Przeprowadzenie przenoszenia (sortowania) prosiąt między miotami i wykonanie koniecznych zabiegów, w ciągu pierwszych 24-48 godzin życia, pozwala osiągnąć lepsze wyniki i ograniczyć czas pracy w późniejszym okresie
Aby odnieść sukces w odchowie, konieczne jest uzyskanie prosiąt o doskonałej żywotności. Jednym z wymogów, które uważam za fundamentalne, jest zakaz indukcji porodów. Obecnie ciąża jest dłuższa, średnio ponad 116,5 dnia i czas ten może się różnić pomiędzy lochami. Podczas porodów indukowanych możemy zaobserwować prosięta o dobrej wadze, ale o mniejszej żywotności.
Zmaksymalizuj produkcję siary:
Oczywiście plan żywienia lochy ma fundamentalne znaczenie, ale jedną z korzystnych praktycznych wskazówek jest podawanie oksytocyny pod koniec porodu. Z jednej strony pomaga wydalić łożysko, ale co ważniejsze, zwiększa i wydłuża produkcję siary. Warto połączyć to z następnym krokiem.
Zapewnij odpowiednią dawkę siary:
Nie powinniśmy przenosić prosiąt przed odpowiednim spożyciem siary. Oznacza to około 24 godzin z matką, przy czym niepodlegające negocjacji minimum to 12 godzin (czyli pępowina musi być idealnie sucha). Aby umożliwić dobre spożycie siary, niektóre prosięta są oddzielane. Jednym z kryteriów przed przeniesieniem prosiąt byłoby wykonanie trzech cykli: dwukrotne oddzielenie dużych prosiąt i jednokrotne oddzielenie małych. Idealnie byłoby, gdyby podanie oksytocyny było połączone z zamknięciem dużych prosiąt, aby małe prosięta mogły skorzystać ze zwiększonego uwalniania siary.
Zaplanuj sortowanie miotów - policz lochy i licz prosięta:
W tym obszarze możemy wziąć pod uwagę mniej lub więcej kryteriów. Najlepiej zacząć od oceny historii lochy, liczby funkcjonalnych sutków, kondycji ciała itp. Celem jest uzyskanie miotów o jednakowej wielkości, z prosiętami o dobrym spożyciu siary i żywotności. Tak, aby konkurencja między nimi była zrównoważona i aby stymulować i w pełni wykorzystywać mleko lochy.
Dopasowywanie: jeśli spojrzymy na to jak na grę, jest to jak puzzle, w których musimy dopasować prosięta z lochami.
Zabiegi:
Tutaj musimy rozróżnić zabiegi takie jak suplementacja żelazem i obcinanie zębów od pozostałych procedur. Żelazo należy podać jak najszybciej, ponieważ prosię potrzebuje go, aby uzyskać optymalny start; można to zrobić, podczas przenoszenia prosiąt do innych loch. Piłowanie kiełków należy wykonać przed przenoszeniem, aby prosięta nie zraniły sutków ani siebie nawzajem podczas walki, co mogłoby wywołać infekcje i spowodować problemy. Wolę piłować zęby niż przycinać. Resztę zabiegów (obcinanie ogonów lub podawanie leków) lepiej odłożyć do 3-4 dnia życia, aby nie przeszkadzać w rozpoczęciu ssania.
Umieść dwa prosięta więcej niż locha ma sutków:
Oczywiście mówimy o gospodarstwach o dużej plenności, przekraczającej 18 żywo urodzonych prosiąt. Na początku laktacji locha produkuje znacznie więcej mleka, niż prosię może wypić, o wiele więcej, jeśli prosięta są małe. Ten brak całkowitego opróżnienia gruczołów mlekowych ogranicza ich produkcję. Im większa stymulacja, tym większa obecna i przyszła produkcja mleka lochy. Ponadto prosięta na początku koncentrują się na danym obszarze wymienia, a nie określonym sutku.
Ciągłe monitorowanie prosiąt:
Dwa razy dziennie należy sprawdzać prosięta i oznaczyć te, które widzimy, że nie radzą sobie. Nadzór ten jest niezbędny, jeśli umieszczamy lochy z dużą liczbą prosiąt, ponieważ prosię, które sobie nie radzi, może zginąć w ciągu kilku godzin.
Wykorzystaj w pełni loszki:
Młode lochy powinny osiągać możliwie najlepsze wyniki i ważne jest, aby ich pierwsza laktacja była bardzo dobra, aby zmaksymalizować liczbę funkcjonalnych gruczołów i produkcję mleka. Możemy dołączyć dwa, a nawet trzy prosięta więcej niż liczba wolnych sutków i zadbajmy, aby loszki miały laktację trwającą co najmniej 23-24 dni.
Tworzenie i selekcja loch mamek:
Kiedy mamy do 15 prosiąt oznaczonych jako pozostające za resztą miotu, zbieramy je razem do lochy mamki. W przypadku użytkowania loch-mamek, wolę zminimalizować liczbę kroków postępowania zarówno dla loch, jak i prosiąt, więc jeśli to możliwe, szukam lochy, która ma zostać odsadzona, aby została lochą mamką. Kryteria wyboru lochy są następujące: czy ma dobre pobranie paszy, dobrą kondycję fizyczną, dobrą laktację i jednolity miot. Z mojego doświadczenia wynika, że przy płodności 18,6 żywo urodzonych planujemy pozostawić 20% kojców porodowych pustych dla loch mamek. W ten sposób prosięta urodzone w tym samym tygodniu opuszczą porodówkę w ten samym tygodniu.
Pozostawianie prosiąt, łączenie ich z młodszymi miotami jest zabronione w każdych okolicznościach.
Wielokrotne przenoszenie prosiąt podczas laktacji?:
Im lepiej na początku przeprowadzimy przenoszenie, tym mniej pracy będziemy mieli podczas laktacji i tym mniej będziemy musieli przenosić prosiąt między miotami. Konieczny będzie stały nadzór, aby zabierać te prosięta, które nie nadążają za miotem, ale na ogół mówimy raczej o zabieraniu niż „zamianie jednego prosięcia na drugie”. Zmiany po 7 dniach powinny obejmować prosięta idące do loch mamek. W ten sposób prosięta, które pozostają w tyle, zostają uratowane przez „dobrą” lochę, zamiast szkodzić dobrym prosiętom w miocie. Jeśli po pierwszych 7 dniach dużo przenosiym, musimy zadać sobie pytanie, czy powinniśmy coś zmienić.
W celu odsadzanie większej liczby prosiąt dobrej jakości niezbędna jest polityka zarządzania prosiętami i sortowanie, a także rozsądny program żywieniowy i zdrowotny.
Aby prawidłowo przeprowadzić proces przenoszenia prosiąt, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Tutaj zestawiłem tylko główne kryteria na podstawie moich praktycznych doświadczeń. Zdolność personelu fermy do obserwacji i właściwego działania jest kluczowa i staje się coraz bardziej potrzebna wraz ze wzrostem parametrów rozrodowych i produkcyjnych.