Komentowany artykuł
Vande Pol KD, Tolosa AF, Shull CM, Brown CB, Alencar SAS, Ellis M. Effect of drying and warming piglets at birth on preweaning mortality. Translational Animal Science. 2021; 5(1): txab016. doi: 10.1093/tas/txab016
Przeczytaj podsumowanie artykułu
Komentarz akademicki, Josep Gasa
Badanie, choć obejmowało laktacje z 800 miotów i ponad 10 000 prosiąt, pokazuje trudności w uzyskaniu jednoznacznych wyników podczas badania aspektów hodowlanych w strefie porodowej.
Początkowym celem jest poznanie skuteczności suszenia i dostarczania dodatkowego ciepła nowonarodzonemu miotowi na masę odsadzeniową prosiąt i śmiertelność przed odsadzeniem. Utworzony dwie grupy:
- Kontrolna
- Badana (osuszyć nowonarodzone prosię i ogrzewać je (36,7ºC) przez 30 minut).
Prosięta ważono po urodzeniu i odsadzeniu, rejestrowano śmiertelność w okresie laktacji, a u 10% loch mierzono rektalnie temperaturę ich prosiąt po urodzeniu i po 30 minutach. Rejestrowano również temperaturę w pomieszczeniu porodowym.
Wczesne wyniki wskazują na wyższą temperaturę rektalną (+2,33°C) w przypadku grupy badanej w 30 minut po urodzeniu, ale bez wpływu na śmiertelność przed odsadzeniem lub masę odsadzeniową prosiąt; masa odsadzeniowa jest nawet nieco niższa w przypadku grupy badanej (5,23 vs. 5,35 kg).
Następnie naukowcy przeanalizowali dwa nowe czynniki zmienności:
a) Mioty podzielono na dwie grupy w zależności od średniej temperatury otoczenia w porodówce:
- <25 ºC, środowisko chłodne
- >25 ºC, środowisko ciepłe
b) Prosięta z każdego miotu zostały sklasyfikowane jako:
- Lekkie (<1.0 kg)
- Średnie (1.0 - 1.5 kg)
- Ciężkie (>1.5 kg)
Podczas ponownej analizy efektu doświadczenia (kontrola vs. postępowanie doświadczalne), postępowanie doświadczalne znacząco zmniejszyło śmiertelność przed odsadzeniem tylko w środowisku chłodnym (14,8% vs. 17,2%), ale nie w środowisku ciepłym (16,2% vs. 15,9%), podczas gdy na wagę odsadzeniową prosiąt nie miało wpływu postępowanie doświadczalne i było wyższe w środowisku umiarkowanym niż w środowisku gorącym (5,77 vs. 4,98). . Wyniki te wskazują, że postępowanie badawcze sprzyja przeżywalności prosiąt w godzinach/dniach po porodzie tylko w pomieszczeniach porodowych o umiarkowanych lub suboptymalnych temperaturach (<25 °C), podczas gdy w przypadku wyższej temperatury (>25 °C) w pomieszczeniu porodowym postępowanie byłoby niekorzystne dla wzrostu prosiąt.
Autorzy wskazują, że czynnikiem, który najbardziej wpływa zarówno na śmiertelność przed odsadzeniem, jak i na wagę prosiąt przy odsadzeniu, jest ich żywa waga przy urodzeniu. Niezależnie od postępowania, śmiertelność przed odsadzeniem wahała się od 44,6% do 8,2% odpowiednio dla lekkich i ciężkich prosiąt, a masa odsadzeniowa wynosiła 3,73 kg vs. 5,86 kg odpowiednio dla lekkich i ciężkich prosiąt.
Krótko mówiąc, dodatkowa praca związana z suszeniem i dodatkowym ogrzewaniem nowonarodzonych prosiąt byłaby wskazana tylko w gospodarstwach o niskiej masie urodzeniowej prosiąt, co jest bardzo powszechne w przypadku hiperplennych loch, oraz w pomieszczeniach porodowych z nieoptymalną temperaturą w czasie porodu; może tak być w przypadku wielu gospodarstw w zimie, biorąc pod uwagę, że eksperyment przeprowadzono w stanie Indiana (USA) między kwietniem a listopadem 2018 r.
Komentarz z poziomu fermy, Josep Casanovas
Jest to bardzo interesujące badanie, które stara się rzucić światło na praktyki zarządzania, które zawsze uważaliśmy za niezbędne.
Istnieją dwa rodzaje ssaków: te, które są w pełni rozwinięte, gdy się rodzą i mają już pewien stopień niezależności, takie jak cielęta, jagnięta itp. oraz te, które nie są w pełni rozwinięte, gdy się rodzą, takie jak ludzie, myszy, koty, psy itp.
Samice ssaków, które rodzą młode, które nie są w pełni rozwinięte, potrzebują gniazda, które będzie symulować wewnątrzmaciczne warunki środowiskowe, dopóki ich potomstwo nie będzie w pełni rozwinięte.
Do której kategorii należą świnie?
Prosięta nie są całkowicie niezależne, gdy się rodzą; potrzebują około 3 dni, aby zakończyć rozwój i stać się względnie niezależnymi.
W porodówce przebywają dwa bardzo różne typy zwierząt: lochy ważące ponad 220 kg i prosięta ważące od 1 do 10 kg.
Zwierzęta o różnych cechach mają różne potrzeby środowiskowe. Prosięta trzymane w porodówce potrzebują gniazda, miejsca do odpoczynku, w którym temperatura powinna wynosić około 30ºC w pierwszym tygodniu życia.
U ssaków poród jest krytycznym momentem dla przetrwania zarówno matki, jak i potomstwa.
Podczas porodu mechanizmy termoregulacji potomstwa uruchamiają się po raz pierwszy, ale dzieje się to w czasie, gdy nie mają one żadnych rezerw energii.
Aby ułatwić poród, młode rodzą się niezwykle chude, bez tkanki tłuszczowej, aby móc przejść przez kanał rodny z jak najmniejszym trudem. Tkanka tłuszczowa jest magazynem rezerw energetycznych.
Większość samic ssaków liże swoje młode po urodzeniu, aby je osuszyć i pobudzić do ssania.
Siara, oprócz tego, że jest pełna przeciwciał chroniących potomstwo przed możliwymi problemami zakaźnymi, jest naładowana źródłami energii, dzięki czemu prosię zaczyna odzyskiwać energię tak szybko, jak to możliwe.
Suszenie i pobieranie siary są kluczowe dla zapewnienia przetrwania noworodka.
Locha nie liże swoich prosiąt po urodzeniu, ponieważ nie jest do tego zdolna. Różnica w rozmiarze sprzyjała ryzyku zmiażdżenia. Locha nie ma takiej samej zdolności jak np. suki, aby dosięgnąć pyskiem do tylnych kończyn.
W ubiegłym wieku, ponad 40 lat temu, Peter English przeprowadził różne pomiary temperatury rektalnej u nowonarodzonych prosiąt w pierwszych godzinach po urodzeniu. Wyniki są oczywiście bardzo podobne do tych z obecnego badania.
Po urodzeniu prosięta mają temperaturę rektalną około 38,7 ºC. Jest to logiczne, ponieważ jest to normalna temperatura lochy i prosięcia.
Trzydzieści minut po porodzie prosięta, które nie otrzymują żadnego wsparcia, mają temperaturę rektalną 35,65 ºC (3 ºC mniej niż normalna temperatura świni), w porównaniu do 37,98 ºC (0,7 ºC mniej) w przypadku prosiąt, które są suszone i umieszczane pod źródłem ciepła.
Trzy stopnie to bardzo dużo. Wyobraź sobie, że pewnego dnia mierzysz temperaturę swojego ciała i odczytuje ona 33,7 ºC zamiast 36,7 ºC.
Co byś zrobił w takiej sytuacji? Jestem pewien, że byłbyś zaniepokojony.
Uważam, że niniejsze badanie ma kilka istotnych ograniczeń.
Z jednej strony, półgodzinne oferowanie prosiętom ciepła bez dostępu do siary wydaje mi się zbyt długie, a z drugiej strony temperatura obszaru "ocieplania" była prawdopodobnie zbyt wysoka. Dane dostarczone w badaniu mówią, że było to 37,1 +/- 3,22 ºC pod źródłem ciepła, podczas gdy 34 ºC prawdopodobnie byłoby wystarczające.
W czasach, gdy odsadzenie więcej niż 10 prosiąt w miocie było wyzwaniem, używanie gazet w pierwszych dniach po oproszeniu oznaczało uzyskanie jednego odsadzonego prosięcia więcej. Papier gazetowy był używany do suszenia prosiąt i jako ściółka, izolując je od podłogi i poprawiając odczucie cieplne w miejscu, w którym prosięta odpoczywały o kilka stopni.
W świetle tego badania, warto suszyć prosięta nawet z "altruistycznych" powodów, aby zapewnić im dobre samopoczucie, tak aby mogły jak najszybciej odzyskać temperaturę ciała..
Podsumowanie komentowanego artykułuVande Pol KD, Tolosa AF, Shull CM, Brown CB, Alencar SAS, Ellis M. Effect of drying and warming piglets at birth on preweaning mortality. Translational Animal Science. 2021; 5(1): txab016. doi: 10.1093/tas/txab016 Metody: W badaniu oceniano wpływ suszenia i ogrzewania prosiąt po urodzeniu na śmiertelność przed odsadzeniem i masę odsadzeniową w warunkach komercyjnych. Zastosowano całkowicie randomizowany projekt z 802 lochami / miotami (10 327 prosiąt); lochy / mioty zostały losowo przydzielone na początku oproszenia do jednego z dwóch rodzajów postępowania interwencyjnego (stosowanego po urodzeniu): Kontrola (bez suszenia lub ogrzewania); Suszenie+Ogrzewanie (suszone środkiem osuszającym na bazie celulozy i umieszczane w pudełku pod lampą grzewczą na 30 min). Prosięta ważono po urodzeniu i odsadzeniu; rejestrowano śmiertelność przed odsadzeniem. Temperaturę rektalną mierzono w 0 i 30 minut po urodzeniu u wszystkich prosiąt w podpróbie 10% miotów. Wpływ temperatury kojca porodowego na masę odsadzeniową i śmiertelność przed odsadzeniem oceniano porównując mioty urodzone w temperaturze COOL (<25°C) z miotami urodzonymi w temperaturze WARM (≥25°C). Wpływ masy urodzeniowej na masę odsadzeniową i śmiertelność przed odsadzeniem oceniono porównując trzy kategorie masy urodzeniowej (lekka: <1,0 kg, średnia: 1,0 do 1,5 kg lub ciężka: >1,5 kg). Do analizy śmiertelności i innych danych wykorzystano odpowiednio PROC GLIMMIX i MIXED z SAS. Miot był jednostką doświadczalną; prosię było podpróbą miotu. Model obejmował stałe efekty postępowania, temperaturę kojca porodowego lub kategorie masy urodzeniowej, interakcję i losowe efekty miotu. Wyniki: Temperatura rektalna prosiąt w 30 minut po urodzeniu była wyższa w przypadku procedury Suszenie+Ogrzewanie niż Kontroli (+2,33°C). Ogółem nie zaobserwowano wpływu postępowania na śmiertelność przed odsadzeniem lub masę odsadzeniową, a w przypadku tych pomiarów nie zaobserwowano interakcji między postępowaniem interwencyjnym a kategoriami masy urodzeniowej. W przypadku śmiertelności przedodsadzeniowej wystąpiła interakcja między postępowaniem a temperaturą kojca porodowego. Suszenie i ogrzewanie prosiąt zmniejszyło śmiertelność przedodsadzeniową w warunkach COOL (o 2,4 jednostki procentowe), ale nie w warunkach WARM. Ponadto masa odsadzeniowa była niższa w WARM (o 0,79 kg) niż w temperaturze kojca porodowego COOL; jednak nie było interakcji z postępowaniem interwencyjnym. Wniosek: Badanie to sugeruje, że suszenie i ogrzewanie prosiąt po urodzeniu zwiększa temperaturę rektalną i może zmniejszyć śmiertelność przed odsadzeniem w chłodniejszych warunkach, które zwykle występują w klimacie umiarkowanym przez większość roku. |