X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Inteligentna hodowla: przyszłość już nadeszła

Rozwiązania technologiczne są obecne na fermach świń od wielu lat. Jest to obszar rozwoju, który szybko postępuje i rozprzestrzenia się na całym świecie.

16 marzec 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Hodowcy zwierząt znają i stosują na swoich fermach identyfikację za pomocą fal radiowych (RFID) - elektroniczne kolczyki do uszu z transponderem, czy też rozwiązania technologiczne umożliwiające kontrolowanie warunków środowiskowych w budynkach dla zwierząt. Technologia rozwija się w niepowstrzymanym tempie. Korzyści płynące z tego rozwoju są niezmiernie ważne w dzisiejszej hodowli.

Jakie rozwiązania technologiczne są dostępne lub są w zaawansowanej fazie rozwoju?

Lista nie jest kompletna, ponieważ ciągle pojawiają się nowe technologie i firmy działające w tym obszarze. Rozwój technologiczny w innych dziedzinach (dotyczących ludzi lub innych gatunków zwierząt) również ma przełożenie w zastosowaniu w hodowli trzody chlewnej.

Czujniki rejestrujące zmiany warunków środowiskowych takich jak wilgotność, temperatura otoczenia, stężenie amoniaku w powietrzu, CO2, pył zawieszony w powietrzu. Dostępne są również czujniki do ważenia silosów, monitorowania ilości pobieranej wody do picia, kontrolowania temperatury w pomieszczeniu do przechowywania nasienia, czy też czujniki wykrywające nieprawidłowości w pracy niektórych urządzeń na fermie.

Kamery (2D, 3D) rejestrujące obrazy, które ułatwiają przeprowadzanie takich czynności jak liczenie zwierząt, szacowanie wagi zwierząt, ocenę poruszania się zwierząt w celu wykrycia osobników z kulawizną lub nadmiernie przebywających w pozycji leżącej, jak również do monitorowania agresywnych zachowań – walka, gryzienie boków i ogonów.

Zdjęcie 1. Analiza obrazu przy ocenie zachowań wśród świń: (a) Normalne: świnie poruszają się oddzielnie; (b) Normalne: świnie poruszają się razem (c) Agresja: gonitwa. Źródło: Lee et al. 2016.

Zdjęcie 1. Analiza obrazu przy ocenie zachowań wśród świń: (a) Normalne: świnie poruszają się oddzielnie; (b) Normalne: świnie poruszają się razem (c) Agresja: gonitwa. Źródło: Lee et al. 2016.

Mikrofony, które automatycznie monitorują dźwięki wydawane przez zwierzęta, np. kaszel, dźwięki związane ze stresem, takie jak wokalizacja przygniatanych przez matkę prosiąt.

Zdjęcie 2. Przykład ciągłego monitorowania kaszlu wśród świń w stadzie tuczników z klinicznymi objawami grypy i zakażeń na tle  Mykoplazma. Żródło: Polson et al. 2018.

Zdjęcie 2. Przykład ciągłego monitorowania kaszlu wśród świń w stadzie tuczników z klinicznymi objawami grypy i zakażeń na tle  Mykoplazma. Żródło: Polson et al. 2018.

Akcelerometry monitorujące aktywność zwierząt. Ocenie podlega czas spoczynku i aktywności zwierząt, który odnosi się do różnych zjawisk patologicznych i fizjologicznych, np. przewidywanie czasu oproszenia na podstawie danych rejestrowanych przez akcelerometr w kolczyku umieszczonym w uchu ciężarnej samicy.

Urządzenia mierzące temperaturę ciała zwierzęcia: gromadzenie odpowiednich informacji poprzez stałe monitorowanie lub uzyskanie łatwego, dokładnego i natychmiastowego odczytu pomiaru temperatury ciała zwierzęcia/zwierząt. Znaczna zmiana temperatury ciała może być związana z pojawianiem się czynnika patologicznego w stadzie, reakcją poszczepienną lub być objawem zmian fizjologicznych. Monitorowanie temperatury ciała jest powszechną praktyką na fermach utrzymujących knury. Temperatura ciała to kluczowy parametr we wczesnym rozpoznaniu choroby pojawiającej się w stadzie. Na rynku dostępne są zarówno czujniki kontaktowe do pomiaru temperatury, wymagające stykania się ze skórą, jak również kamery termowizyjne.

Zdjęcie 3. Obraz termograficzny wykonany przez urządzenie FLIR połączone ze smartfonem. Źródło:  Ramis et al. 2017.

Zdjęcie 3. Obraz termograficzny wykonany przez urządzenie FLIR połączone ze smartfonem. Źródło:  Ramis et al. 2017.

Wirtualna rzeczywistość używana jako narzędzie szkoleniowe oraz edukacyjne, przybliżające konsumentom temat hodowli zwierząt.

Roboty wykonujące takie zadania jak mycie budynków i środków transportu. Nowoczesne technologie wspomagają ograniczenie ciężkich, zniechęcających do pracy obowiązków oraz poprawę warunków pracy, co polepsza postrzeganie takiej pracy i zachęca ludzi do jej podjęcia. Należy pamiętać, że jednym z głównych problemów z jakimi boryka się przemysł hodowli zwierząt są braki w personelu.

Zdjęcie 4: Robot myjący samochód dostawczy. Źródło: Swinerobotics

Zdjęcie 4: Robot myjący samochód dostawczy. Źródło: Swinerobotics

W większości przypadków, wdrażane na fermie rozwiązania z użyciem nowoczesnej technologii łączą w sobie kilka elementów. Przykładowo, mikrofony z zainstalowanym programem sztucznej inteligencji są w stanie zidentyfikować krzyk przygniatanych przez matkę prosiąt i odpowiednio na niego zareagować poprzez wysłanie sygnału wibrującego do czujnika umieszczonego na ciele lochy, co powoduje, że samica się podnosi.

Różne podejścia do tego samego problemu

Odmienne rozwiązania technologiczne, jeden cel

System identyfikacji zwierząt: szybka i jednoznaczna identyfikacja zwierzęcia jest niezbędna do właściwego gromadzenia i analizy danych oraz indywidualnego podejścia i opieki nad zwierzęciem. Identyfikowalność zwierząt jest konieczna do kontrolowania takich działań jak ustawianie indywidulanych dawek pokarmowych, ustalanie rodowodu, ocena skuteczności inseminacji i zużycia nasienia, monitorowanie leczonych zwierząt. Na rynku dostępne są różne rozwiązania służące do identyfikacji zwierząt:

  • RFID (identyfikacja z użyciem fali radiowych) – powszechnie znane transpondery umożliwiające rozpoznanie konkretnych zwierząt przez elektroniczny system żywienia bądź gromadzenie informacji o podanych lekach iniekcyjnych (lek musi zostać podany przy użyciu specjalnej strzykawki z czytnikiem).
Zdjęcie 5. Elektroniczny system żywienia identyfikujący poszczególne lochy za pomocą RFID. Źródło: Nedap

 

Zdjęcie 5. Elektroniczny system żywienia identyfikujący poszczególne lochy za pomocą RFID. Źródło: Nedap

 

  • System rozpoznawania twarzy, wzorujący się na zaawansowanej technologii używanej do rozpoznawania twarzy u ludzi.
  • Rozpoznawanie obrazu, identyfikuje i umożliwia odczyt numeru kolczyka na uchu.
Zdjęcie 6. Zastosowanie systemu rozpoznawania twarzy u świń. Źródło: Hansen et al. 2018.

Zdjęcie 6. Zastosowanie systemu rozpoznawania twarzy u świń. Źródło: Hansen et al. 2018.

Systemy do oceny kulawizny. Kulawizna jest poważnym problemem wpływającym zarówna na dobrostan, jak również na wyniki produkcyjne zwierząt. Do dyspozycji mamy kilka różnych narzędzi technologicznych ułatwiających kontrolę kulawizn w stadzie:

Zdjęcie 7. SowSIS system. Wszystkie 4 kończyny są ważone niezależnie – monitoring kulawizn. Źródło: isense.farm

Zdjęcie 7. SowSIS system. Wszystkie 4 kończyny są ważone niezależnie – monitoring kulawizn. Źródło: isense.farm

  • Ocena danych z akcelerometrów. Osobniki z kulawizną wykazują się niższą aktywnością fizyczną i zaburzonym rytmem poruszania w ciągu doby.
  • Analiza nagrań wideo i ocena wzoru poruszania się zwierząt oraz ocena stanu racic i ewentualnych urazów.

Ulepszenia w zakresie bioasekuracji: Geo-ogrodzenie umożlwiające kontrolowanie kto wchodzi i opuszcza teren gospodarstwa. Wirtualne ogrodzenie pozwala również monitorować poruszanie się pracowników pomiędzy różnymi obiektami na fermie, jak również automatycznie zatwierdzać, autoryzować i rejestrować dostęp na teren gospodarstwa zgodnie z określonymi wymogami (przestoje, autoryzowani dostawcy itd.)

Systemy służące do zapisywania, wysyłania i sprawdzania różnego rodzaju danych dotyczących zarządzania fermą. Wybór rozwiązań technologicznych jest szeroki, począwszy od cyfrowych długopisów, po łatwe w obsłudze aplikacje dostępne w telefonach komórkowych.

Na fermie, każdego dnia, generuje się ogromną ilość potrzebnych informacji: zebranie danych z licznych czujników, indywidualne spożycie paszy, poziom aktywności, temperatura ciała, waga itd. Dane są niezwykle istotne w zarządzaniu hodowlą, ale muszą one zostać odpowiedni przetworzone, przeanalizowane i przedstawione w łatwy sposób umożliwiający pracownikom podjęcia konkretnych działań.

Istnieje wiele pojęć i rozwiązań, z którymi powinniśmy się zapoznać (Blockchain, Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, algorytmy i wiele, wiele więcej) , aby podążać z nurtem nowoczesnego rozwoju technologicznego w hodowli zwierząt gospodarskich. Przyszłość już nadeszła i zmienia pojęcie konkurencyjności gospodarstw.

Zespół 333

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji