W okresie letnim dyskomfort lochy w wysokich temperaturach znajduje odzwierciedlenie w jej zachowaniu. Skutkuje to na ogół zmniejszonym apetytem, co prowadzi do ograniczenia pobrania paszy i spadku produkcji mleka, powodując negatywny wpływ na wydajność prosiąt i wydajność matki.
W porodówkach utrzymuje się dwa różne mikroklimaty; jeden dla prosiąt, które w pierwszym tygodniu życia wymagają temperatury 30-35°C, a drugi dla lochy, która wymaga temperatury, która w idealnym przypadku powinna wynosić 18-20°C. Bardzo trudno jest kontrolować i utrzymywać temperaturę dla każdego z nich, dlatego locha często poddawana jest działaniu temperatur znacznie przekraczających zalecany zakres.
Aby osiągnąć tę równowagę, ferma o nazwie HoCoTec, położona w kolumbijskich tropikach wdrożyła system FRESHNOSE, aby poprawić komfort termiczny loch.
Jak działa system FRESHNOSE?
Na zewnątrz porodówki, gdzie znajdują się lochy, wykopany jest prostokątny dół o betonowych ścianach, nad którym zainstalowany jest klimatyzator, który chłodzi wnętrze, obniżając temperaturę z około 30°C do 16-17°C. Wentylator wyciągowy kieruje to zimne powietrze przez system rur PCV. Rury te są zakopane, aby chronić je przed promieniami słonecznymi. Główna rura ma 8 cale ("), ta pod kojcami ma 3'' i wreszcie rura o średnicy 1,5'' wydmuchuje powietrze w kierunku nosa lochy.
Liczba klimatyzatorów potrzebnych do dołu (dołów) będzie zależała od liczby loch i ich wydajności, biorąc pod uwagę, że potrzeba 20 m³ na lochę/godzinę. Innym bardzo ważnym czynnikiem, zwłaszcza w gorącym klimacie, jest to, że doły powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (np. przez drzewa), co zmniejsza zużycie energii.
Dzięki temu systemowi, w okolicy głowy lochy panuje temperatura 22°C, podczas gdy w innych częściach kojca może ona wynosić około 33°C. Przyczynia się to między innymi do poprawy odczuć termicznych loch, pobierania paszy i wydajności miotu.