Autoszczepionki przeciwko PRRSV
Byliśmy zainteresowani opinią dr Nauwyncka i jego osobistymi doświadczeniami na temat rozwoju i stosowania inaktywowanych autoszczepionek przeciwko PRRSV. Już na początku 2000 roku, przy wsparciu firmy farmaceutycznej, dr Nauwynck zbadał rolę, jaką inaktywowane szczepionki PRRS mogą odgrywać w kontroli PRRS. Zauważył, że w tamtym czasie istniejące inaktywowane szczepionki komercyjne miały wyjątkowo niski poziom antygenów i nie były w stanie stymulować silnej odpowiedzi immunologicznej. Jego laboratorium rozpoczęło prace nad metodą poprawienia tego niedociągnięcia. Używając wysoce skoncentrowanego PRRSV (108 TCID50 PRRSV na dawkę, inaktywowany BEI), hodowanego w komórkach MARC, byli w stanie opracować autoszczepionki, które zapewniały bardzo dobrą ochronę ciężarnym maciorom po dwóch szczepieniach. Z entuzjazmem opisał sukces swojego zespołu. Obecnie dysponują 2 liniami komórkowymi, które można wykorzystać do produkcji inaktywowanych autoszczepionek pochodzących z próbek surowicy fermowych zwierząt. Linie komórkowe mogą hodować izolaty do wysokich stężeń (> 108 TCID50 / ml). Dzięki temu nie muszą koncentrować wirusa po namnażaniu. Po inaktywacji BEI i dodaniu adiuwanta, wirus jest gotowy do zastosowania na poziomie fermy. Poprosiliśmy go o jego idealny protokół szczepień przeciwko PRRSV. Zalecił komercyjną szczepionkę atenuowaną w 60 dniu ciąży, a następnie dawkę inaktywowanej autoszczepionki w 90 dniu ciąży, w celu zmaksymalizowania ogólnej odpowiedzi immunologicznej na PRRSV u lochy i ochrony potomstwa przez specyficznie przeciwciała neutralizujące skierowane przeciwko PRRSV krążącemu w gospodarstwie. Musimy wziąć pod uwagę, że przepisy dotyczące autoszczepionek różnią się w zależności od kraju. Poza tym, ze względu na ograniczenia patentowe, technologia opracowana przez zespół dr Nauwyncka do produkcji autoszczepionek PRRSV specyficznych dla danego gospodarstwa jest całkowicie blokowana przez firmę do 2024 r. Następnie technologia ta będzie ogólnodostępna. Nie może się doczekać dnia, w którym te szczepionki zostaną użyte w terenie.
Regionalna kontrola i eliminacja PRRSV
Dr Nauwynck podzielił się również swoim spojrzeniem na koncepcję regionalnej kontroli i eliminacji PRRSV w terenie. W przeszłości wierzył w możliwość kontrolowania i eliminowania wirusa w ramach skoordynowanego regionalnego podejścia przy użyciu komercyjnych szczepionek. Jednak szczepy terenowe PRRSV ewoluowały tak daleko od dostępnych szczepionek w ciągu ostatnich 10 lat, że zdolność skutecznego stosowania tych szczepionek w tym celu uległa zmniejszeniu. Aby zilustrować tę koncepcję, jego zespół przeprowadził eksperymenty z transmisją wirusa, mierząc zdolność szczepionek do ochrony przed chorobą. Obliczyli R0 ze szczepionką i bez niej i chociaż byli w stanie wykazać pewien wpływ na replikację wirusa po użyciu szczepionki, nie otrzymano wystarczającej ochrony, aby zatrzymać transmisję wirusa. R0 nadal wynosiło> 1, więc eradykacja na poziomie na szczeblu regionalnym, dysponując jedynie strategią szczepień, byłoby niezwykle trudne.
Dr Nauwynck podzielił się również swoją teorią dotyczącą tego, jak PRRSV może wpłynąć na przyszły kształt branży. Jeśli wirus będzie nadal ewoluował do bardziej zjadliwych szczepów, a szczepionki nie będą w stanie odpowiednio ich kontrolować, wielu producentów może mieć większe trudności z wydajną, opłacalną produkcją świń. W rezultacie wielu producentów nie byłoby w stanie kontynuować działalności, a liczba gospodarstw mogłaby dramatycznie spaść. Jak obserwujemy w północnoamerykańskim przemyśle borykającym się z bardziej zjadliwymi szczepami wirusa typu 2, najbardziej wydajni są producenci zaangażowani w hodowlę zwierząt PRRSV- ujemnych. Programy zwalczania PRRSV po wybuchach epidemii są powszechne, ponieważ produkcja wolna od PRRSV to jedyna możliwość kontynuacji produkcji. Dr Nauwynck przypomina wszystkim, że „w wirusologii wszystko jest możliwe, ale mówiąc o PRRSV i jego ewolucji, 90% wszystkich nowo powstałych szczepów wykazuje ciągłą ewolucję w kierunku bardziej zjadliwych form”.
Status PRRSV knurów reproduktorów i loszek remontowych
Kontynuując naszą dyskusję na temat potrzeby przejścia branży w kierunku PRRS-stabilnej produkcji, zmieniliśmy ją w dyskusję na temat znaczenia pozyskiwania nasienia PRRS- ujemnego i takich też loszek remontowych. Zapytaliśmy dr Nauwyncka o opinię na temat faktu, że w niektórych częściach świata nadal stosuje się reproduktory z wynikiem dodatnim PRRSV. Zauważył, że obecność obiektów z PRRS- dodatnimi knurami w niektórych krajach europejskich jest dobrym wskaźnikiem, że nadal daleko nam do wyeliminowania i kontrolowania PRRSV na poziomie regionalnym. Stwierdził bardzo stanowczo, że posiadanie wszystkich reproduktorów knurów całkowicie negatywnych na obecność wirusa jest absolutną koniecznością dla przemysłu w naszym regionie, aby właściwie kontrolować transmisję.
Oprócz zapewnienia PRRSV-negatywnego statusu nasienia, był również bardzo zaniepokojony faktem, że wielu producentów zaniedbuje znaczenie sprawdzania statusu PRRSV zakupionych loszek remontowych po przybyciu na fermę. Zdecydowanie popiera ideę, zgodnie z którą wprowadzenie negatywnych loszek remontowych do stada jest jedynym sposobem na zapewnienie długoterminowej żywotności i sukcesu.