X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dynamika zakażeń wirusem grypy w stadach loch

Główne grupy ryzyka to włączane do stad loszki i prosięta przed odsadzeniem.

Zainteresowanie problemem grypy świń rośnie ze względu na trudności w zwalczaniu tej choroby na poziomie stada. Problem wynika z często spotykanego krążenia na fermach kilku zróżnicowanych antygenowo szczepów wirusa grypy. Programy szczepień loch przed porodem, lub dywanowo, przyczyniają się do zmniejszenia występowania zakażeń po odsadzeniu lecz nie są w stanie całkowicie wyeliminować zakażenia. Współczesne programy szczepień mogą ograniczyć objawy kliniczne grypy i wpływ na wydajność produkcji.

W analizie krążenia wirusa grypy w stadach loch przeprowadzonej na uniwersytecie w Minnesocie w USA, badaniom metodą PCR wymazów z nosa  w kierunku wirusa grypy poddano nowo zakupione loszki remontowe, loszki przebywające na fermie co najmniej 30 dni, a także prosięta. Badania wykonywano co miesiąc przez okres jednego roku. Okazało się, że nowo wprowadzone loszki oraz prosięta, w największym stopniu były zakażone wirusem grypy. Około 8% prosiąt i 19% nowo wprowadzonych loszek dało wynik dodatni. Należy jednak pamiętać, że między fermami występowały istotne różnice w tym zakresie, i nie zaobserwowano jednolitego wzoru występowania zakażeń.

Loszki remontowe odgrywają ważną role w epidemiologii grypy. Mogą być odpowiedzialne za wprowadzanie nowych szczepów na fermy, lecz również, w przypadku loszek naiwnych, może dochodzić do intensyfikacji zakażeń szczepami już obecnymi na fermie. Naiwne loszki wstawiane do zakażonego stada łatwo ulegną infekcji. Obecnie stawianie wymagań co do negatywnego statusu zwierząt remontowych jeśli chodzi o wirusa grypy nie ma większego sensu. Ważne jest jednak aby takie zwierzęta nie siały wirusa grypy. Można to osiągnąć poprzez umieszczanie nowo zakupionych zwierząt na kwarantannie, monitoring siewstwa, i wprowadzanie ich do stada kiedy przestają siać wirusa. Monitoring można prowadzić badając płyn ustny wyciskany z zawieszanych w kojcach sznurów bawełnianych. Należy również wziąć pod uwagę szczepienie loszek przeciw grypie, przed włączeniem ich do stada podstawowego.

Inną ważną populację stanowią prosięta przed odsadzeniem. Takie prosięta stanowią zagrożenie ponieważ mogą być zakażone i nie wykazywać objawów klinicznych ze względu na obecność w ich krwi przeciwciał matczynych. Należy pamiętać, że ze względu na fakt, że wirus grypy nie przekracza bariery łożyskowej, prosięta zawsze rodzą się wolne od zakażenia wirusem grypy.

Badania podłużne wykazały, że ryzyko zakażenia prosiąt wzrasta z wiekiem, i że dochodzi do tego w drugim tygodniu życia, i tuż przed odsadzeniem, kiedy to obserwuje się najwyższy odsetek  dodatnich zwierząt. W stadach zakażonych endemicznie odsetek prosiąt tuż przed odsadzeniem, zakażonych wirusem grypy, jest niski, co utrudnia diagnostykę i wymaga badania dużej liczby zwierząt aby takie zakażenie wykryć. Niestety przeciwciała siarowe nie są wstanie w pełni ochronić przed infekcją a więc prosięta w wieku okołoodsadzeniowym odgrywają główną rolę w utrzymywaniu krążenia wirusa grypy na fermach świń. Dodatkowym problemem w przypadku ferm wieloobiektowych (multi-site) jest transport odsadzanych prosiąt na duże odległości o fermy loch. Tak więc prosięta stanowią ważny wektor transmisji wirusa między fermami i regionami geograficznymi. W USA przyjmuje się, że w około połowie stad loch odsadza się prosięta zakażone wirusem grypy (dane niepublikowane).

W wyżej wymienionych badaniach wykazaliśmy, że powszechne jest wykrywanie wielu szczepów wirusa grypy krążących w tej samej fermie. Nie wszystkie szczepy zachowują się w ten sam sposób w populacji. Jedne mogą znikać podczas gdy inne utrzymują się przez długi czas. Obserwując te zmiany w czasie możemy zauważyć fluktuację krążących szczepów. Szczepy wirusa występujące w danym stadzie mogą należeć do tego samego podtypu lub różnych podtypów co dodatkowo zwiększa trudności zwalczania grypy na fermach świń. W naszych badaniach wykazaliśmy, że nowe szczepy wirusa grypy mogą się pojawiać na skutek reasortacji genów szczepów już obecnych. To dodatkowo podkreśla przydatność eliminacji wirusów grypy ze stad, zanim dojdzie do zawleczenia nowych szczepów.

Wyniki naszych badań podkreślają role programów profilaktyki i zwalczania grypy, a szczególnie programów zmierzających do minimalizacji ograniczenia wprowadzania nowych szczepów do stad, z loszkami remontowymi, oraz do eliminacji wirusa u prosiąt tuż przed odsadzeniem. Takie prosięta bowiem stanowią główny wektor transmisji między fermami.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji