X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Jakość szynki pochodzącej od niekastrowanych samców

Konsekwencje zaprzestania kastracji dla częstości występowania szynek z wadliwą strukturą są słabo poznane. Badanie IFIP wykazało, że częstotliwość występowania tej wady wynosi około 19%.

12 sierpień 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wadliwa struktura jest głównym problemem związanym z jakością mięsa wieprzowego, który dotyczy wnętrza mięśni uda i powoduje znaczne straty podczas produkcji wysokiej jakości szynki gotowanej: zmniejszoną wydajność gotowania i zwiększone straty w kawałku mięsa. Według badania przeprowadzonego przez IFIP w 2019 r. na 10 000 szynek w pięciu rzeźniach częstotliwość występowania tej wady wynosiła 19%. Chociaż wpływ produkcji nie kastrowanych samców świń na jakość mięsa jest dość dobrze udokumentowany, szczególnie pod względem pH mięsa, niewiele wiadomo o konsekwencjach braku kastracji na wskaźnik szynek z wadliwą strukturą.

Szynka nieposiadająca wad struktury
Szynka nieposiadająca wad struktury
Szynka z wadliwą strukturą
Szynka z wadliwą strukturą

IFIP przeprowadził badanie rozpoznawcze w celu dokonania wstępnej oceny. Badanie to polegało na przeprowadzeniu ankiety w rzeźni bezpośrednio na linii odkostniania. Dokonano porównań między nie kastrowanymi samcami, wykastrowanymi samcami i samicami, przy czym te ostatnie służyły jako kontrola eliminująca wpływ "dnia uboju" i "gospodarstwa pochodzenia", o których wiadomo, że mają znaczący wpływ na jakość mięsa.

Obecność wady struktury oceniono u 10 125 szynek w rzeźni. Jednolitość tej oceny została zagwarantowana przy użyciu systemu CSB-Jamboflash opracowanego we współpracy z IFIP, który wykorzystuje kamerę i system automatycznego rozpoznawania wady stuktury.

Płeć została zidentyfikowana u odkostnionych szynek ze skórą na początku linii odkostniania poprzez obserwację kilku cech: stopnia rozwoju prostaty i nasieniowodów, ilości tłuszczu podskórnego pokrywającego mięsień półbłoniasty, braku skóry w obszarze jąder. Identyfikowalność płci została następnie zapewniona dzięki zastosowaniu kolorowych znaczników, które towarzyszyły każdej szynce do momentu wprowadzenia jej do systemu CSB-Jamboflash, gdzie wynik wady został automatycznie przypisany do koloru znacznika za pomocą analizy obrazu.

Przeprowadzenie badania na linii produkcyjnej może stwarzać pewne problemy związane z nieobiektywnością, o ile selekcja jest przeprowadzana w krojowni, gdzie tylko część tych szynek zostanie wybrana do odkostnienia. Te kryteria selekcji odnoszą się głównie do wagi, zawartości chudego mięsa i końcowego pH szynki i są identyczne niezależnie od pochodzenia gospodarstwa i nie zmieniają się w czasie. Mimo to może wystąpić stronniczość płci, jeśli selekcja spowoduje brak równowagi płci w gospodarstwie i w dniu uboju. Aby ograniczyć to ryzyko, zwiększono liczbę dni obserwacji (łącznie 18).

Odsetek szynek z wadą struktury w zależności od płci.
Odsetek szynek z wadą struktury w zależności od płci.

W całym badaniu 11,3% szynek zostało sklasyfikowanych jako "z wadliwą strukturą" przez CSB-Jamboflash. Odsetek ten jest niski w porównaniu do 19% zaobserwowanych przez IFIP w 5 rzeźniach, ale można go wytłumaczyć faktem, że 40% szynek zostało wybranych przy pH 5,60, przy czym pH jest ważnym czynnikiem ryzyka wady struktury.

Odsetek szynek "z wadliwą strukturą" wynosił 12,5% dla samców nie kastrowanych, co odpowiada odsetkowi samic (11,7%). Wykastrowana populacja samców wykazywała znacznie niższy wskaźnik wad destrukcyjnych (9,5%) niż obserwowany u samic, zgodnie z wcześniejszymi pracami IFIP. Zaobserwowana tutaj różnica między wskaźnikiem wad struktury nie kastrowanych samców i wykastrowanych samców (+32%) pozostaje zgodna z danymi literaturowymi dotyczącymi jakości mięsa wieprzowego, z wysokim odsetkiem badań zgłaszających zwiększony wysięk i straty podczas gotowania szynek z nie kastrowanych samców.

Te perspektywiczne badania będą kontynuowane w 2024 r. w ramach większego globalnego projektu, który będzie dotyczył wpływu produkcji nie kastrowanych samców i immunokastracji na jakość mięsa. Badanie, oparte na monitorowaniu partii z gospodarstw partnerskich, skupi się szerzej na wpływie zaprzestania kastracji chirurgicznej na pomiary pH (pH1, pH24), koloru, wysięku i wad struktury.

Badanie to zostało przeprowadzone we współpracy z ubojnią Gatine Viandes i przy wsparciu finansowym międzybranżowego stowarzyszenia przemysłu wieprzowego Inaporc.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji