X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Biegunka u nowo narodzonych prosiąt: feedback

Jak i kiedy należy stosować kontrolowaną ekspozycję doustną? Jakie są zagrożenia?

Odpowiednie uodpornienie loch hodowlanych jest nieodzownym elementem zapobiegania biegunce u noworodków prosiąt.

Uodpornienie loch powinno odbywać się głównie za pomocą szczepionek, ale czasami w przypadku braku szczepionek dostępnych w handlu lub autoszczepionek przeciwko określonemu czynnikowi lub jeśli szczepionki te nie są skuteczne, lochy mogą być narażone poprzez kontrolowaną ekspozycję doustną (feedback).

W tym artykule podzielimy się opiniami czterech ekspertów na temat tej techniki, niezależnie od tego, czy jej używają, w jaki sposób, w jakich sytuacjach i z jakimi środkami ostrożności.

W jakich sytuacjach jest stosowany?

Cantín i Guedes są zgodni. Wykorzystują feedback jako główny środek, gdy na farmie występuje poważny problem z biegunką noworodków wywołaną przez rotawirusa. W szczególności rotawirus C, ponieważ rotawirus A zwykle reaguje na profilaktykę szczepionkową.

Ackerman mówi, że „nie jest wielkim fanem” feedbacku. Uważa, że jest to ważne narzędzie w protokole aklimatyzacji loszek, kiedy wchodzą na fermę, ale woli nie używać go w przypadku loch w ciąży. Stosowany jest w okresie ciąży w przypadkach epidemicznej biegunki, zakaźnym zapaleniem żołądka i jelit lub biegunką wywołaną przez deltakoronawirusa. W takim przypadku feedbacki są podawane wszystkim lochom w tym samym czasie. W ciężkich przypadkach rotawirusa woli przez kilka tygodni podawać feedbackwszystkim lochom, ale unika jego rutynowego stosowania w gospodarstwie.

Vraeghe mówi, że w jego przypadku używają go bardziej do zapobiegania problemom z E. coli i Clostridium, ale tylko wtedy, gdy komercyjne i / lub autoszczepionki nie przyniosły rezultatu.

Jaki protokół jest zwykle używany?

Vraeghe używa feedbacku jak regularnych szczepień przeciwko E. coli: dwa razy dla każdej partii w 80 i 100 dniu ciąży.

Cantín uważa, że feedback jest bardzo przydatny u loch po pierwszym i drugim porodzie, chociaż w ciężkich sytuacjach jest również podawany lochom wieloródkom. Jego zdaniem, w celu zapobiegania rotawirusom, feedback należy podać na 1-2 tygodnie przed wejściem loch do porodówek. „Im bliżej 15 dni przed porodem, tym lepiej” - podkreśla.

Jaki materiał jest zbierany?

Vraeghe wyjaśnia, że stosują bardzo określony protokół, który jest łatwy do wykonania przez pracowników: prosięta, od których ma zostać pobrana próbka biegunki, nie mogą być leczone, ponadto nie używają jelit ani innych narządów, a jedynie kał biegunkowy. Aby pobrać próbkę, używają mat papierowych (Zdjęcie 1), które kładą na poduszkach grzewczych, aby nasiąknęła biegunką prosiąt. Mieszają odchody z mlekiem i podgrzewają do 24 ° C, aby umożliwić rozmnażanie się patogenów, a następnie podają go lochom. Mówi nam, że w Belgii wiele gospodarstw stosuje 3-4-tygodniowe systemy, więc zamrażają taki materiał, aby podać go później dla różnym grupom.

Fot.1. Praktyczna metoda wychwytywania biegunki, maty papierowe stosowane w celu zapewnienia suchości prosiąt i komfortu przy porodzie. Maty te pozostawia się w porodówce i jeśli wystąpi biegunka, prosięta zabrudzą matę i można jej użyć do przygotowania mieszanki, która będzie ponownie podawana lochom.

Fot.1. Praktyczna metoda wychwytywania biegunki, maty papierowe stosowane w celu zapewnienia suchości prosiąt i komfortu przy porodzie. Maty te pozostawia się w porodówce i jeśli wystąpi biegunka, prosięta zabrudzą matę i można jej użyć do przygotowania mieszanki, która będzie ponownie podawana lochom.

Cantín preferuje następujący protokół: użyć jak najświeższego kału i przewodu pokarmowego niedawno padłych prosiąt, podać odpowiednią ilość. Zaleca zmieszanie 2 kg węgla aktywowanego z 2 kg paszy, dodanie 2 litrów wody i wymieszanie z odchodami 2 prosiąt (pocięty przewód pokarmowy), co daje 150 g tej mieszanki na lochę. Węgiel pomaga zneutralizować toksyny, które locha może mieć w układzie pokarmowym (Zdjęcie 2).

Fot. 2. Zebrany materiał musi być przygotowany do podania lochom, najlepiej bezpośrednio do koryta.

Fot. 2. Zebrany materiał musi być przygotowany do podania lochom, najlepiej bezpośrednio do koryta.

Ryzyko związane z feedbackiem

Czterej eksperci podkreślają, że protokoły te nie są pozbawione ryzyka, ponieważ można przekazać więcej patogenów, niż jest to pożądane, a feedback należy zawsze stosować, gdy inne środki zawiodły.

Jedno z głównych zagrożeń wiąże się z PRRS. Jest to jeden z powodów, dla których Ackerman używa go w niewielkim stopniu: większość moich klientów to farmy z PRRS, a ryzyko ponownej infekcji wraz z feedbackiem jest znaczne.

Guedes podziela tę opinię, ale ponieważ Brazylia jest krajem wolnym od PRRSV, w tym aspekcie technika ta stwarza dla nich mniejsze ryzyko.

Cantín kieruje się zdrowym rozsądkiem: jeśli PRRSV jest aktywny na farmie, samo to przyczynia się do biegunki noworodków i powoduje niepowodzenia w jej leczeniu. Wirus ten powoduje problemy z obniżoną mlecznością i bezmlecznością u loch, więc gdy jest aktywny, priorytetem jest oczywiście inne podejście - nie podawanie feedbacku. Dodaje, że nie powinno się tego robić również na fermach z dyzenterią świń, ze względu na zwiększoną presję infekcji, która by się z tym wiązała.

Oprócz ryzyka rozprzestrzeniania się innych chorób należy wziąć pod uwagę inne aspekty:

  • Vraeghe podkreśla brak jednorodnej odpowiedzi, ponieważ obciążenie wirusowe lub bakteryjne feedbacku jest nieznane. Wyjaśnia też, że po zamrożeniu czasami traci ono skuteczność.
  • W tym sensie Guedes zaleca wykonanie ilościowego PCR zebranego materiału w celu potwierdzenia obecności wirusa i miana wirusa, gdy jest używany do kontroli rotawirusa.
  • Czterej specjaliści zgadzają się, że jednym z głównych problemów i ograniczeń tej techniki jest brak stalosci w pozyskiwaniu materiału tej samej jakości, ponieważ po rozwiązaniu problemu uzyskanie materiału potrzebnego do wykonania właściwego feedbacku jest skomplikowane, więc sytuacja powraca i problem pojawia się ponownie.
  • Cantín zauważa również, że ponieważ są to uciążliwe protokoły, rolnicy często porzucają je, gdy zauważą, że problem jest mniejszy.

Podsumowując, jako strategia zapobiegawcza, feedback jest bardzo przydatny w zapobieganiu biegunce noworodków. Protokoły pobierania materiału zakaźnego i podawania go lochom muszą być wykonane prawidłowo (Zdjęcie 2). Nie jest to jednak pozbawione ryzyka i powinno być stosowane tylko wtedy, gdy jest to zalecane przez lekarza weterynarii i gdy pozwala na to diagnoza oraz przy braku innych skutecznych środków.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji