X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Przypadek kliniczny - depopulacja: Jaką bolączką są paciorkowce!

Finalnie, depopulacja była rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie śmiertelności i nadmiernego stosowania antybiotyków w fazie podchowu i późniejszych fazach.

Ferma omawiana w tym artykule to obiekt utrzymujący około 2500 loch, zlokalizowany na obszarze o dużym zagęszczeniu świń. Prosięta są odsadzane od matki w wieku czterech tygodni i przenoszone do odchowalni poza fermą. W zależności od pojemności, są one wypełnione prosiętami z dwu- lub trzytygodniowych odsadzeń. Z biegiem lat gospodarstwo przeszło od sprowadzania zewnętrznych zwierząt remontowych do hodowania własnych zwierząt remontowych i sprowadzania tylko dawek nasienia.

Zwierzęta są regularnie szczepione przeciwko wirusowi PRRSV. Jeśli chodzi o zewnętrzne bezpieczeństwo biologiczne, gospodarstwo jest dobrze zorganizowane i zarządzane, jak widać na zdjęciu (rysunek 1): żadne pojazdy nie wjeżdżają do czystego obszaru i żadne osoby nie wchodzą bez przejścia przez specjalny obszar wyposażony w dedykowany prysznic i odzież; zbieranie martwych zwierząt odbywa się w obszarze zewnętrznym.

Fyc 1. Widok z lotu ptaka na fermę loch
Fyc 1. Widok z lotu ptaka na fermę loch

Ponieważ ferma znajduje się na obszarze o dużej gęstości populacji świń, była i nadal jest niestabilna pod względem PRRSV; nowy szczep PRRSV pojawia się na fermie średnio dwa razy w roku, co w konsekwencji ma wpływ na reprodukcję loch, a zwłaszcza na śmiertelność prosiąt.

Wzrost śmiertelności w tygodniach bezpośrednio po wybuchu choroby jest spowodowany niską jakością prosiąt odsadzonych od maciory. W kolejnych tygodniach wzrost śmiertelności nie jest tak bardzo, a przynajmniej nie tylko, spowodowany wzrostem objawów oddechowych wywołanych wirusem PRRS, ale głównie wzrostem wtórnych infekcji bakteryjnych: Escherichia coli, Glasserella parasuis, a głównie Streptococcus suis.

Od 2018 r., wraz z dostosowaniem wytycznych dotyczących rozważnego stosowania antybiotyków, zintensyfikowano badania i testy mające na celu zmniejszenie śmiertelności w odchowalniach przy jednoczesnym zmniejszeniu stosowania antybiotyków i zaprzestaniu stosowania krytycznie ważnych środków przeciwdrobnoustrojowych (CIA).

Podczas gdy problemy z biegunką okołoporodową i poodsadzeniową (E. coli) skutkowały stosunkowo niewielkimi stratami i umiarkowanym stosowaniem antybiotyków, nie miało to miejsca w przypadku S. suis.

Stosowanie penicylin (amoksycyliny) było konieczne zarówno u prosiąt ssących, z szeregiem zastrzyków domięśniowych, jak i na etapie odchowu drogą doustną i domięśniową, przy czym zużycie było znacznie wyższe niż nasze cele (patrz rysunki 2 i 3). I pomimo ich terapeutycznego zastosowania i metafilaktyki, straty były nadal wyraźnie wysokie.

Ryc. 2. Porównanie stosowania antybiotyków na fermie loch i w odchowalniach ze średnią krajową przy użyciu Classyfarm, systemu komputerowego Ministerstwa Zdrowia do monitorowania ferm. DDD (średnia dawka substancji czynnej wyrażona w mg na kg żywej wagi).
Ryc. 2. Porównanie stosowania antybiotyków na fermie loch i w odchowalniach ze średnią krajową przy użyciu Classyfarm, systemu komputerowego Ministerstwa Zdrowia do monitorowania ferm. DDD (średnia dawka substancji czynnej wyrażona w mg na kg żywej wagi).
Ryc. 3. Analiza zużycia leków według kategorii w fazie odsadzenia według Classyfarm, skomputeryzowanego systemu Ministerstwa Zdrowia do monitorowania gospodarstw.
Ryc. 3. Analiza zużycia leków według kategorii w fazie odsadzenia według Classyfarm, skomputeryzowanego systemu Ministerstwa Zdrowia do monitorowania gospodarstw.

Po przetestowaniu stosowania autogennej szczepionki na bazie wodorotlenku glinu w 2018 r. bez poprawy, w 2020 r. postanowiono przeprowadzić projekt szczegółowej analizy szczepów krążących u loch i prosiąt odsadzonych od maciory.

W rezultacie stwierdzono, że serotypem krążącym zarówno u loch, jak i prosiąt odsadzonych był Streptococcus suis serotyp 9. Jednocześnie oceniono również czynniki wirulencji związane z tym serotypem. S. suis wykazuje ekspresję kilku czynników wirulencji. Najważniejsze z nich to białko uwalniające muramidazę (mrp), kodowane przez gen mrp, czynnik zewnątrzkomórkowy (ef), kodowany przez gen epf oraz toksyna suilysin (hemolizyna), kodowana przez gen sly (Silva et al., 2006).

Nasz serotyp był zawsze związany z czynnikami wirulencji mrp i sly, jak widać w tabeli 1. Dlatego też próbowaliśmy również użyć autoszczepionki wykonanej z serotypu 9 z Montanidem jako adiuwantem. Protokół wymagał podwójnego szczepienia loch hodowlanych i ostatecznie szczepienia prosiąt.

Tabela 1: Izolaty od loch i prosiąt odsadzonych od maciory: serotyp, czynniki wirulencji i wrażliwość na środki przeciwdrobnoustrojowe. (S = wrażliwe, R = oporne, I = pośrednie).

Próbka serotyp Czynnik wirul. Ceftiofur Penicylina Ampicylina Sulfametoksazol+
Trimetoprim
Enrofloksacyna Tetracyklina Florfenikol
Mózg 9 mrp/sly S I S S I R S
Mózg 2 neg S S S S R R S
Mózg 9 mrp/sly S R S S S R S
Stawy 9 mrp/sly S R S S I R S
Mózg 9 mrp/sly S R I S R R S
Śledziona 9 mrp/sly S I S S I R S
Mózg 9 mrp/sly S R I S I R S

Procedura ta również nie przyniosła znaczącej poprawy pod względem zmniejszenia śmiertelności i / lub zmniejszenia zużycia antybiotyków.

W latach 2018-2021 przeprowadzono inne badania: stosowanie monolauryny, zakwaszaczy i komercyjnych szczepionek. Żadne z nich nie przyniosły poprawy.

Stan zdrowia, zwłaszcza świń odsadzonych od maciory, nie spełniał celów: straty ekonomiczne wynikały zarówno ze śmiertelności, jak i amortyzacji prosiąt, których nie można było sprzedać po wartości rynkowej (wykres 4). W ostatnim analizowanym roku (2020-2021) 15% odsadzonych prosiąt nie zostało sprzedanych lub nie zostało sprzedanych po wartości rynkowej. Ponadto cel zmniejszenia stosowania antybiotyków również nie został osiągnięty.

Ryc. 4. Kształtowanie się śmiertelności (%) i odsetka prosiąt drugiej kategorii przy odsadzeniu od stycznia 2018 r. do marca 2022 r.
Ryc. 4. Kształtowanie się śmiertelności (%) i odsetka prosiąt drugiej kategorii przy odsadzeniu od stycznia 2018 r. do marca 2022 r.

Jesienią 2021 r. podjęto decyzję o całkowitej depopulacji/repopulacji fermy w celu "zresetowania" obciążenia bakteryjnego fermy. Niewiele mogliśmy zrobić, aby zwalczyć wirusa PRRS; naszym celem było ograniczenie wtórnych zakażeń bakteryjnych.

