Obecne realia
Hiperplenność przyniosła nam wiele korzyści na naszych farmach, ale bez wątpienia przyniosła nam również wielkie wyzwania:
- Większa liczba prosiąt oznacza niższą indywidualną wagę prosiąt
- Niższe wagi indywidualne oznaczają większe ryzyko śmiertelności
- Więcej prosiąt oznacza większe wymagania wobec lochy.
W poprzednim artykule rozmawialiśmy o potrzebie zapewnienia prosięciu odpowiedniej siary i pracowaliśmy nad tym, jak to zrobić poprzez ssanie dzielone.
Przed rozpoczęciem procedur przenoszenia ważne jest, aby ocenić żywotność prosiąt i zdecydować, czy wszystkie urodzone prosięta są zdolne do przeżycia. Jak widzieliśmy w badaniach przedstawionych powyżej, bardzo wysoki odsetek prosiąt urodzonych z niską masą urodzeniową będzie miał bardzo niski wskaźnik przeżywalności, więc w każdym przypadku będziemy musieli ocenić żywotność tych prosiąt przed przeprowadzeniem przenoszenia, które może narazić na szwank zdrowie prosiąt, które są bardziej żywotne. Jeśli zdecydujemy, że są prosięta, które nie przeżyją, będziemy musieli poddać je eutanazji, aby zapobiec ich cierpieniu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że prosięta umrą z zimna, głodu z powodu braku siary lub zostaną zmiażdżone w wyniku osłabienia. Oczywiście przestrzegane będą odpowiednie procedury eutanazji, zgodne z przepisami dotyczącymi dobrostanu zwierząt.
W innym badaniu przeprowadzonym przez ThinkinPig wykazano, że za każdym razem, gdy przenosimy prosię, może to oznaczać utratę 300 g masy ciała przy odsadzeniu, więc ponownie, jako pierwszą zasadę, powinniśmy unikać wszelkich przenoszeń, które nie są absolutnie konieczne.
Kiedy należy stosować przenoszenie do innych matek? Zwykle tylko wtedy, gdy dopasowujemy mioty pod względem wielkości lub liczby prosiąt i kompletujemy mioty z prosiętami od innych macior. Podstawowe zasady będą takie same, jak te, które omówimy teraz w przypadku loch karmiących.
Kiedy należy używać loch - mamek?
- Kiedy mamy nadwyżkę prosiąt
- Kiedy mamy prosięta, które pozostają w tyle
Skupimy się na pierwszym przypadku, ponieważ w drugim przypadku istnieje wiele zmiennych, które należy omówić w pierwszej kolejności:
- Czy będę narażać zdrowie mojej farmy, jeśli przeniosę prosięta, które odstają kondycyjnie od miotu?
- Czy naprawdę warto je przenosić, czy też są to prosięta, które będą mnie kosztować więcej pod względem produkcji i komplikować sprawy?
Faktem jest, że nie powinniśmy przenosić prosiąt później niż 36 godzin po oproszeniu się lochy, więc będziemy mówić tylko o dopasowywaniu miotów i wykorzystywaniu loch karmiących dla nadwyżki prosiąt przy oproszeniu.
Druga zasada mówi, że aby zapewnić spożycie siary przez prosięta, nie powinniśmy przenosić prosiąt przed upływem 24 godzin. Ale co się stanie, jeśli pracujemy na fermie z intensywnym harmonogramem pracy w godzinach porannych, a kiedy przyjeżdżamy na fermę, mamy lochę, która w połowie poranka skończyła rodzić miot 20 prosiąt, czy nie powinniśmy wykonywać żadnych ruchów do następnego dnia? Czy nie byłoby to zbyt wiele godzin, z których wiele byłoby bez nadzoru, ze zbyt dużą liczbą prosiąt? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, to zbyt wiele godzin. Co robimy w takich przypadkach?
- Po przybyciu na farmę rozpoczynamy od podzielonego ssania prosiąt, które już się urodziły i oznaczamy je.
- Pod koniec poranka, przed opuszczeniem farmy, sprawdzamy prosięta. Wszystkie te, które mają już całkowicie suchą pępowinę, uważamy za nadające się do przeniesienia zgodnie z naszym protokołem.
- W takim przypadku zawsze przenosimy prosięta, które są największe i całkowicie suche, o ile pozwala na to sytuacja zdrowotna gospodarstwa. Jeśli w gospodarstwie występują znaczące zaburzenia zdrowia zwierząt, lekarz weterynarii musi zdecydować, czy wskazane jest przeniesienie prosiąt, czy nie, a nawet może ograniczyć przenoszenie prosiąt ze względu na związane z tym ryzyko, pomimo posiadania loch z dużą liczbą prosiąt.
Video 1. With the help of a thermal imaging camera, we can see that one of the coldest piglets still has a wet umbilical cord.
Ten ostatni punkt można uznać za trzecią zasadę, która mówi, że za każdym razem, gdy przenosimy prosięta i zabieramy je od matki, musimy spróbować przenieść duże prosięta, ponieważ będą one w stanie lepiej przystosować się do nowej matki i nowego "rodzeństwa" niż małe lub mało żywotne prosięta.
W niektórych przypadkach, jeśli konieczne jest przeniesienie małych prosiąt, powinniśmy znaleźć dla nich matkę, która ma odpowiednio duże wymię i która ma wyższą produkcję mleka, co pozwoli prosiętom prawidłowo rozwijać się przez cały okres laktacji.
Do tej pory omówiliśmy podstawowe zasady podejmowania decyzji o tym, czy i kiedy stosować przenoszenie i wykorzystywać lochy - mamki.
Po podjęciu decyzji o wykonaniu tych ruchów pojawia się pytanie: jak to zrobić? W kolejnym artykule omówimy różne systemy, którymi dysponujemy, klucze do ich realizacji oraz koszty, które każdy z nich może implikować zgodnie z naszym doświadczeniem.