Artykuł
Cristian Salogni et al. Infectious agents identified in aborted swine foetuses in a high-density breeding area: a three-year study. Journal of Veterinary Diagnostic Investigation, 28 (5), pp. 550-554
Co było przedmiotem badań?
Przedstawione badania określają obecność patogenów mogących powodować poronienia. Badania zostały przeprowadzone na dużej liczbie poronionych płodów, które pochodziły ze stad hodowlanych z obszaru o dużym zagęszczaniu trzody chlewnej w północnych Włoszech.
W jaki sposób przeprowadzono badanie?
Zbadano 1,625 płodów pochodzących od 549 loch, dostarczonych do laboratorium diagnostycznego w północnych Włoszech przez okres 3 lat (od 2011 do 2013r) w celu określenia przyczyn słabych wyników rozrodczych w 140 fermach świń. Wszystkie płody były badane w kierunku obecności wirusów PCV2 i PRRS przy użyciu RT-PCR oraz na PRV, PPV, PEVs, CSFV i EMCV przez izolacje wirusa, a także określano obecność swoistych przeciwciał przeciwko PRV i PPV przy użyciu kompetencyjnego testu ELISA. Bakterie były izolowane i identyfikowane z próbek mózgu, płuc oraz wątroby od wszystkich badanych płodów. Następnie robiono posiew na stałych podłożach agarowych. Leptospira spp, nie były badane ze względu na brak wiarygodnej metody rozpoznawania.
Jaki wynik otrzymano?
Próbki pobrane w miesiącach jesiennych (28,2%) i zimowych (35,5%) były nadmiernie reprezentowane w tym badaniu, bez związku z wykrytymi patogenami. Większość próbek (71%) pochodziło z aborcji, które miały miejsce w drugiej połowie ciąży. Przynajmniej jeden czynnik etiologiczny został zidentyfikowany w 323 z 549 próbek (58,8). W 30% przypadków wykryto więcej niż jeden patogen. Czynnikami zakaźnymi najczęściej stwierdzanymi w 323 dodatnich próbkach były PCV2 i PRRSv: PCV2 -138, PRRSv -108, E.coli -64, Streptokoki -63, PPV-20, PRV -6, Gronkowce -5, EMCV -3, Pasteurella sp -3, Shigella sp. 1, oraz Yersinia sp. 1.
CSFv i PEV nie zostały stwierdzone w żadnej z badanych próbek.
Jakie to ma znaczenie?
W większości przypadków były to zakażenia mieszane, ale ograniczały się do małej liczby patogenów. To że zarówno PRRSv i PCV2 stwierdzano najczęściej wynika z faktu że te dwa patogeny są powszechne występowały w badanych fermach. Ich obecność może wskazywać na słabą strategię kontroli (PRRS) lub niedoszacowanie wpływu patogenu na produkcyjność stada podstawowego (PCV2). Szczepienie przeciwko PCV2 nie jest powszechnie stosowane w tym regionie. Z drugiej strony, niska częstość wykrywania PPV i PRV wynika prawdopodobnie z powszechnych i skutecznych programów szczepień. Autorzy kładą nacisk na znaczenie spójnego planu pozyskiwania próbek który umożliwia zebranie informacji związanych z poronieniami w celu określenia przyczyn słabych wyników rozrodczych stada. Większość przypadków poronień wystąpiło w drugiej połowie ciąży. Może to być związane z faktem że płody w pierwszym i drugim trymestrze są resorbowane lub na tyle małe że poronienia mogą pozostać niezauważone a tym samym nie wysłane do badań. Kontrola występowania patogenów w formie badań przedstawionych w tym artykule jest bardzo pomocna w argumentowaniu zwiększenia środków na działania zapobiegające niepowodzeniom w rozrodzie.
Okiem praktyka: Enric Marco Jednym z najtrudniejszych problemów do zdiagnozowania u świń są przyczyny poronień. W wielu przypadkach czynnik powodujący aborcje nie jest już obecny gdy dojdzie do poronienia, co uniemożliwia właściwe rozpoznanie. Niektóre badanie szacują odsetek nierozpoznanych poronień na ponad 60% ogólnej liczby przypadków. Badania wyżej przedstawione mogą nam pomóc zmniejszyć częstotliwość występowania lub efekt ich działania. Szeroko zakrojone badania dostarczają interesujących informacji. Większość poronień występuje podczas zimnych miesięcy, niezależnie od ich przyczyny. To że do większej liczby przypadków dochodzi w miesiącach zimowych jest wskazaniem że coś nie tak jest z warunkami utrzymania. W przypadku utrzymania ciąży kluczowe jest dobre odizolowania zwierząt od środowiska zewnętrznego. Stres termiczny może wpływać negatywnie na układ odpornościowy świń co powoduję zwiększone ryzyko nieutrzymania ciąży. W związku z tym, poprawa warunków utrzymania powinna być priorytetem dla gospodarstw w których pojawiają się problemy z rozrodem w miesiącach zimowych. Zwiększenie dziennej dawki pokarmowej prawdopodobnie korzystnie wpłynęło by na ciężarne lochy, pozwalając im zmniejszyć tym samym negatywny wpływ zimnego otoczenia. Badanie sugeruje również, że Cirkowirus Świń (PCV2) i Wirus Zespołu Rozrodczo Oddechowego (PRRSv) są najczęstszymi zakaźnymi przyczynami poronień. Wyniki te wyraźnie pokazują ze lepsza kontrola obu chorób powinna być priorytetem w obszarach o dużym zagęszczeniu trzody (tak jak w badaniu) O ile szczepienia PCV2 u prosiąt są powszechne, to szczepienie loch jest stosowane tylko w kilu gospodarstwach, i jeśli jest robione to nie w celu redukcji problemów rozrodczych a problemów obecnych u rosnących prosiąt.
|