W porozumieniu z firmą genetyczną, która dostarczała stado hodowlane, zidentyfikowano piramidę rozmnażania, aby spełnić potrzeby klienta. Następnie przeprowadzono dokładny przegląd przyszłej fermy źródłowej w celu ponownego zasiedlenia fermy, zwłaszcza pod kątem S. suis:

  • Pobrano 60 wymazów z gardła od prosiąt w różnym wieku, kiedy mogą być najbardziej podatne na zakażenie (od 5 do 12 tygodnia życia).
  • Zastosowano podłoże transportowe amies + węgiel aktywowany (wyższa czułość wykrywania).
  • Z 60 próbek uzyskano 45 izolatów, które nie odpowiadały szczepom Streptococcus 1, 2, 4, 7 lub 9 (związanym z przypadkami klinicznymi).
  • Tylko 4 z 45 nietypowych izolatów S. suis miały którykolwiek z 3 czynników wirulencji paciorkowców (epf, mrp lub sly), ale żaden nie miał wszystkich trzech razem.

Wydawało się mało prawdopodobne, aby zwierzęta w tej piramidzie rozmnożeniowej mogły wykazywać objawy kliniczne paciorkowcowego zapalenia opon mózgowych. Co więcej, w tych jednostkach namnażania stosowanie aminopenicylin było praktycznie zerowe.

Uspokojeni tym dochodzeniem epidemiologicznym, zaplanowaliśmy przybycie zwierząt do repopulacji stada.

Pierwsze oproszenia miały miejsce na początku 2023 roku. Dokładnie w momencie pierwszego odsadzenia na fermie pojawił się nowy szczep wirusa PRRSV. Mimo to dostępne do tej pory dane są uspokajające pod względem śmiertelności (rysunek 5) i stosowania antybiotyków (rysunek 6). Tak więc, pomimo faktu, że pierwsze partie rozpoczęły się od prosiąt urodzonych po wybuchu PRRS, a także składały się w całości z prosiąt od loch pierwiastek, śmiertelność była o około 50% niższa niż w poprzednim okresie.

Ryc. 5. Śmiertelność (%) i odsetek prosiąt drugiej kategorii przy odsadzeniu przed (od października 2020 r. do marca 2022 r.) i po (od marca do lipca 2023 r.) depopulacji/repopulacji.
Ryc. 5. Śmiertelność (%) i odsetek prosiąt drugiej kategorii przy odsadzeniu przed (od października 2020 r. do marca 2022 r.) i po (od marca do lipca 2023 r.) depopulacji/repopulacji.
Ryc. 6. Kształtowanie się zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych (DDD, średnia dawka substancji czynnej wyrażona w mg na kg żywej wagi) na fermie loch w porównaniu ze średnią krajową (dane z 2019 r. są niepełne).
Ryc. 6. Kształtowanie się zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych (DDD, średnia dawka substancji czynnej wyrażona w mg na kg żywej wagi) na fermie loch w porównaniu ze średnią krajową (dane z 2019 r. są niepełne).

W procesie decyzyjnym i przy definiowaniu biznesplanu brano pod uwagę wymierne i mierzalne wartości, takie jak poprawa wydajności produkcji i oszczędności na lekach, ale jednocześnie decydujące znaczenie miały również aspekty etyczne, a tym samym zgodność z wytycznymi dotyczącymi rozważnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych. Ferma wymagała pewnych prac konserwacyjnych i przebudowy, więc była pusta dłużej niż zwykle.

Chociaż mogą wystąpić znaczne różnice w zależności od czasu na rynku, biorąc pod uwagę minimalny czas depopulacji / repopulacji bez uwzględnienia nadzwyczajnych projektów, oczekuje się zwrotu z inwestycji w ciągu około 2,5 do 3,5 roku, z wyłączeniem kosztów odsetek.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji