X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wysokostrawne źródła białka w dietach poodsadzeniowych bez ZnO

Standardowe protokoły strawności mierzą strawność tylko na końcu jelita krętego przy użyciu modeli świń rosnących. Czy te protokoły obowiązują u świeżo odsadzonych świń?

Wstęp

Okres po odsadzeniu prosiąt można podzielić na dwie różne fazy fizjologiczne: fazę ostrą (pierwszy tydzień po odsadzeniu) i fazę dojrzewania (od 2 tygodnia do 5-6 tygodnia po odsadzeniu). W fazie ostrej świnie wykazują niski pobór paszy, zastój wzrostu, upośledzenie funkcji żołądka i jelit (a tym samym złe trawienie i złe wchłanianie) oraz dysbiozę mikrobioty jelitowej (a tym samym zmniejszoną fermentację). Z drugiej strony w fazie dojrzewania przywracane jest pobór paszy i wzrost poprzez poprawę funkcji przewodu pokarmowego.

Zabiegi żywieniowe stosowane w dietach po odsadzeniu powinny iść w parze z różnymi etapami fizjologicznymi: podczas ostrej fazy należy skoncentrować się na zdrowiu jelit poprzez włączenie składników wysoce strawnych i smacznych, aminokwasów funkcjonalnych i składników gruboziarnistych przy jednoczesnej redukcji wiązania kwasu, stosunek włókna fermentującego do obojętnego (<1) oraz zawartość białka w diecie; podczas fazy dojrzewania należy skupić się na utrzymaniu zdrowych prosiąt i stymulowaniu wzrostu poprzez zwiększenie zawartości białka (oraz standaryzowanego stosunku strawnej lizyny w jelicie krętym do energii netto, SID Lys:NE), w tym średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych jako źródła tłuszczu i umożliwienie większego stosunku fermentowalnego do obojętnego włókna (>1,5).

Rola poziomu i jakości białka surowego

Wiadomo, że wysoki poziom białka surowego (CP) jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia biegunki poodsadzeniowej u prosiąt (Heo i wsp. 2008). Dzieje się tak, ponieważ fermentacja niestrawionych CP na końcu jelita cienkiego i okrężnicy może prowadzić do namnażania się bakterii chorobotwórczych i wytwarzania szkodliwych produktów, takich jak aminy biogenne, między innymi amoniak, co prowadzi do biegunki. Z drugiej strony dezaminacja i wydalanie nadmiaru białka z moczem wiąże się z dodatkowym kosztem energetycznym dla prosięcia.

Punktem krytycznym przy formułowaniu diet dla młodych zwierząt jest to, że większość danych dotyczących strawności uzyskano w standardowych badaniach, w których wykorzystuje się zwierzęta dorosłe. Ma to kluczowe znaczenie przy stosowaniu składników bogatych w białko u zwierząt z niedojrzałą czynnością przewodu pokarmowego. Wcześniej donoszono (Batal i Parsons, 2002 a, b,), że strawność energii metabolicznej (MEn) i aminokwasów (AA) w diecie kukurydziano- sojowej znacznie wzrasta wraz z wiekiem (0 do 21 d). ze względu na zmiany w strawności śruty sojowej. W kolejnym badaniu (Batal i Parsons, 2003) wartość strawnej lizyny i MEn zwykłej śruty sojowej, koncentratu białka sojowego, izolatu białka sojowego i kazeiny zmieniała się w zależności od wieku.

Innym krytycznym czynnikiem, który wydaje się wzbudzać większe zainteresowanie wśród artykułów naukowych, jest szybkość trawienia źródeł bogatych w CP. W badaniu Montoya et al. (2018), szybkość trawionego białka wchodzącego do jelita cienkiego (tj. opuszczającego żołądek) była silnie skorelowana z szybkością strawności AA i lokalizacją wchłaniania AA w jelicie cienkim. Wyniki te sugerują, że trawienie i wchłanianie wysokostrawnych białek zachodzi głównie w pierwszej połowie jelita cienkiego, podczas gdy słabostrawne białka są trawione i wchłaniane w całym jelicie cienkim, z większym ryzykiem wystąpienia niestrawionych CP w końcowym odcinku jelita krętego.

W niedawnej pracy doktorskiej przeprowadzonej na Uniwersytecie Wageningen (Chen, 2017) zgłoszono różnice w strawności CP wzdłuż jelita cienkiego u świń (Tabela 1). Wyniki tej pracy sugerowały, że suszone białko osocza (DPP) jest szybko i wysoko przyswajalnym źródłem białka, ponieważ strawność CP diety zawierającej DPP wynosiła 59% w proksymalnym jelicie cienkim, w porównaniu z dietą ze śrutą sojową, której trawienie CP wyniosło tylko 26%. Co ciekawe, bliższe współczynniki strawności między obiema dietami osiągnięto pod koniec jelita krętego dla diety ze śrutą sojową (74%) oraz w trzecim odcinku jelita cienkiego dla diety DPP (76%). Wyniki te sugerują, że przyszłe badania określające strawność CP/AA powinny być prowadzone u młodych prosiąt i należy uwzględnić pomiary kinetyki białek (pomiar strawności CP/AA wzdłuż jelita cienkiego). Jest to sprzeczne ze standardowymi protokołami strawności, które mierzą strawność CP i AA tylko na końcu jelita krętego przy użyciu modeli świń rosnących.

Tabela 1. Pozorna strawność CP (%) diet doświadczalnych zawierających pojedyncze źródło białka wzdłuż jelita cienkiego u świń rosnących (z Chen, PhD, 2017)

% Śruta sojowa Suszone białka osocza
I segment jelita cienkiego 11.9 57.0
II segment jelita cienkiego 25.8 59.0
III segment jelita cienkiego 54.8 75.6
IV segment jelita cienkiego 74.4 86.6
Kał 83.4 95.9

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji