Hypor jest częścią Hendrix Genetics, największej na świecie wielogatunkowej firmy genetycznej.
Ich hodowle mateczne znajdują się i są ze sobą powiązane w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Europie i Azji, a ich celem jest zaopatrywanie klientów na całym świecie.
Revilla mówi nam, że na poziomie stad zarodowych starają się, aby każda farma była "lustrem" drugiej, tak aby w przypadku problemów, firma mogła nadal świadczyć usługi klientom z każdego innego stada.
Wyjaśnia, że celem firmy Hypor jest maksymalizacja ogólnego postępu genetycznego w celu uzyskania korzyści w całym łańcuchu hodowli świń i produkcji wieprzowiny, a nie ograniczanie się do określonych faz łańcucha produkcyjnego, takich jak reprodukcja lub tucz.
Ponadto połączenie oceny genetycznej, fenotypowania, selekcji genomowej i inwestowania w technologię pozwala im obliczyć wartość, jaką zwierzę hodowlane przekaże swojemu potomstwu. Duża ilość danych generowanych przez każdy z tych filarów jest zarządzana przez naszych ekspertów w sposób zautomatyzowany w celu dokonania zindywidualizowanych prognoz genetycznych w najbardziej dokładny sposób, co pozwala na podjęcie najwłaściwszych decyzji na każdym etapie selekcji.
Zastosowanie genomiki umożliwia uzyskanie precyzyjnej wartości genetycznej każdego osobnika od urodzenia. W ten sposób każda świnia będzie miała swoją własną wartość genomową.
Kryteria selekcji
Chociaż Hypor posiada i produkuje szeroką gamę reproduktorów końcowych, które pokrywają wszystkie wymagania rynku (Pietrain o doskonałym pokroju, Pietrain o wdoskonałym wzroście, Duroc selekcjonowany pod kątem wydajności i Duroc selekcjonowany pod kątem jakości mięsa), w tym artykule skupimy się na kryteriach selekcji linii matek.
Manuel Revilla twierdzi, że kryteria selekcji są takie same dla linii Hypor Landrace i Hypor Large White.
Rozkład kryteriów można zobaczyć na rysunku 1.
Siedemdziesiąt procent kryteriów związanych jest z efektywnością rozrodu:
- Plenność (27%) Celem w zakresie zrównoważonej selekcji dla cech miotu, jest to, że każdemu wzrostowi liczby wszystkich urodzonych prosiąt musi towarzyszyć taki sam (lub większy) wzrost liczby prosiąt urodzonych żywych i prosiąt odsadzonych. Stwierdza on: "Jeśli locha nie może rodzić i odsadzać więcej prosiąt, nie jest to trwała poprawa. Dlatego naszym standardem jest uzyskanie 16 ogółem urodzonych, 15 urodzonych żywych i 14 prosiąt odsadzonych."
- Jakość prosiąt (17%) Ma na celu uzyskanie prosiąt o dobrej, jednolitej masie urodzeniowej. Oceniana jest nie tylko indywidualna masa urodzeniowa, ale także miot jako całość. Wysiłki koncentrują się na tym, aby żadne prosię nie urodziło się ważąc mniej niż 1 kg (2,2 lb). Zauważa: "W rzeczywistości obecnie 90-96 % naszych prosiąt, w zależności od zastosowanej linii, waży więcej niż 1 kg".
- Jakość matczyna (13%) Uwaga skupia się na liczbie funkcjonalnych sutków. Dlatego celem jest osiągnięcie standardu 16 sutków: 4 pary powyżej pępka i 4 pary poniżej. Z ostatecznym celem jest, aby liczba funkcjonalnych sutków była równa liczbie wszystkich urodzonych prosiąt, zapewniając dostęp do większej ilości i lepszej siary. Dlatego wszystkie lochy GP mają minimum 16 funkcjonalnych strzyków.
- Długowieczność (8%) Miara długowieczności, w której uwzględnia się cykl rozrodczy loch GP w stadzie zarodowym, w celu uzyskania produktywnych matek przez całe ich życie produkcyjne.
- Zachowanie społeczne (5%) Zagwarantowanie samicy, która jest łatwa w obsłudze niezależnie od zastosowanego systemu. Odbywa się to poprzez ocenę zwierząt za pomocą listy kontrolnej.
Pozostałe 30% kryteriów selekcji linii matek jest zarezerwowane dla kryteriów tuszy i tuczu.
Manuel Revilla podkreśla, że "locha reprezentuje 50% genów tucznika, dlatego uważamy, że równowaga między cechami tuczowymi, a indeksami reprodukcyjnymi jest kluczowa. Z tego powodu włączamy parametry wzrostu i konwersji do indeksu selekcyjnego naszych samic, aby zagwarantować zwierzęta o szybkich i wydajnych zdolnościach wzrostowych."
Na koniec zapytaliśmy o to, jak przeprowadzana jest selekcja z uwzględnieniem morfologii zwierząt. Wyjaśnia, że przeprowadzana jest ocena morfologiczna wszystkich zwierząt, w której zapisywane są wszelkie nieprawidłowości. Obecność pewnych anomalii anatomicznych oznacza wykluczenie zwierzęcia, niezależnie od jego wartości genetycznej i, w zależności od przypadku, wpływa również na świnie, które są do takiej pokrewne. Podaje przykład: jeśli u zwierzęcia zostanie wykryta przepuklina mosznowa, samo zwierzę i jego potomstwo zostanie usunięte z programu doskonalenia genetycznego.