X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Globalizacja wirusa PRRS

Czy wiemy, jaki procent importowanych partii świń jest wiremiczny w kierunku PRRS i jakimi szczepami?

W ostatnich latach Hiszpania stała się jednym z czołowych producentów i eksporterów wieprzowiny na świecie. Doprowadziło to również do wprowadzenia na rynek dużej liczby zwierząt, które można podzielić na trzy typy:

Tucz:

Prosięta produkowane w Hiszpanii nie wystarczają do zapełnienia istniejących miejsc tuczu końcowego i aby wyrównać tę nierównowagę, importuje się prosięta.

Wykres 1. Import świń na tucz do Hiszpanii w latach 2017-2021. Źródło: MAPA.

Wykres 1. Import świń na tucz do Hiszpanii w latach 2017-2021. Źródło: MAPA.

Rozród:

Jednocześnie popyt na lochy hiperplenne spowodował wzrost importu loch hodowlanych. Produkcja krajowa nie zaspokaja tego popytu, ponieważ większość tych genetyk nie pochodzi z Hiszpanii. Jeśli chodzi o knury, Hiszpania od kilku lat jest uzależniona od innych krajów jako dostawców.

Wykres 2. Wprowadzanie zwierząt hodowlanych w Hiszpanii w latach 2017-2021. Źródło:  MAPA.

Wykres 2. Wprowadzanie zwierząt hodowlanych w Hiszpanii w latach 2017-2021. Źródło:  MAPA.

Ubój:

Od 2020 roku obserwuje się wzrost liczby świń hodowanych w innych krajach, które są poddawane ubojowi w hiszpańskich rzeźniach.

Wykres 3. Import świń na ubój do Hiszpanii. Źródło: MAPA.

Wykres 3. Import świń na ubój do Hiszpanii. Źródło: MAPA.

Wykres 4. Całkowity import żywych świń do Hiszpanii w latach  2017 - 2021. . Źródło: MAPA.

Wykres 4. Całkowity import żywych świń do Hiszpanii w latach  2017 - 2021. . Źródło: MAPA.

Jeśli chodzi o kraje pochodzenia tych setek tysięcy importowanych zwierząt, Portugalia jest liderem pod względem całkowitej liczby wysyłek, przy czym zwierzęta są przeznaczone głównie na ubój. Na drugim miejscu znajduje się Holandia, skąd pochodzą głównie prosięta przeznaczone do tuczu. Kolejne miejsca zajmują Francja i Belgia, gdzie zwierzęta przeznaczone są głównie na ubój, oraz Dania, jako kraj eksportujący najwięcej loszek hodowlanych. W znacznie mniejszych ilościach są to: Luksemburg, Norwegia, Czechy, Irlandia, Włochy i Austria.

Zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi dobrostanu zwierząt, w przypadku przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych trwających ponad 24 godziny istnieje obowiązek zatrzymywania i rozładowywania zwierząt w wyznaczonych miejscach, co zwiększa ryzyko zakażeń w tych punktach odpoczynku.

Importowana dostawa świń = importowane ryzyko

Ryzyko pojawienia się nowych patogenów i/lub nowych szczepów patogenów niewykrytych wcześniej w danym kraju wzrasta proporcjonalnie do wzrostu przemieszczeń spowodowanych importem zwierząt.

W przypadku przemieszczania zwierząt między krajami UE obowiązuje zasada wolnego handlu, o ile pozwala na to stan zdrowia w odniesieniu do chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania.

Dzięki rozporządzeniu UE 2020/686 kontrole serologiczne przeciwko wirusowi PRRS są wymagane przy wewnątrzwspólnotowym przemieszczaniu knurów, ale jeśli chodzi o wymogi zdrowotne przy imporcie zwierząt hodowlanych, tuczników lub świń rzeźnych, to zależą one wyłącznie od prywatnych umów między stronami: kupującym i sprzedającym. W ten sposób kupujący powinien wymagać takiego stanu zdrowia, który nie stanowi zagrożenia nie tylko dla gospodarstwa przeznaczenia, ale także dla regionu lub kraju, w przypadku gdy biokontrola patogenu w gospodarstwie/ ubojni przeznaczenia jest trudna, co zostało udowodnione w ostatnich przypadkach atypowych, patogennych szczepów wirusa PRRS wykrytych u importowanych prosiąt z krajów takich jak Holandia czy Włochy.

Na Węgrzech ustalono, że presja zakaźna wywierana przez przesyłki importowanych prosiąt w wysokim stopniu zakażonych wirusem PRRS, które znajdowały się w tuczach przy fermach loch, utrudniała realizację krajowego planu zwalczania choroby, który zainicjowały Węgry. Poprzez serologiczne monitorowanie przesyłek po ich przybyciu, w 2013 r. sklasyfikowano każdy kraj według stopnia zakażenia wirusem PRRS importowanych prosiąt. Następnie producenci zgodzili się na priorytetowe traktowanie importu prosiąt z krajów o niższym poziomie zakażenia PRRS, jak pokazano w poniższej tabeli:

Tabela 1. Pochodzenie i poziom zakażenia wirusem PRRS w węgierskich fermach tuczu. Szabó i wsp.. (2019).

Kraj pochodzenia 2013 2018 Status PRRS kraju pochodzenia (2018)
Dostawy Liczba świń Dostawy Liczba świń
Austria 16 5,650 11 4,672 Zakażone, wcześniej wolne od choroby
Czechy 17 3,347 91 57,315 Większość świń wolnych
Dania 20 4,591 190 116,916 Zakażone, trwająca eradykacja
Niemcy 348 236,724 769 498,490 Zakażone, b. wiarygodna klasyfikacja
Niderlandy 237 279,036 7 5,256 Duży stopień zakażenia
Słowacja 103 69,551 74 42,192 Zakażone
Słowenia 8 3,440 0 0 Zakażone
Włochy 0 0 0 0 Zakażone
Polska 0 0 34 25,450 Zakażone
W sumie 749 602,339 1,176 750,291

Jeśli przeanalizujemy dane z monitoringu serologicznego przeprowadzonego w niektórych importach prosiąt przeznaczonych do tuczu na określonym obszarze Hiszpanii, wyniki wskazują, że odsetek przesyłek, w których wykryto zwierzęta z wiremią, różni się w zależności od kraju pochodzenia prosiąt (patrz tabela), zgodnie z publikacją na Węgrzech.

Tabela 2. Odsetek dostaw, w których wykryto zwierzęta z wiremią.

2021 % wiremicznych % nie wiremicznych
Niderlandy 61% 39%
Dania 36% 64%

W tej sytuacji prawdopodobieństwo pojawienia się nowego szczepu o atypowej patogenności wirusa PRRS i jego szybkiego rozprzestrzenienia się na danym terytorium jest wysokie.

Na poniższym drzewie filogenetycznym sekwencji ORF5 wykrytych w latach 2017-2021 w strefie kontrolnej PRRS można zauważyć trzy obszary:

  1. Sekwencje wirusa wykryte u importowanych holenderskich prosiąt w latach 2020-2021.
  2. Sekwencje szczepu o atypowej patogenności wykrytego w latach 2020-2021 i szeroko rozpowszechnionego, potocznie zwanego szczepem "Rosalia".
  3. Sekwencje najczęściej wykrywane w latach 2017-2019.
Wykres 5. Drzewo filogenetyczne sekwencji ORF5 wykrytych w latach 2017-2021 w strefie kontroli PRRS

Wykres 5. Drzewo filogenetyczne sekwencji ORF5 wykrytych w latach 2017-2021 w strefie kontroli PRRS

Jeśli chcemy uniknąć globalizacji nowych chorób i nowych szczepów patogenów, poza chorobami podlegającymi obowiązkowi zgłaszania, takich jak wirus PRRS lub inne wirusy i bakterie, musimy zwiększyć wymagania zdrowotne w przywozie świń i zweryfikować status zdrowotny uzgodniony ze sprzedawcą poprzez przeprowadzenie kontroli serologicznej po przybyciu zwierząt. W ten sposób wpływ ekonomiczny wynikający z obecności chorób w gospodarstwie będzie mniejszy, a my będziemy mieli mniejszą potrzebę stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych do zwalczania pierwotnych i/lub wtórnych zakażeń bakteryjnych.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Fot. 1. Automat do szczepienia

Gorące tematy PRRS

Podsumowujemy naszą dyskusję z dr Hansem Nauwynckiem, profesorem na Uniwersytecie w Gandawie, związaną z kilkoma gorącymi tematami PRRS: autoszczepionkami, regionalną kontrolą i eliminacją oraz statusem PRRS dla knurów reproduktorów i loszek zastępczych.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji