W gospodarstwie hodowlanym trzody chlewnej podnoszenie młodych prosiąt jest częstym zadaniem, niezależnie od tego, czy chodzi o odsadzanie, czy podawanie leków. Ponieważ możliwości szczepień dostępne dla gospodarstwa wzrosły, wzrosła też potrzeba podnoszenia prosiąt i o ile podnoszenie małych świń raczej nie niesie ze sobą ryzyka, o tyle u starszych zwierząt może prowadzić do powstania urazów. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku świń powyżej 6 kg / 3 tygodni życia, aby uniknąć powstania trwałych uszkodzeń.
Zwykle prosię jest łapane i unoszone za tylną nogę. Jeśli jest ono trzymane w ten sposób, siły ścinające, które działają na mięśnie brzucha, szczególnie te, które przebiegają po obu stronach linii środkowej, są tak duże, że miejsce blizny po pępowinie może ulec rozejściu.
Spowoduje to uszkodzenie, a w konsekwencji rozerwanie.
Ponadto, jeśli świnia zostanie uniesiona za tylną nogę i zostanie skręcona, może dojść do uszkodzenia stawu biodrowego, powodując stan zapalny, który obejmie nerw kulszowy, powodując porażenie kończyn.
Podczas podnoszenia prosiąt, gdy może być konieczne złapanie za tylne nogi, zwierzęta należy zawsze podtrzymywać drugą ręką pod klatką piersiową lub brzuchem. W żadnym wypadku nie można skręcać nogi ani podciągać prosiąt za jedną nogę.
Podnoszenie świń za uszy jest równie nie do przyjęcia - często powoduje bolesne krwiaki.