Artykuł
Increased Production of Proinflammatory Cytokines following Infection with Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome Virus and Mycoplasma hyopneumoniae. Roongroje Thanawongnuwech, Brad Thacker, Patrick Halbur, and Eileen L. Thacker. Clin Diagn Lab Immunol. Sep 2004; 11(5): 901–908. doi: 10.1128/CDLI.11.5.901-908.2004
Omówienie artykułu
Co było badane?
Wzajemne oddziaływanie PRRSV i M. hyopneumoniae u świń.
W jaki sposób przeprowadzono badanie?
Zaszczepiono 70 prosiąt przeciwko M.hyo, PRRS lub M.hyo + PRRS w wieku 6 tygodni. Ocena kliniczna i badanie sekcyjne zostały przeprowadzone w 10, 28 i 42 dniu. W płynie oskrzelowo-pęcherzykowym oznaczono poziom cytokin zapalnych. Przeprowadzono także badanie in vitro na hodowli komórkowej.
Jaki wynik otrzymano?
Świnie zainfekowane dwoma patogenami wykazły większy procent zmian w płucach, bardziej nasilone objawy kliniczne choroby i wolniej usuwały wirusa z organizmu, w porównaniu do tych zakażonych tylko jednym patogenem.
Mykoplazmowe zapalenie płuc zostało wzmocnione przez PRRSv. Ponadto, u zwierząt ze zmianami w płucach powstałych w wyniku zakażenia M.hyopneumoniae, wirusowe zapalenie płuc miało ostrzejszy przebieg, niż u zakażonych tylko PRRS
Poziomy prozapalnych cytokin były wyższe, gdy dwa patogeny były obecne (in vivo i in vitro) w porównaniu do infekcji wywołanej jednym patogenem.
Wykres 1. Poziom cytokin prozapalnych i zmiany w płucach świń zakażonych równocześnie M. hyo i PRRSV w porównaniu do świń zakażonych tylko PRRSV lub M. hyo.
Jakie to ma znaczenie?
Oba patogeny PRRSV i M.hyo mają duży wpływ na produkcję cytokin zapalnych, które mogą sprzyjać indukcji choroby i utrzymywaniu się tych mikroorganizmów w organizmie gospodarza.
Objawy choroby i zmiany patologiczne są wyrażone mocniej niż w przypadku pojedynczej infekcji.
Okiem lekarza praktyka: Enric Marco Agresywność zakażeń PRRS w terenie jest znacznie zróżnicowania. Od ognisk, w których objawy kliniczne zostają niezauważone do trudnych do opanowania objawów ze strony układu oddechowego. Te różnice zwykle tłumaczy się dużą liczbą istniejących szczepów o zróżnicowanej zjadliwości. Jednak to badanie zwraca uwagę na wzrost zjadliwości wirusa PRRS, gdy wystąpi w koinfekcji z tak częstym patogenem obecnym w naszych stadach jak M.hyopneumoniae. To połączenie dwóch patogenów nie tylko pogarsza przebieg zapaleń płuc, ale może przedłużyć wiremie, a zatem persytencje wirusa. W konsekwencji, ponieważ zdecydowana większość gospodarstw jest endemicznie zakażonych M. hyopneumoniae, środki kontrolne stosowane wobec PRRS powinny obejmować środki przeciw M. Hyo. Kontrolowanie M. hyo powinno zawierać prawidłową aklimatyzację loszek remontowych w przypadku, gdy pochodzą ze stad negatywnych (SPF). Musi być również wprowadzony odpowiedni plan szczepień. Immunizacja powinna być przeprowadzona przed kontaktem ze zwierzętami w gospodarstwie docelowym. Należy przeprowadzać kontrolę zakażeń szczególnie wśród prosiąt, ponieważ tutaj dochodzi do reccyrkulacji PRRSV. Środki kontroli u prosiąt mogą opierać się na leczeniu lub wczesnym szczepieniu. Leki były używane przez wiele lat z zadowalającymi wynikami w zakresie monitorowania M.hyopneumoniae. Wraz z pojawieniem się skutecznych szczepionek leki stosuje się rzadziej, w stanach ostrych infekcji lub jako dodatek do szczepień w opornych przypadkach. Najczęstsze plany szczepień obejmują szczepienie prosiąt produkatmi jedno lub dwudawkowymi w czasie laktacji lub przy odsadzeniu. Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, infekcja łączona tych patogenów zwiększa wytwarzanie niektórych substacji prozapalnych, a więc stosowanie terapii przeciwzapalnej w połączeniu z antybiotykoterapią w czasie nasilenia objawów klinicznych może być ciekawą strategią leczenia. Leki przeciwzapalne przyczyniają się do poprawy skuteczności antybiotykoterapii, co zmniejsza nasilenie objawów w fazie klinicznej i skraca czas jej trwania. |