Getahwirus (GETV), jednoniciowy alfawirus RNA, został po raz pierwszy wyizolowany z komarów w Malezji w 1950 roku. Komary te były związane z malezyjską plantacją kauczuku. Nazwa wirusa pochodzi od słowa bahasa getah oznaczającego "kauczuk", czyli lateksowy sok drzewa kauczukowego. W 1978 roku epidemia GETV w Japonii spowodowała gorączkę, wysypkę i obrzęk nóg u koni wyścigowych. Getahwirus jest szeroko rozpowszechniony w Azji, a jego występowanie jest zmienne, ale ogólnie dość niskie, choć w ostatnich latach jego występowanie wzrosło.
Nasz pierwszy zaobserwowany przypadek choroby gethawirusowej u świń miał miejsce w stadzie hodowlanym liczącym dwa tysiące macior na północy Chin wczesną jesienią 2022 roku. Pojedyncze świnie w szeregu miotów świń miały gorączkę >40° C, brak koordynacji, drżenie, apatię, biegunkę i śmierć (ryc.1). Wszystkie świnie wydawały się normalne przy urodzeniu. Około połowa świń w dotkniętym miocie zachorowała w ciągu pierwszych kilku dni życia. Śmiertelność wśród dotkniętych świń w miocie wynosiła prawie 100% pomimo leczenia, podczas gdy inne świnie w tych samych miotach rosły normalnie i wydawały się zdrowe. Nadmierna podwyższona (powyżej normalnej oczekiwanej) śmiertelność wynosiła około 500 świń w około 100 miotach, które zostały urodzone i odsadzone. Nie wszystkie mioty były dotknięte chorobą, a przypadki ograniczały się do jednej porodówki. Choroba nie wydawała się być zakaźna dla zdrowych prosiąt. Sekcyjnie stwierdzono zmiany płuc (śródmiąższowe zapalenie płuc), powiększone krwotoczne węzły chłonne płucne i włóknisto-krwotoczne zapalenie mózgu (ryc. 2).
Wynik badania PCR był ujemny dla PRRS, rzekomego pomoru świń (PRV, choroba Aujeszky'ego), cirkowirusa świń PCV2 i PCV3, klasycznego pomoru świń (CSF) i afrykańskiego pomoru świń (ASF). Stado było wolne od PRRS, PRV, CSF i ASF przed tym zdarzeniem. PCR dla Getahvirusa w płucach prosiąt był silnie dodatni. Badanie histopatologiczne wykazało ciężkie śródmiąższowe zapalenie płuc (ryc. 3) i włóknisto-krwotoczne zapalenie opon mózgowych (ryc. 4). Postawiono diagnozę okołoporodowej choroby getahvirusowej. Gospodarstwo zostało poinformowane, że choroba ta jest przenoszona głównie przez komary i wprowadzono środki kontroli. W gospodarstwie nie wystąpiły dalsze przypadki ani objawy kliniczne, a produkcja powróciła do normalnego poziomu.
Drugi przypadek wystąpił na farmie z 2400 lochami typu od porodu do odsadzenia we wschodnio-centralnych Chinach we wrześniu-październiku 2022 r. Fala poronień dotykająca 2 z 4 jednostek hodowlanych była początkowo uważana za spowodowaną PRRS, chociaż status stada był pozytywny-stabilny. Trwało to przez kilka tygodni, osiągając szczyt przy około 20 poronionych miotach tygodniowo, głównie między 70 a 110 dniem ciąży (ryc. 5).
Zaobserwowano również wiele nieregularnych powrotów do rui. Niektóre lochy wykazywały kilkudniową niechęć do jedzenia. Śmiertelność loch była niska lub zerowa i nie budziła zastrzeżeń. W stadzie nie występowały żadne inne znaczące objawy. Zespół późnego poronienia/wczesnego oproszenia sprawił, że głównym podejrzanym był PRRSV. Badanie PCR w kierunku PRRS było ujemne i kolejne badanie PCR poronionych płodów i krwi lochy było ujemne dla PRRS, CSF, PCV2, PCV3, PRV, CSF i ASF. PCR płuc i płynu z kl. piersiowej poronionych płodów i krwi poronionych loch było silnie dodatnie dla Getahvirusa w rt-PCR. Postawiono diagnozę zakażenia Getahvirusem prowadzącego do ronienia. W gospodarstwie odnotowano dużą populację komarów i gryzących muszek Culicoides. Podjęto działania naprawcze w zakresie zwalczania komarów i problem został rozwiązany.
Trzeci przypadek, który dotyczył kilku tysięcy macior w północno-środkowych Chinach, ujawnił się późną jesienią 2022 r. jako znaczny wzrost liczby poronień. Obawiano się nadchodzącej fali ronień. Ferma o wysokim poziomie zdrowia jest ujemna pod względem PRV, ASF, CSF i PRRS. PCR płynu z kl. piersiowej i płuc płodu był silnie dodatni dla Getahvirusa i ujemny dla innych powszechnych endemicznych i transgranicznych chorób, w tym PRRS, CSF, PRV, ASF, PCV2 i PCV3. W stadzie nie wystąpiły żadne inne znaczące objawy, a poronienia ustały wraz ze zwalczaniem komarów i gryzących much oraz nadejściem zimnej pogody zwiastującej koniec sezonu na latające stawonogi.
Czy powinniśmy się martwić Getahvirusem?
W tym roku (2022) po raz pierwszy spotkaliśmy się z Getahwirusem. Pracownik naszego laboratorium wyłapał go na początku przez przypadek, jako nieznany, błędny pasek na żelu PCR. Sekwencjonowanie ujawniło cDNA wirusa Getah, które następnie zostało zweryfikowane w oryginalnych próbkach za pomocą odpowiednio zaprojektowanych starterów.
“Pracowitość jest matką szczęścia” – Cervantes
Czujemy się szczęśliwi, że nasi pracownicy znajdują takie rzeczy i mają swobodę w wyrażaniu siebie w swojej pracy.
“Wolność, Sancho, jest jednym z najcenniejszych darów, jakie niebo kiedykolwiek dało człowiekowi.” - El Quijote
Getahwirus był wcześniej odnotowany u koni, lisów, bydła i świń w Chinach. Ostatnie badanie w Chinach wykazało obecność GETV u 3% komarów i 1% świń. Pojawiły się doniesienia o wirusowym zespole rozrodczym i śmiertelności okołoporodowej u świń spowodowanej Getahvirusem oraz o dość wysokiej częstości występowania (~50% świń) wirusa i przeciwciał dla niego w niektórych regionach i całkowitym braku w innych. Choroba koni w Japonii była na tyle niepokojąca, że należało stworzyć inaktywowaną szczepionkę do jej zapobiegania. Zaobserwowano wysoką śmiertelność u lisów i przemijającą gorączkę u bydła spowodowaną GETV. U ludzi obserwowano przypadki z gorączką i serokonwersją dla tego wirusa, ale uważa się, że zakażenie u człowieka jest na ogół bezobjawowe. Istnieją 4 główne typy Getahwirusa, z których typ III ma obecnie największe znaczenie w Chinach. Uważa się, że kilka różnych rodzajów komarów i gryzących much jest zdolnych do rozprzestrzeniania wirusa. Eksperymentalnie wirus może być przenoszony drogą ustno-nosową przy użyciu hodowli komórkowych wirusa, ale obecnie uważa się, że siewstwo wirusa jest niewielkie, tak że dawka zakaźna potrzebna dla zakażania poziomego świnia-świnia występuje bardzo rzadko. Dotychczasowe sprawozdania z gospodarstw potwierdzają koncepcję, że stawonogi są głównym wektorem GETV. Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach i historia przypadków sprawiają, że jest mało prawdopodobne, że brudne strzykawki i igły rozprzestrzeniały chorobę w tych przypadkach, ale wydaje się możliwe, że ryzykowne procedury pobierania krwi i ponowne użycie igieł mogło również stać za rozprzestrzenianiem choroby, ponieważ u loch i zakażonych prosiąt obserwowano wysoką wiremię.
Na obszarach, gdzie wiadomo, że GETV występuje (Chiny i Azja), dobrze byłoby włączyć go do diagnostyki różnicowej problemów reprodukcyjnych i śmiertelności okołoporodowej, wraz ze "zwykłymi podejrzanymi", czyli japońskim zapaleniem mózgu typu B (JEV), parwowirusem świń (PPV), PRV, PRRS, CSF, ASF, PCV2/3, stresem cieplnym, chorobami związanymi z zarządzaniem, sezonową niepłodnością, itp. oraz ich interakcjami. Fermy trzody chlewnej są często położone w odosobnionych miejscach, gdzie występują duże naturalne populacje komarów i gryzących much. Zbiorniki z obornikiem i stojąca woda wokół ferm trzody chlewnej mogą sprzyjać rozmnażaniu się komarów. Japońskie zapalenie mózgu typu B (JEV) jest powszechnie obserwowanym flawowirusem przenoszonym przez komary, który powoduje wirusowy zespół rozrodczy u loszek i naiwnych loch. JEV może również powodować poważne w skutkach zapalenie jąder (orchitis) u knurów. Większość ferm trzody chlewnej w Chinach i Azji prowadzi szczepienia przeciwko JEV i parwowirusowi, dzięki czemu można uniknąć ich poważnych następstw w rozrodzie. W przyszłości może być potrzebna trójwalentna szczepionka przeciwko GETV, PPV i wielu szczepom JEV.