X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Związek między masą urodzeniową a śmiertelnością przed odsadzeniem

Niska masa urodzeniowa zwiększa śmiertelność w okresie laktacji i wpływa na życie produkcyjne prosiąt do momentu uboju. W niniejszym artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Czy śmiertelność przedodsadzeniowa jest związana z progiem masy urodzeniowej?

Komentowany artykuł

Feldpausch JA, Jourquin J, Bergstrom JR, Bargen JL, Bokenkroger CD, Davis DL, Gonzalez JM, Nelssen JL, Puls CL, Trout WE, Ritter MJ. Birth weight threshold for identifying piglets at risk for pre-weaning mortality. Translational Animal Science. 2019; 3(2): 633-640. doi: 10.1093/tas/txz076

Przeczytaj podsumowanie artykułu

Komentarz

W sumie w badaniu uwzględniono 394 mioty; użyto częściowo danych amerykańskich (A; 216 miotów i 2,205 prosiąt) i częściowo dane hiszpańskie (S; 178 miotów i 1,865 prosiąt). Średnia wielkość miotu (Total Born) wyniosła 13,18 prosiąt (12,22 A i 14,34 S), a średnia śmiertelność przedodsadzeniowa wyniosła 12,2% (9,6% A i 15,2% S). Genetyka: lochy LDXLW x knur Hampshire w A oraz lochy LWxLD i knur Pietrain w S. Długość laktacji wahała się od 22 do 28 dni w A i od 21 do 29 dni w S. Zastosowana procedura statystyczna oparta jest na modelach regresji logistycznej i została szczegółowo opisana w podsumowaniu.

Wyniki pokazują, że średnia progowa masa urodzeniowa wynosi 1,11 kg (1,09 dla E i 1,13 dla S). Ogólnie rzecz biorąc, 15,2% prosiąt miało średnią masę urodzeniową równą lub mniejszą niż 1,11 kg mierzoną w ciągu pierwszych 24 godzin życia i wykazało 34,4% śmiertelności przed odsadzeniem, podczas gdy najcięższe prosięta miały tylko 8,2% śmiertelności. Prosięta urodzone z masą poniżej 1,1 kg są prawie sześciokrotnie bardziej narażone na śmierć w czasie laktacji niż prosięta cięższe. Autorzy pokazują inne badania przeprowadzone w ostatnich latach, w których waga progowa waha się między 1,0 a 1,2 kg przy urodzeniu.

Wykres 1. Wpływ masy urodzeniowej prosiąt na śmiertelność przedodsadzeniową w różnych badaniach. Wartości w obecnej pracy są oparte na przewidywanych wartościach śmiertelności przedodsadzeniowej u Feldpausch i wsp. (2019) . Wartości u Zeng et al. (2018) zostały uzyskane z równania predykcyjnego opublikowanego przez tych autorów. Źródło: Feldpausch i in., 2019.

Wykres 1. Wpływ masy urodzeniowej prosiąt na śmiertelność przedodsadzeniową w różnych badaniach. Wartości w obecnej pracy są oparte na przewidywanych wartościach śmiertelności przedodsadzeniowej u Feldpausch i wsp. (2019) . Wartości u Zeng et al. (2018) zostały uzyskane z równania predykcyjnego opublikowanego przez tych autorów. Źródło: Feldpausch i in., 2019.

Wyniki sugerują, że progowa masa urodzeniowa nie jest stała i zależy, między innymi, od plenności i podstawowej śmiertelności podczas laktacji; im wyższa plenność i śmiertelność przed odsadzeniem, tym wyższa masa progowa. Innym interesującym aspektem jest odsetek prosiąt poniżej masy progowej, który jest tym wyższy, im większa jest plenność. Z drugiej strony wiadomo, że istnieją trzy rodzaje prosiąt o niskiej masie urodzeniowej: a) prosięta z wewnątrzmacicznym ograniczeniem wzrostu (IUGR), których przyszłość produkcyjna jest wysoce zagrożona i które odróżniają się od reszty dzięki głowie "delfinopodobnej" i innym cechom morfologicznym, b) małe prosięta, które w późniejszych etapach będą miały wyraźne opóźnienie wzrostu i pozostaną w tyle oraz c) małe prosięta, które w późniejszych etapach będą miały zadowalającą wydajność i mogą nawet dogonić inne osobniki, które były cięższe przy urodzeniu.

W praktyce, w zależności od plenności i śmiertelności bazowej wynikającej z warunków obiektowych, sanitarnych i zarządzania, znajomość progowej masy urodzeniowej, która jest bezpośrednio związana ze śmiertelnością przed odsadzeniem, może nie być tak ważna, jak możliwość rozróżnienia trzech typów tzw. "małych" prosiąt, tak aby po odsadzeniu mogły być tuczone w różnych systemach lub liniach produkcyjnych. Ponadto, oprócz plenności, istnieją co najmniej dwa inne czynniki związane z zarządzaniem, które są decydujące w osiągnięciu wyższej masy urodzeniowej: 1) zapewnienie, że ciąża jest donoszona do końca; długość ciąży u loch hiperplennych przekracza 115 dni, a znajomość jej rzeczywistego czasu trwania pomaga zoptymalizować masę urodzeniową prosiąt oraz 2) osiągnięcie dobrej implantacji zarodka i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania łożyska w ciągu pierwszych dwóch miesięcy ciąży sprzyja późniejszemu rozwojowi płodu. Interesujące jest to, że nieprawidłowe stosowanie technik opracowanych podczas krycia (np. inseminacja) i oproszenia (np. indukcja) zwiększy odsetek prosiąt typu "a" i "b", które są najbardziej narażone na śmierć.

Podsumowanie komentowanego artykułu

Feldpausch JA, Jourquin J, Bergstrom JR, Bargen JL, Bokenkroger CD, Davis DL, Gonzalez JM, Nelssen JL, Puls CL, Trout WE, Ritter MJ. Birth weight threshold for identifying piglets at risk for preweaning mortality. Translational Animal Science. 2019; 3(2): 633-640. doi: 10.1093/tas/txz076

Metody: szereg badań sugeruje, że istnieje krytyczna zależność między masą urodzeniową prosiąt a śmiertelnością przedodsadzeniową. Dlatego celem obecnej pracy było określenie wartości progowej masy urodzeniowej dla śmiertelności przed odsadzeniem. Masa urodzeniowa i dane dotyczące przeżycia z dwóch badań obejmujących łącznie 4,068 prosiąt z 394 miotów w czterech komercyjnych gospodarstwach (trzy europejskie, jedno amerykańskie) zostały zebrane do zbiorczej, wielostadialnej analizy. Całkowita śmiertelność przed odsadzeniem w tych dwóch badaniach wyniosła 12,2%. Kluczowe zmienne użyte w analizie to masa urodzeniowa prosiąt (mierzona w ciągu 24 h od urodzenia) i odpowiadający jej wynik przeżycia (martwe lub żywe) do odsadzenia w wieku 3-4 tyg. Model regresji logistycznej z efektami mieszanymi został dopasowany w celu oszacowania związku między śmiertelnością przed odsadzeniem a masą urodzeniową. Aby uwzględnić ogólne różnice w śmiertelności między dwoma badaniami został zastosowany losowy efekt badania. Wybrano predyktor liniowy, aby najlepiej reprezentował drastyczny spadek śmiertelności przed odsadzeniem stwierdzony wraz ze wzrostem masy urodzeniowej w zakresie 0,5-1,0 kg oraz mniej ekstremalną zmianę masy ciała powyżej 1,0 kg. Punkt zmiany modelu masy urodzeniowej i śmiertelności przed odsadzeniem został określony poprzez porównanie dopasowania modelu w oparciu o maksymalizację prawdopodobieństwa w przedziale od 0,5 do 2,3 kg masy urodzeniowej.

Wyniki: Wyniki analizy wykazały krzywoliniową zależność między masą urodzeniową a śmiertelnością przedodsadzeniową, gdzie wartość punktu zmiany masy urodzeniowej lub wartość progowa wynosiła 1,11 kg. W połączonym zestawie danych, 15,2% świń miało masę urodzeniową ≤1,11 kg. Ta subpopulacja świń miała 34,4% śmiertelności przed odsadzeniem i stanowiła 43% całkowitej śmiertelności przed odsadzeniem.

Wniosek: Wyniki te sugerują, że interwencje ukierunkowane na zmniejszenie częstości występowania prosiąt o masie urodzeniowej ≤1,11 kg mają potencjał poprawy przeżywalności prosiąt. Potrzebne są dodatkowe badania w celu zatwierdzenia 1,11 kg jako progu wagi urodzeniowej dla zwiększonego ryzyka śmiertelności przed odsadzeniem.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji