X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Czynniki ryzyka związane z enzootycznym zapaleniem płuc tuczników.

Jakikolwiek kontakt tuczników ze świniami w innym wieku podczas przemieszczania zwierząt to podwyższone ryzyko wystąpienia enzootycznego zapalenia płuc.

18 marzec 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Artykuł

Herd-Level Risk Factors for Seropositivity to Mycoplasma hyopneumoniae and the Occurrence of Enzootic Pneumonia Among Fattening Pigs in Areas of Endemic Infection and High Pig Density. H Nathues, YM Chang, B Wieland, G Rechter, J Spergser, R Rosengarten, L Kreienbrock and E. grosse Beilage. Transbound Emerg Dis. 2014 Aug;61(4):316-28. doi: 10.1111/tbed.12033

 

Co było przedmiotem badań?

Badanie przeprowadzono pomiędzy 2006 a 2010 rokiem w 100 stadach świń, znajdujących się na obszarach o dużym zagęszczeniu trzody chlewnej. Stada te w większości były endemicznie zakażone Mycoplasma hyopneumoniae (M. hyo). Zebrano dane do identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka wystąpienia enzootycznego zapalenia płuc (enzootic pneumonia - EP).

 

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

Stada podzielono na trzy grupy w następujący sposób:

Grupa Liczba stad Enzootyczne zapalenie płuc  Indeks kaszlu Seroprewalencja M. hyo
Problemowa 40 + wysoki wysoka
Ujemna 25 - niski niska
Dodatnia 35 - niski wysoka

We wszystkich badanych stadach sprawdzono sposób zarządzania, utrzymania, środowisko oraz występowanie objawów klinicznych (indeks kaszlu), a także obecność przeciwciał specyficznych dla M.Hyo, IAV i PRRS w grupie najstarszych tuczników. Wyniki analizowano pod kątem różnic pomiędzy 3 grupami, a zmienne, które wyraźnie różniły się między grupami badano pod kątem korelacji i dalej interpretowano. Rozpoznane uwarunkowania zostały opisane jako Względne Czynniki Ryzyka (WCR).

 

Jaki wynik otrzymano?

Wyniki średniej seroprewalencji M. hyo  i indeksu kaszlu w poszczególnych grupach :

Grupa Indeks kaszlu Seroprewalencja M. hyo  (%)
Problemowa 4.3 86.6
Ujemna 0.7 11.2
Dodatnia 0.9 86.3

 

Współczynniki i istotne statystycznie względne czynniki ryzyka na fermach "problemowych" w porównaniu do ferm "ujemnych" i "dodatnich".

  • 1-razowe szczepienie M.hyo prosiąt nie mających 2 tygodni zwiększa ryzyko stania się fermą 'problemową' o 7,33 (p=0,026)
  • Rutynowa antybiotykoterapia prosiąt ssących w pierwszym tygodniu życia, z użyciem substancji skutecznych przeciwko M.hyo zwiększało ryzyko o 6,88 (p=0,059)
  • Kontakt (od kilku minut do kilku godzin) pomiędzy tucznikami i zwierzętami w innym wieku podczas przemieszczania zwierząt, zwiększa ryzyko o 4,42 (p=0,012))
  • 1 lub 3 tygodniowy system na porodówce zwiększał ryzyko o 3,14 (p=0,049) w porównanie do podziału na 2 lub 4 tygodniowy.
  • Dodatkowa obecność przeciwciał przeciwko IAV H3N2 u tuczników zwiększało ryzyko o 1,03

 

Czynniki wpływające na seroprewalencje M.hyo (z objawami klinicznymi lub bez):

  • Wyższe ryzyko wraz ze wzrostem wieku przy odsadzeniu (>23 dni)
  • Zmniejszone ryzyko w stadach, w których loszki są aklimatyzowane przez kontakt z żywymi zwierzętami, a nie przy użyciu kału lub innego materiału.
  • Zmniejszone ryzyko w stadach, w których wzrasta liczba prosiąt odsadzonych od loch na rok.

 

Jakie to ma znaczenie?

Programy profilaktyczne i strategie zwalczania EP w stadach zakażonych endemicznie są zwykle oparte na szczepieniu i leczeniu prosiąt. Wyniki tego badania wskazują, że programy te powinny być uzupełnione o czynniki ryzyka wystąpienia klinicznej choroby i transmisji M.hyo. Efektywne strategie mające na celu ograniczenie wpływu EP powinny zawierać: zoptymalizowaną metodę aklimatyzacji zwierząt pochodzących z zakupu, a także ścisłe przestrzeganie zasady all-in-all-out.

 

Enric Marco

Okiem praktyka

: Enric Marco

Enzootyczne zapalenie płuc (EP) jest prawdopodobnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób świń, zwłaszcza na obszarach o dużym zagęszczaniu hodowli gdzie prewalencja jest bliska 100%.

W ostatnich latach zwalczanie tej choroby polegało na stosowaniu różnych strategii szczepień, zwłaszcza u prosiąt. Niestety nadal obserwuje się objawy kliniczne i wysoki poziom przeciwciał u tuczników. 

Występowanie tego problemu zawsze wiązało się z czynnikami środowiskowymi i błędami w zarządzaniu. Powszechnie wiadomo, że tuczniki utrzymywane w nadmiernym zagęszczeniu i w pomieszczeniach o słabej wentylacji są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na EP. W powyższym artykule dokonano przeglądu wielu z tych czynników, niektóre z nich mogą wydawać się nieoczywiste, jednak powinny być brane pod uwagę podczas naszego działania. 

Możliwość kontaktu zwierząt o różnym wieku była zawsze uważana za ryzykowne ze względu na pojawienie się enzootycznego zapalenia płuc. Nowa teza, zawarta w artykule mówi, że nawet przejściowy, krótkotrwały kontakt związany jest z zagrożeniem. Nie mówimy tu o porównywaniu systemu o ciągłym przepływie zwierząt do podziału na grupy wiekowe a o tym, czy zarządzanie grupami wiekowymi jest przeprowadzane w sposób prawidłowy.

Stosowanie szczepień w czasie adaptacji loszek spowodowało, że odpowiednia aklimatyzacja nie wydaje się być problemem. Jednak wnioski z badania są oczywiste - prawidłowa aklimatyzacja powinna obejmować bezpośredni kontakt ze zwierzętami ze stada docelowego.

W artykule znajdziemy również informacje, że zwiększone ryzyko wystąpienia EP jest związane z wczesnymi programami szczepień (< 2 tygodni), podawaniem leków w pierwszym tygodniu życia, opóźnionym o kilka dni odsadzeniem, lub stosowaniem systemu 1-3 tygodniowego w porównaniu do 2-4 tygodniowego (gdzie wczesne odsadzanie jest koniecznością).  W mojej ocenie, jeśli chcemy prawidłowo kontrolować enzootyczne zapalenie płuc w stadzie, musimy przeanalizować uważnie co się dzieje w kojcach porodowych. Od czasu publikacji artykułu  E. Fano i C. Pijoan (2007), gdzie opisane zostało występowanie choroby u tuczników i seroprewalencji u prosiąt odsadzonych wiemy, że kontrola choroby na tym etapie jest bardzo ważna. Jednak w świetle nowych badań, niektóre praktyczne wnioski z artykułu Fano np., że leczenie lub bardzo wczesne szczepienie prosiąt zapobiega kolonizacji są prawdopodobnie błędne.

Wydaje się wiec, że bardziej efektywne jest ograniczanie wydalania M.hyo przez lochy, niż skupianie się na zapobieganiu zakażenia u prosiąt. Ogólnie rzecz biorąc, fermy o dobrych wskaźnikach produkcyjnych (większa liczba odsadzonych prosiąt) to te, o stabilnym statusie zdrowotnym stada podstawowego, gdzie ryzyko pojawienia się enzootycznego zapalenia płuc jest niższe. 

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji