X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Czynnik ludzki: czy jesteśmy gotowi wyeliminować PRRS?

Profilowanie hodowców w celu zrozumienia ich sprzeciwu lub chęci eliminacji PRRS przy użyciu modelu zarządzania zmianą ADKAR.

Jakie były nasze cele?

W Holandii hodowcy trzody chlewnej, firmy, grupy zakupowe i podmioty publiczne połączyły siły w Koalicji na rzecz Prawidłowej Hodowli Trzody Chlewnej (Coalition of Vital Pig Husbandry, CoViVa). Jednym z głównych celów jest produkcja prosiąt wolnych od wirusa PRRS typu dzikiego (PRRS Wild Type Virus) i ostatecznie wyeliminowanie PRRS w całym kraju.

Lekarze weterynarii mają wystarczającą wiedzę, aby wyeliminować wirusa PRRS z poszczególnych gospodarstw i regionów. Przekonanie hodowców do wyeliminowania wirusa PRRS jest najtrudniejsze.

Naszym celem było profilowanie rolników w oparciu o ich postrzeganie i chęć zwalczania PRRS przy użyciu modelu zarządzania zmianą ADKAR.

Jak do tego podeszliśmy?

Metodologia badania obejmuje kompleksową ankietę i zbieranie danych z różnych gospodarstw. Zebrane dane są następnie analizowane przy użyciu metod statystycznych w celu uzyskania przydatnych informacji.

Model ADKAR, dobrze znana struktura zarządzania zmianą opracowana przez Prosci (The Prosci ADKAR® Model | Prosci), został zaprojektowany, aby pomóc osobom i organizacjom skutecznie zarządzać procesem zmian. Akronim ADKAR oznacza:

  1. Awareness - świadomość potrzeby zmian
  2. Desire - chęć uczestniczenia i wspierania zmian
  3. Knowledge - wiedza o tym, jak dokonać zmiany
  4. Ability - możliwość wdrożenia pożądanych umiejętności i zachowań
  5. Reinforcement - wzmacnianie w celu utrzymania zmiany.

Model ten podkreśla, że udana zmiana organizacyjna może nastąpić tylko wtedy, gdy zmienią się poszczególne jednostki. Zapewnia ustrukturyzowane podejście do prowadzenia ludzi przez proces zmian, zajmując się potencjalnymi przeszkodami i zapewniając, że każdy krok jest skutecznie zarządzany.

Integrując model ADKAR ze strategiami eliminacji PRRS, można stworzyć ustrukturyzowane i skuteczne podejście do zarządzania tym znaczącym wyzwaniem w produkcji trzody chlewnej.
Najpierw zaprojektowaliśmy specjalną tabelę punktacji PRRS ADKAR, przedstawiając jednoznaczne definicje dla każdego elementu (Tabela 1). Dwóch lekarzy weterynarii zostało przeszkolonych jako trenerzy i przeprowadziło wszystkie wywiady z każdym hodowcą oraz określiło wynik dla każdej kategorii w modelu.

Tabela. 1. Tabela punktacji PRRS ADKAR.

Świadomość Reprezentuje świadomość, że PRRS w stadach świń (stado własne hodowcy, a ostatecznie cała Holandia) powinno zostać wyeliminowane, podczas gdy PRRS stanowi problem dla ogólnego stanu zdrowia w gospodarstwie, korzyści zarówno technicznych, jak i ekonomicznych. 1 Hodowca nie jest świadomy problemów zdrowotnych i dobrostanu, jakie PRRS powoduje w stadach świń, nie ma pojęcia o kosztach w przypadku zakażenia PRRS ani o korzyściach płynących z produkcji prosiąt wolnych od WTV.
2 Hodowca jest świadomy problemów powodowanych przez PRRS i strat ekonomicznych, ale twierdzi, że zwalczanie nie jest konieczne.
3 Hodowca jest świadomy, że należy coś zrobić, aby zmniejszyć liczbę zakażeń PRRS, ale kwestionuje rolę PRRS w swoim stadzie.
4 Hodowca jest świadomy, że PRRS WTV powinien zostać wyeliminowany w jego stadzie i akceptuje związane z tym wysiłki i koszty.
5 Hodowca jest w pełni świadomy, że PRRS powinien zostać wyeliminowany w Holandii i że musi wziąć odpowiedzialność za swoje gospodarstwo, w tym za wysiłki i koszty.
Chęć Reprezentuje ucieleśnienie tej świadomości. Czy hodowca chce rozpocząć zwalczanie PRRS w swoim gospodarstwie? 1 Hodowca nie chce rozpocząć zwalczania, twierdzi, że w jego stadzie nie ma problemów z PRRS.
2 Hodowca chce być wolny od PRRS WTV i wyeliminować go, ale ostatecznie nie chce ponosić żadnych kosztów.
3 Hodowca chce mieć „stabilne stado PRRS”, nie chce problemów z PRRS, ale eliminacja jest zbyt trudna/kosztowna. Jeśli jest pod kontrolą dzięki szczepieniom, to jest to dla niego odpowiednie.
4 Hodowca chce rozpocząć zwalczanie PRRS w swoim stadzie, ale staje się krytyczny w przyjmowaniu porad i wdrażaniu środków, środków, które są zbyt drogie, których nie podejmie.
5 Hodowca chce całkowicie zwalczyć chorobę w swoim stadzie i chce uzyskać najlepsze porady i środki dla swojego gospodarstwa. Akceptuje znaczne koszty i wysiłki związane z eliminacją choroby.
Wiedza Reprezentuje wiedzę i umiejętności hodowcy do rozpoczęcia zwalczania PRRS w jego stadzie. Wiedza na temat zwalczania PRRS jest dwojaka: (a) status stada, w której fazie produkcji zaczyna się mój problem oraz (b) co muszę zrobić, aby rozwiązać ten problem? 1 Hodowca nie ma pojęcia o swoim statusie ani o tym, co musi zrobić na swojej farmie, aby zacząć produkować prosięta wolne od WTV.
2

Hodowca ma pewne pojęcie o stanie swojego gospodarstwa, ale nie ma pojęcia, od czego zacząć.

Hodowca nie zna statusu, ma kilka pomysłów na to, co musi zmienić w zarządzaniu.

3

Hodowca ma dość dobre pojęcie o statusie, ale nadal nie ma pojęcia, jakie zmiany wprowadzić.

Hodowca nie ma pojęcia o statusie, ale wie, że niektóre rzeczy na swojej farmie musi zmienić.

4 Hodowca zna swój status. Wie, gdzie powinien dokonać zmian w zarządzaniu.
5 Hodowca zna swój status. Wie, co należy zrobić w jego gospodarstwie, aby umożliwić produkcję prosiąt wolnych od WTV.
Możliwość Reprezentuje fazę wdrażania zmiany. Czy rolnik chce - lub już wprowadził - zmiany? (Tematy zmian to zewnętrzne i wewnętrzne bezpieczeństwo biologiczne, w tym możliwa renowacja budynku, zarządzanie loszkami, metody pracy, ...). 1 Hodowca widzi tylko przeszkody (koszty nie pokrywają się z korzyściami, jeśli mój sąsiad ma PRRS, to po co mi to, ...) i dlatego nie wdraża żadnych rozwiązań.
2 Hodowca chce wprowadzić ograniczoną liczbę zmian, które są łatwe do osiągnięcia. Nie wybiera zmian na podstawie oczekiwanego efektu, ale na podstawie kosztów.
3 Niektóre zmiany są akceptowane i wdrażane, wybiera zmiany, które są zalecane przez lekarza weterynarii jako najważniejsze.
4 Hodowca chce i wprowadza zmiany zgodnie z zaleceniami, chce zrobić je wszystkie, ale pieniądze, czas lub współpraca personelu utrudniają niektóre zmiany.
5 Rolnik inwestuje czas, pieniądze, wysiłek i wytyczne dla personelu, aby wdrożyć wszystkie zmiany, które są zalecane w celu wyprodukowania prosiąt wolnych od WTV.

Z jednej praktyki weterynaryjnej wybrano losowo dwadzieścia ferm loch (średnio 1029 loch, min.: 320, maks.: 4112). Wszystkie fermy były dodatnie i zaszczepione przeciwko PRRSV.

Czego się dowiedzieliśmy?

1) Zaobserwowano znaczne różnice między gospodarstwami w zakresie parametrów świadomości, chęci, wiedzy i możliwości rolników w zakresie zwalczania PRRSV.

Wykres 1. Różnice między świadomością, chęcią, wiedzą i umiejętnościami rolników w zakresie zwalczania PRRSV.
Wykres 1. Różnice między świadomością, chęcią, wiedzą i umiejętnościami rolników w zakresie zwalczania PRRSV.

2) Wyniki wskazały, że bardzo niewielu rolników było mentalnie przygotowanych do wyeliminowania PRRSV: tylko dwie fermy wykazały się właściwym nastawieniem (miały wynik >4 w każdym elemencie). 10 gospodarstw uzyskało wynik poniżej 4 we wszystkich elementach.Figure 2. Only two farms demonstrated a proper mindset (had a score >4 on each element).

3) Uznanie PRRS za problem zwiększa zrozumienie innych elementów. Gospodarstwa, które uzyskały wynik >4 za świadomość, uzyskały średnio wyższe wyniki (3,66, zakres 2,66 - 4,66) w pozostałych elementach niż gospodarstwa, które uzyskały wynik <4 (2,34, zakres 1,66 - 3,5, p=0,004).Figure 3. Farms A (awareness &ge; 4) and B (awareness &lt; 4)

4) Model ADKA(R)pomaga lekarzom weterynarii w bardziej ukierunkowanym doradztwie, pozwalając im skupić się na tych elementach, które są krytyczne w konkretnym gospodarstwie. Pozwala on również wyselekcjonować rolników, którzy z największym prawdopodobieństwem wdrożą potrzebne zmiany, aby odnieść sukces.

Połączenie modelu ADKAR ze strategiami eliminacji PRRS może być skuteczne w zarządzaniu zmianami w stadach świń. Oto jak model ADKAR można zastosować do eliminacji PRRS:

  1. Świadomość: Edukacja personelu gospodarstwa na temat znaczenia eliminacji PRRS i jego wpływu na zdrowie i produktywność stada. Obejmuje to zrozumienie wirusa, jego przenoszenia i korzyści ekonomicznych płynących z eliminacji.
  2. Chęć: Wspieranie wspólnego dążenia wszystkich interesariuszy do wspierania wysiłków na rzecz eliminacji PRRS. Można to osiągnąć poprzez dzielenie się historiami sukcesu, potencjalnymi zyskami finansowymi i W
  3. Wiedza: Zapewnienie szczegółowego szkolenia w zakresie protokołów eliminacji PRRS, takich jak metoda Zasiedl- Zamknij - Eksponuj (ang. Load-Close-Expose), strategie szczepień i środki bezpieczeństwa biologicznego. Upewnij się, że wszyscy znają swoje role i obowiązki.
  4. Możliwość: Wyposażenie zespołu w narzędzia i zasoby niezbędne do wdrożenia strategii eliminacji PRRS. Obejmuje to dostęp do szczepionek, narzędzi diagnostycznych i odpowiednich obiektów do izolacji i bezpieczeństwa biologicznego.
  5. Wzmacnianie: Ciągłe monitorowanie i wzmacnianie praktyk w celu zapewnienia trwałości wysiłków na rzecz eliminacji PRRS. Kluczowe znaczenie mają regularne oceny, sesje informacji zwrotnych i dostosowywanie protokołów w oparciu o wyniki.

Wyzwania na przyszłość

Wyniki wskazują, że aby osiągnąć cele CoViVa, należy zmienić sposób myślenia holenderskich rolników.

Więcej informacji w "Podręczniku chorób"

PRRSZespół rozrodczo- oddechowy świń (PRRS) jest infekcją wirusową z największym wpływem na rentowność hodowli w Ameryce Północnej i w wielu krajach Europy. Wirus powoduje problemy rozrodcze i atakuje układ oddechowy.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Ryc. 3. Status krajowej strategii redukcji w Danii. Kolor pomarańczowy reprezentuje ustanowione regionalne programy zwalczania.

Duńska krajowa strategia redukcji PRRS - stan na rok 1

Do maja 2023 r. 85% wszystkich duńskich stad świń otrzymało status serologiczny PRRS. W regionach o wysokim zagęszczeniu stad serododatnich wobec PRRS ustanowiono programy zwalczania choroby. Duńska Rada ds. Rolnictwa i Żywności podjęła szereg inicjatyw mających na celu utorowanie drogi do krajowego ograniczenia PRRS, w tym strategię wdrażania, narzędzia cyfrowe, wspólne wytyczne dotyczące klasyfikacji, monitorowania i zwalczania PRRSV oraz zasoby finansowania projektów.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji