Rentowność farmy zależy od prosiąt odsadzonych, która jest kontrolowana przez liczbę hodowanych samic, tj.spełniających docelowy poziom rozrodczości. Niespełnione cele rozrodcze powodują, że na porodówce pozostają puste miejsca, a co za tym idzie brak potencjalnych prosiąt od tych loch; każde puste miejsce na porodówce będzie ma wartość całego miotu. Spełnienie celów hodowlanych wymaga dostępności wystarczającej liczby gotowych do rozrodu loszek i loch. Dostępność loch zależy od przewidywalnych interwałów od odsadzenia do rui i zarządzania lochami wcześniej krytymi ale z powracającą rują.
Zarządzanie loszkami
Problemem często spotykanym w praktyce jest to, że niektóre loszki (5-15%) nie wykazują rui w spodziewanym czasie po wejściu (np. 28 dni). Podziel przychodzące loszki na trzy grupy:
1. Tych, które wchodzą w ruję w ciągu 10 dni po przybyciu
2. Tych, które wchodzą w ruję 10-28 dni po przybyciu
3. Wszystkie dodatkowe loszki
Upewnij się, że wprowadzono wystarczającą ilość loszek; lepiej jest wybrakować loszki niż nie spełnić celów krycia.
Tabela 1. Odpowiedź rujowa loszek i płodność.
Po przyjeździe | Wpływ na życiowe parametry rozrodcze | Wpływ na wyniki miotów | Prawdopodobny cykl przy brakowaniu |
Ruja w ciągu 10 dni | ++++ | ++++ | 6 |
Ruja w ciągu 10-28 dni | ++ | ++ | 4 |
Ruja po 28 dniach | - | - | 2 |
Zakłada to, że dla loszek używa się odpowiedniego knura. Dobry knur będzie w wieku co najmniej 10 miesięcy życia, będzie miał dobre libido, ślini się obficie i stoi w trakcie stymulacji. Lochy grupy 2 i 3 mają zachowawczą, spokojną ruję, której nie można przeoczyć (potwierdza to, że zastosowano odpowiednią ekspozycję na knura) lub są jeszcze niedojrzałe i jeszcze stosunkowo niepłodne (loszki o późnym okresie dojrzewania). Wydaje się, że loszki te są względnie bezpłodne i należy je wybrakować, ale jeśli chcemy zmniejszyć odsetek brakowania, to można podać zastrzyk eCG / hCG, aby spróbować wywołać u nich ruję. Aby uniknąć posiadania zbyt wielu nieproduktywnych samic, wszelkie loszki, które nie wykazują rui w ciągu 7 dni po iniekcji lub nie zostały skutecznie pokryte, powinny zostać poddane ubojowi, ponieważ dobrze rozwinięte loszki nie wykazujące naturalnej rui, a następnie nie reagujące na stymulację gonadotropową prawdopodobne nie będą lochami produktywnymi.
Fot. 2. Słaby knur; był zbyt młody, miał zbyt niskie libido i mimo obecności loch w rui, zasnął.
Czasami ekspozycja knura nie jest skuteczna w przypadku indukcji rui, np. z powodu sezonowej niepłodności. W takich przypadkach uzasadniona jest interwencja hormonami gonadotropowymi eCG lub kombinacją eCG i hCG. U loszek i loch pierworódek połączenie eCG / hCG okazuje się bardziej skuteczne w indukowaniu rui niż sam eCG, chociaż reakcja na eCG ulegnie poprawie przy wyższych dawkach (należy stosować odpowiednio 1,000 i 600 IU dla loszek i loch). Może to mieć znaczenie kliniczne i może pomóc w rozpoznaniu "problemów" związanych z niepłodnością.
Gdy eCG / hCG podaje się lochom niedojrzałym, do 30% może nie wykazywać rui i około 30% tych, u których występuje ruja, mogą mieć nieregularny cykl. Zła przewidywalność oznacza, że loszki powinny być kryte w indukowanej rui, chyba że> 90% ma regularną ruję, a w takim przypadku krycie w następnej, naturalnej, rui poprawi płodność. Jeśli grupa loszek, którym podano iniekcję reaguje słabo (np. <50% rui) prawdopodobną przyczyną jest już obecność cyklicznych rui u loch i dlatego nie reagują na gonadotropiny. W takim przypadku potrzebny jest przegląd zarządzania wykrywaniem rui.
Lochy
Istnieją cztery grupy loch
1. Druga ciąża i starsze maciory, które dobrze jadły podczas laktacji.
2. Pierwsza ciąża i te, które nie jadły dobrze podczas laktacji.
3. Lochy, u których nie powraca ruja w ciągu 7 dni od odsadzenia.
4. Lochy, u których wróciła ruja.
Wydłużone okresy między odsadzeniem a rują (np.> 5 dni) utrudniają osiągnięcie celów i są również związane ze zmniejszoną wydajnością lochy. Opóźniona ruja jest bardziej prawdopodobna u pierworódek niż u starszych loch, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Tam, gdzie dane stada wskazują na problem przedłużających się odstępów między odsadzeniem do rui lub stada z dużą liczbą loch pierworódek, podanie eCG / hCG wszystkim lochom przy odsadzeniu lub dzień po odsadzeniu może być skuteczne w przypadku indukcji rui. Bardziej opłacalnym zastosowaniem gonadotropin byłoby podawanie ich tylko lochom problematycznym, tj. bez rui w 7 dniu po odsadzeniu. Uzyskana odpowiedź będzie zależała od dokładności wykrycia anoestrus i głębokości anoestrus, tj. zdolności jajników do reagowania na stymulację hormonalną.
Podawanie GnRH 96 godzin po odsadzeniu pozwala na owulację całej grupy w 5 dniu po odsadzeniu, umożliwiając inseminację w tym samym czasie. Może to okazać się korzystne w zarządzaniu grupowych systemów utrzymania loch do krycia, w których lochy musiałyby zostać w innym przypadku przeniesione do stanowisk indywidualnych, a następnie ponownie przeniesione do kojca wspólnego. Pojedyncze krycie pozwala również na wykorzystanie najlepszych knurów, które będą miały znaczący wpływ na wydajność stada.
Zdjęcie 3. Lochy odsadzone zostały przygotowane do inseminacji całą grupą.