X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Znaczenie spożycia wody u loch w okresie laktacji

Podczas laktacji niezbędne jest zapewnienie lochom wystarczającej ilości wody, a także utrzymanie proporcji woda: pasza, co jest niezbędne do zmniejszenia utraty wagi u lochy i umożliwienia większego dziennego przyrostu prosiąt.

Wstęp

Podczas laktacji żywienie jest nakierowane w głównej mierze do produkcji mleka.

Ponadto wiemy, że głównym składnikiem mleka jest woda, dlatego tak ważne jest zapewnienie jej wystarczającej ilości, nie zapominając oczywiście o ilości spożywanej paszy.

W okresie laktacji spożycie wody musi być ad libitum, a monitorowanie musi obejmować nie tylko jej temperaturę, ale także jakość biochemiczną i mikrobiologiczną oraz przepływ wody w poidłach.

Brak wody lub niechęć do picia wody z powodu złej jakości będzie miało bezpośredni wpływ na produkcję w gospodarstwie. Wpłynie to między innymi na takie aspekty, jak spożycie paszy, utrata masy ciała loch i średni dzienny przyrost prosiąt.

Co należy mieć na uwadze


Konsumpcja wody przed porodem
Jak pokazano na wykresie 1, musimy zwrócić uwagę na okres przed porodem. W badaniu tym odnotowano wysokie spożycie wody w dniach poprzedzających poród, średnio 9 litrów dziennie przez 3-5 dni przed porodem, osiągając nawet prawie 18 litrów wody w dniu poprzedzającym poród. Ponadto wykres pokazuje, że zużycie wody rośnie wraz ze zbliżaniem się czasu porodu, a następnie spada i gwałtownie rośnie w ciągu czterech dni po porodzie.

Figure 1 Water consumption pre- and post-farrowing.  Source: Fraser & Phillips, 1989.

Spożycie wody podczas laktacji
Jak wspomniano wcześniej, ważne jest, aby zapewnić losze odpowiednie spożycie wody. S. Kruse i wsp. W badaniu z 2011 r. zaobserwowali, jak dzienne spożycie wody wzrastało wraz z postępem laktacji, osiągając średnie zużycie wody wynoszące aż do 27,5 litrów dziennie w okresie laktacji. W ich badaniu lochy w drugim porodzie miały największą konsumpcję wody.

Podobne badanie powtórzono w 2015 r. na farmie należącej do Nutreco, uzyskując podobny wzorzec. W dniu oproszenia lochy spożywały prawie 15 litrów dziennie, osiągając prawie 40 litrów dziennie pod koniec laktacji (ryc. 3). Ponadto wzór przed porodem pokrywa się z wcześniejszym badaniem przez Frasera i Phillipsa w 1989 roku (ryc. 1).

Ryc. 2. Zmiana spożycia wody w okresie laktacji według liczby porodów.źródło: S. Kruse, 2011.

Ryc. 2. Zmiana spożycia wody w okresie laktacji według liczby porodów.źródło: S. Kruse, 2011.

Figure 3 Water consumption in pre-farrowing and lactation Source: R&D 2015.

Pamiętając, że szybki wzrost spożycia paszy w pierwszym tygodniu laktacji jest niezbędny, należy wziąć pod uwagę stosunek spożycia wody do paszy.

Wskaźnik ten maleje od porodu do tygodnia laktacji, od 7 do 4 litrów wody na kg karmy. Od tego momentu stosunek nieznacznie wzrasta, aby pozostać na praktycznie stabilnym poziomie; co może wskazywać, że przewód pokarmowy lochy przystosował się do spożycia wody i paszy. Średnia uzyskana w badaniu S. Kruse i wsp. w 2011 roku było 4,9 litra wody na kg paszy.

Badania przeprowadzone na fermie doświadczalnej Nutreco w 2015 roku pokazują taką samą krzywą, jak ta uzyskana w teście Kruse w 2011 roku (ryc. 4).

Ryc. 4. Stosunek wody do paszy w okresie laktacji. źródło: S. Kruse, 2011

Ryc. 4. Stosunek wody do paszy w okresie laktacji. źródło: S. Kruse, 2011

Figure 5  Water:feed ratio pre- and post-farrowing. Source: R&D 2015

Wpływ na prosięta i lochę


Fraser i Phillips w 1989 roku powiązali zużycie wody ze średnim dziennym przyrostem prosiąt. Zaobserwowano dodatnią korelację między spożyciem wody przez lochy w pierwszych trzech dniach laktacji a przyrostem masy ciała prosiąt (ryc. 6). Ponadto to samo badanie wykazało, że lochy, które spożywały mniej niż 6 litrów wody dziennie, miały największą śmiertelność prosiąt w pierwszych dniach laktacji (Fraser i Phillips, 1989).

W przypadku lochy zwiększone spożycie wody i paszy podczas laktacji spowoduje mniejszą utratę wagi i będzie miało pozytywny wpływ na następny cykl rozrodczy.

Figure 6 Relationship between water consumption and piglet growth Source: Fraser & Phillips, 1989

Wnioski

  • Konieczne jest zapewnienie wystarczającej ilości wody w okresie przedporodowym i podczas laktacji.
  • Nie zapomnij o stosunku wody do paszy; szacuje się średnio na 4,9 litra wody na kg karmy w okresie laktacji.
  • Dobry początek laktacji, uwzględniający zarówno spożycie wody, jak i paszy, będzie miał pozytywny wpływ na miot i masę ciała lochy.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji