X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Emisje (I): w jaki sposób w naszych gospodarstwach powstają emisje gazów cieplarnianych i amoniaku?

W tym pierwszym artykule na temat emisji Xavier Flotats wyjaśnia, w jaki sposób główne gazy cieplarniane i amoniak są generowane w gospodarstwach rolnych.

Emisje amoniaku (NH3) z przemysłu rolnego w Unii Europejskiej (UE) w 2020 r. wyniosły łącznie 3,2 Mt, co stanowi 96,6% całkowitych emisji amoniaku, z czego 67% szacuje się, że wynika z gospodarki odchodami zwierzęcymi, co stanowi niewielki spadek o 5% w porównaniu z 2008 r. Podczas gdy całkowite emisje gazów cieplarnianych (GHG) w UE spadły o 27% w latach 2008-2020, emisje związane z sektorem rolnym pozostały prawie niezmienione na poziomie około 465 Mt ekwiwalentu CO2 rocznie, co stanowi 16,9% całkowitych emisji w 2020 r., przy czym metan (CH4) odpowiada za 44,5% tych emisji. Istnieje pilna potrzeba ograniczenia tych emisji w celu zwalczania globalnego ocieplenia i jego skutków.

Azot całkowity i amonowy w gnojowicy jest stosunkowo łatwy do zmierzenia, a zatem oszacowanie ilości, którą należy zastosować na polu zgodnie z potrzebami upraw i zgodnie z europejską dyrektywą azotanową jest możliwe. Z drugiej strony azot w postaci amoniaku (NH3) lub podtlenku azotu (N2O) i metanu (CH4) nie jest tak łatwy do zmierzenia; są jak niewidzialni wrogowie przed naszymi oczami.

Są wrogami, ponieważ zwierzęta wdychają te gazy i są na nie narażone, jeśli obornik jest przechowywany w dołach pod rusztami; ponieważ ulatniający się azot zmniejsza wartość nawozową i ekonomiczną gnojowicy; ponieważ emisje CH4 zmniejszają potencjał produkcji biogazu do celów energetycznych i ekonomicznych; oraz ponieważ gazy te mają negatywny wpływ na środowisko, powodując kwaśne deszcze w przypadku NH3 i tlenków azotu oraz mają efekt cieplarniany, około 25 razy większy niż CO2 w przypadku CH4 i 298 razy większy w przypadku N2O. Zapobieganie emisjom NH3, N2O i CH4 musi być uwzględnione w celach poprawy zarządzania odchodami zwierzęcymi.

Ryc. 1. Uproszczony schemat reakcji wpływających na emisję NH3 i CH4.

Ryc. 1. Uproszczony schemat reakcji wpływających na emisję NH3 i CH4.

Głównym źródłem azotu amonowego jest mocznik, a następnie beztlenowy rozkład materii organicznej zawierającej białko. Azot amonowy występuje w ciekłym środowisku w postaci zjonizowanej (NH4+) oraz w postaci NH3. Równowaga NH4+/NH3 zależy od pH i temperatury; wraz ze wzrostem temperatury lub pH równowaga przesuwa się w prawo (jak pokazano na rysunku), tworząc więcej NH3, który jest lotny.

Źródłem CH4 jest beztlenowy rozkład materii organicznej. Im więcej strawnych lotnych cząstek stałych (VS) zawiera materia organiczna w gnojowicy, tym więcej CH4 może zostać wyprodukowane.

Trzecim emitowanym gazem jest dwutlenek węgla (CO2), który nie jest zaliczany do gazów cieplarnianych, ponieważ jest pochodzenia biogenicznego. W ciekłym podłożu gaz ten jest w równowadze z wodorowęglanem (CO3H-), który reguluje pH podłoża. Gdy protony (H+) biorące udział w powyższych reakcjach gromadzą się, pH może spaść, ale w tym przypadku równowaga CO2/CO3H- przesuwa się w lewo i CO2 jest emitowany, co pomaga utrzymać pH w okolicach neutralnego lub nieco wyższego. Wpływa to negatywnie na zużycie kwasu, jeśli chcesz zakwasić gnojowicę, aby uniknąć emisji NH3.

Bezpośrednie emisje N2O powstają w wyniku reakcji utleniania amoniaku do azotynów lub azotanów lub redukcji tych związków do N2. Reakcje te mogą zachodzić w sposób kontrolowany w biologicznych systemach NDN (nitryfikacja-denitryfikacja) lub w sposób niekontrolowany na szorstkich powierzchniach wystawionych na działanie atmosfery (laguny z naturalną skorupą, stosy oddzielonych frakcji stałych itp.) Uważa się, że 1% ulatniającego się NH3 jest utleniany do N2O w atmosferze (emisje pośrednie).

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

FAQs

Czym jest azot amonowy w gnojowicy?

NH4+ and NH3. Azot amonowy występuje w ciekłym środowisku w postaci zjonizowanej (NH4+) i w formie  NH3. Głównym źródłem azotu amonowego jest mocznik, a następnie beztlenowy rozkład materii organicznej zawierającej białko.

Skąd bierze się CH4 w gnojowicy?

Rozkład materii organicznej. 

Jaką ilość emisji amoniaku (NH3) wygenerował przemysł rolniczy Unii Europejskiej w 2020 r. i jakie było ich główne źródło?

Emisje amoniaku (NH3) w sektorze rolnym UE w 2020 r. wyniosły 3,2 mln ton, z czego 67% przypisano gospodarowaniu odchodami zwierzęcymi.
Głównym źródłem azotu amonowego jest mocznik, a następnie beztlenowy rozkład materii organicznej z zawartością białka.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji