg zaobserwowane we wrześniu 2012 i sierpniu 2013 r. Ponadto dystrybucja odpowiedzi w ponad połowie analizowanych krajów idzie w kierunku wysokich wartości spowodowanych dużym wkładem bardziej optymistycznych opinii. W rzeczywistości dla niektórych krajów (Hiszpania, Niemcy, Polska, Brazylia i Argentyna) prawie cały podany zakres wartości jest większy niż maksymalne ceny od 2016 roku.
Poziom rozproszenia jest bardzo zmienny. Z jednej strony znajdujemy kraje o szczególnie szerokim zakresie, które mogą odzwierciedlać większą zmienność między opiniami, podczas gdy niektóre, np. kraje azjatyckie, których szeroki zakres może wynikać z małej ilości danych lub pewnych czynników krajowych, takich jak nadmierne upraszczanie sytuacji w Chinach, gdy rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona.
Dystrybucja wyników dla Polski pokazana jest na Wykresie 2.
Gdzie jesteśmy?
Teraz wchodzimy w lipiec, czas, w którym ze względu na sezon ceny na półkuli północnej powinny być zbliżone do letnich szczytów. W różnych krajach odnotowano silny wzrost cen w okolicach marca, który pojawił się z pewnym oczekiwaniem na zwykły wzrost sezonowy, a następnie w niektórych przypadkach nastąpiła stabilizacja, jak w Niemczech, Hiszpanii lub Polsce (Wykres 3) lub spadek w innych, np. w EEUU (Wykres 4). Czy osiągnięto już maksimum na dany rok lub, czy ma on jeszcze nadejść?
Informacje na temat innych krajów znajdziesz na systemie cen świń 3trzy3
Istnieje wiele zmiennych wpływających na ceny; niektóre z nich ujawniły się z czasem, podczas gdy inne pozostają nieznane. Na przykład potwierdzono, że w Chinach spożycie wieprzowiny spadło, co stwierdzono w niedawnym raporcie Rabobanku i jak już wcześniej zapowiedział DiPietre w kwietniu w swoim komentarzu „Entuzjazm związany z rynkiem chińskim: jedno jest pewne- Chińczycy będą jedli mniej wieprzowiny". Według raportu chińskiej służby celnej import wieprzowiny wzrósł, jednak wydaje się, że w ilościach niższych niż oczekiwano. Z drugiej strony w raporcie Służby Statystyki USDA odnotowano największe pogłowie świń przeznaczonych na tucz w lipcu w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy badanie pogłowia w grudniu 2018 r. w Unii Europejskiej wykazało 3% spadek stad hodowlanych. Niestety afrykański pomór świń rozprzestrzenił się na kolejne kraje w Azji, a w Europie pozostaje aktywny w prawie wszystkich dotkniętych chorobą krajach. Musimy jeszcze zobaczyć, jak potoczą się pewne konflikty handlowe, które zostały zapoczątkowane przed miesiącami, takie jak przedłużenie rosyjskiego embarga, sytuacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, czy nagłe wydarzenia, takie jak zawieszenie importu do Chin z Kanady.
Do zobaczenia w grudniu
Teraz czas na przetrwanie drugiej połowy roku, po której będziemy znać maksymalne ceny.
W grudniu, z danymi w ręku, będzie można porównać nasze oczekiwania z rzeczywistością cen maksymalnych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom ankiety za Twój wkład!
333 editorial staff