X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
2
Czytaj ten artykuł w:

Inseminacja zaszyjkowa

Od kilku lat inseminacja zaszyjkowa jest powszechna w większości ferm trzody chlewnej. W tym artykule omówimy wspólnie z Javierem Gilem, specjalistą od reprodukcji świń i sztucznej inseminacji, o czym należy pamiętać, aby prawidłowo wykorzystać tę technikę.

2 październik 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
2

Prawidłowa procedura sztucznej inseminacji zaszyjkowej (PCAI) obejmuje dobre wykrywanie rui. Po wykonaniu detekcji rui usuwamy knura (-y) i czekamy kilka minut (często czas potrzebny na przyniesienie nasienia jest wystarczający, aby poziom stymulacji lochy spadł), a następnie inseminujemy bez obecności knura.

W celu inseminacji najpierw oczyszczamy srom. To czyszczenie jest tutaj nawet ważniejsze niż przy tradycyjnej inseminacji, ponieważ wewnętrzna kaniula zostanie wprowadzona do początku macicy, omijając pierwszą fizyczną obronę przed zakażeniem - szyjkę macicy.

Katetery umieszczamy u czterech lub pięciu macior; w ten sposób dajemy szyjce macicy czas na rozluźnienie i wprowadzamy wewnętrzną kaniulę (zdjęcie 1). Jeśli kaniula nie wchodzi łatwo, przechodzimy do następnej lochy, aby dać jej trochę więcej czasu, a następnie próbujemy ponownie. Nie wszystkie lochy potrzebują tyle samo czasu, ale prawdą jest, że jedyna locha, która może zmusić nas do czekania („marnowania czasu”), to ta ostatnia.

Fot. 1: Praca w uporządkowany sposób jest ważna w PCAI. Jeśli przygotowanych zostanie więcej niż 5 macior (ustawienie ich w pozycji stojącej, oczyszczenie sromu, założenie cewnika zewnętrznego) na pracownika w tym samym czasie, istnieje ryzyko, że lochy położą się z powrotem, cewnik wysunie się lub zabrudzi końcówkę itp. .

Fot. 1: Praca w uporządkowany sposób jest ważna w PCAI. Jeśli przygotowanych zostanie więcej niż 5 macior (ustawienie ich w pozycji stojącej, oczyszczenie sromu, założenie cewnika zewnętrznego) na pracownika w tym samym czasie, istnieje ryzyko, że lochy położą się z powrotem, cewnik wysunie się lub zabrudzi końcówkę itp. .

Dlaczego wywieranie nacisku na dawkę nasienia jest ważne podczas inseminacji zaszyjkowej?

W dobrze wykonanym PCAI nasienie deponujemy w macicy (ryc. 1), więc potrzebujemy mniejszej objętości dawki niż przy tradycyjnej inseminacji. Ponadto musimy wziąć pod uwagę, że macica „wisi” wewnątrz brzucha, gdy locha stoi. Dlatego nasienie wpada do macicy kaskadowo. Tak więc w dobrze wykonanym PCAI nie może być żadnego wypływu wstecznego.

Ryc. 1. W przypadku inseminacji zaszyjkowej nasienie osadza się w jamie macicy, poza szyjką macicy.

Ryc. 1. W przypadku inseminacji zaszyjkowej nasienie osadza się w jamie macicy, poza szyjką macicy.

Dlatego w tej konkretnej technice inseminacji fakt wywierania nacisku na dawkę nasienia działa jako wskaźnik kontroli jakości procesu. Jeśli przy wyciskaniu dawki nasienia obserwujemy cofanie się nasienia, oznacza to, że nieprawidłowo umieściliśmy cewnik i / lub kaniulę i będziemy umieszczać nasienie w szyjce macicy, a nie w macicy. To znak, że inseminacja jest nieprawidłowa. W takim przypadku musimy „wznowić” proces, odciągając kaniulę na około 20 cm, ponownie umieszczając cewnik, ponownie wprowadzając kaniulę i ponownie unasieniając.

Jest to jedna z głównych zalet techniki zaszyjkowej: pod koniec inseminacji wiesz, czy zrobiłeś to dobrze, czy nie. Z drugiej strony, w przypadku tradycyjnej inseminacji przepływ wsteczny jest znacznie bardziej zmienny i nieprzewidywalny, w związku z czym trudno jest ocenić, czy inseminacja została przeprowadzona prawidłowo.

Często wyjaśniałaś znaczenie masowania szyjki macicy ruchem okrężnym pod koniec inseminacji. Jak myślisz, dlaczego to takie ważne?

W naturalnym kryciu, kiedy knur ejakuluje i przed zakończeniem krycia, wykonuje on swoim penisem kilka półkolistych ruchów. Celem tego ruchu jest „poinformowanie lochy”, że doszło do ejakulacji i ma to przemieścić nasienie w kierunku macicy.

Masaż szyjki macicy ma na celu symulację tego „sygnału”. Dlatego tak ważne jest, aby częściowo usunąć kaniulę po zakończeniu inseminacji i przesunąć sam cewnik (będąc jeszcze w szyjce macicy) tak, jakbyśmy przez kilka sekund ubijali jajka. Często robi się to niepoprawnie, przesuwając cewnik podczas wyjmowania, kiedy masaż szyjki macicy powinien być ruchem stymulującym, a nie ruchem ekstrakcji.

Ponadto masaż pełni drugą równie ważną jak poprzednia funkcję. Masując szyjkę macicy ruchem okrężnym cewnikiem, ponownie stymulujemy szyjkę macicy, tak że się kurczy. Wówczas zobaczymy wypływ wsteczny, jeśli nasienie zdeponujemy w szyjce, a nie w macicy. Ponownie, jest to środek, który działa jako kontrola jakości.

Używanie knura w PCAI

Thus, in PCAI without a boar in front, the relaxation of the cervix after inserting the catheter will occur earlier and at a more predictable time, and the total insemination time will be reduced.

To kwestia kontrowersyjna, dla której nie ma potrzeby tworzenia reguły.

PCAI opisano jako technikę używaną najlepiej bez obecności knura. Powodem tego jest fakt, że proces rozluźniania napięcia, któremu podlega szyjka macicy, jest mniej przewidywalny, gdy knur znajduje się przed maciorą. Efekt ten można łatwo zauważyć podczas tradycyjnej inseminacji, gdzie obecność samca jest ogólnie zalecana, gdzie są lochy, które zaczynają „wchłaniać” nasienie w ciągu kilku sekund, a inne potrzebują wielu minut.

Tak więc w PCAI bez knura z przodu rozluźnienie szyjki macicy po wprowadzeniu cewnika nastąpi wcześniej i w bardziej przewidywalnym czasie, a całkowity czas inseminacji ulegnie skróceniu.

Tak więc inseminację można przeprowadzić z knurem z przodu?

Tak, inseminacja będzie przebiegać wolniej i być może zwiększy się liczba macior, w które kaniula wejdzie z trudniej lub nawet wcale, ponieważ szyjka macicy nie będzie całkowicie rozluźniona.

Prawdą jest, że w bardzo dużych gospodarstwach, w których wiele macior stoi w tym samym czasie w celu inseminacji, użycie knura z przodu zachęca lochy do wstawania. Jest to szczególnie przydatne w czasie upałów lub na fermach, gdzie lochy wychodzą z porodówek z pewnym niedoborem wapnia i stoją przez krótki czas.

Inną sytuacją, w której zalecane jest ustawienie knura przodem, są lochy iberyjskie. Są tak niechętne kontaktowi i inseminacji, że jest to o wiele łatwiej, jeśli mają przed sobą knura.

Sytuacją pośrednią, która pozwala lochom pozostać w pozycji stojącej i ułatwia rozluźnienie szyjki macicy, jest inseminacja kilka minut po przejściu knura, czyli odstawienie samca i wykonanie inseminacji natychmiast lub nawet możliwość inseminacji bez usuwania knura, gdy znajduje się on kilka metrów przed punktem inseminacji.

Czasami może nie być możliwe włożenie kaniuli do którejś lochy. Jaki procent loch, których nie można zapłodnić zaszyjkowo, uznajesz za akceptowalny w gospodarstwie?

W przypadku wszystkich loch, które już się oprosiły, powinna być możliwość inseminacji za pomocą PCAI. Loszki zwykle nie są inseminowane zaszyjkowo, ponieważ „nie wiedzą, co się dzieje”. To pierwszy raz, kiedy doświadczają tych wrażeń i, w pewnym sensie, są przerażone. Powoduje to skurcz szyjki macicy jako „obrona”, która jest nadmiernie intensywna i ciągła, osiągając nawet skurcz tak silny i trwały, że uniemożliwi to przejście kaniuli. Może to również wystąpić u loch po pierwszym porodzie. W rzeczywistości w niektórych gospodarstwach, po nieudanej próbie wykonania PCAI, kaniula jest usuwana i wykonywana jest tradyyjna inseminacja.

Obecnie pracujemy nad małoinwazyjną techniką, która zapobiega skurczom obronnym i umożliwia inseminację loszek.

Technika inseminacji zaszyjkowej jest bardzo użytecznym narzędziem jako alternatywa dla tradycyjnej inseminacji. Pozwala nam pracować szybciej i zużywać mniejszą ilość nasienia, ale niezbędna jest znajomość różnic między PCAI a tradycyjną inseminacją, a co za tym idzie, jakich wytycznych postępowania należy przestrzegać, aby wykonać ją prawidłowo.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Graficzne przedstawienie odruchu stania, owulacji i optymalnego czasu unasieniania u lochy z 60-godzinną rują.
Źródło: Carles Casanovas.

Jaką metodę inseminacji należy zastosować?

22-lut-2021

Kontynuujemy naszą serię artykułów, w których ekspert ds. rozrodu i sztucznej inseminacji świń Javier Gil dzieli się kluczowymi punktami dotyczącymi właściwego zarządzania sektorem krycia w celu poprawy płodności. W tym artykule omówiono kryteria ustalania prawidłowych metod inseminacji.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji