X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Linie mateczne PIC. Zdrowie

Poprzednie artykuły dotyczyły kryteriów genetycznych i wytycznych dotyczących właściwego zarządzania. W tym artykule Tim Snider, dyrektor regionalny ds. usług weterynaryjnych w PIC Europe, wyjaśnia podstawy programu zdrowotnego PIC.

Ten artykuł skupia się na programie Health Assurance firmy PIC, który Tim Snider definiuje w ten sposób: "Ma on na celu ochronę zdrowia gospodarstw naszych klientów, jak również całego wymaganego łańcucha dostaw". PIC oferuje również inne usługi zdrowotne dla swoich klientów, konsultując plany aklimatyzacji loszek, szczepienia, plany kontroli i zwalczania chorób, etc., które nie zostaną omówione w tym artykule.

Gwarancja zdrowia

Program opiera się na dwóch zasadach:

  • Kontrola zdrowia ma na celu maksymalizację prawdopodobieństwa wykrycia choroby.
  • Bioasekuracja ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa przedostania się chorób do gospodarstw.

Kontrola zdrowia

PIC dostarcza przyszłe stada hodowlane i nasienie do różnych obiektów zajmujących się AI (sztuczną insemonacją) lub GTC (Centrum Transferu Genów), stad zarodowych i gospodarstw produkcyjnych, a także jest odpowiedzialna za monitorowanie zdrowia w zakontraktowanych gospodarstwach w łańcuchu dystrybucji. W przypadku partnerów dystrybucyjnych posiadających własne służby weterynaryjne i łańcuch logistyczny, PIC zapewnia nadzór i konsultacje w zakresie zdrowia.

Podstawowy program nadzoru przedstawiono w niniejszej tabeli:

Diagnostyka rutynowa - zarodowe Diagnostyka rutynowa - GTC
Co miesiąc Co tydzień 2 razy na miesiąc
30 próbek surowicy miesięcznie 90/5 badań wymazów krwi 15 surowic co 2 miesiące
PRRS: M hyo: PRRS: PRRS i M hyo:
ELISA → indiwid.

PCR → pule po 5
ELISA→ indywid. 15 Próbek PCR → Pule po 5 ELISA → indywid.

Snider podkreśla, że jest to podstawowy program, do którego dodawany jest dodatkowy monitoring diagnostyczny w zależności od specyfiki poszczególnych krajów lub potrzeb klientów. Na przykład w Hiszpanii, w stadach knurów nadzorowanych przez PIC, liczba indywidualnych testów ELISA na PRRS jest większa i wykonywane są one co tydzień. Ponadto, zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, testy PCR na obecność PRRSv są wykonywane na ejakulatach przed dostarczeniem dawek nasienia.

Program nadzoru uzupełniają comiesięczne wizyty służb weterynaryjnych PIC. W przypadku stacji unasieniania AI Snider mówi, że przepisy europejskie wymagają cotygodniowych wizyt lekarza weterynarii, a PIC utrzymuje z nimi bezpośredni kontakt. Ponadto wszystkie gospodarstwa i stacje PIC mają dodatkowe regularne wizyty konsultanta zewnętrznego.

Snider potwierdza, że choroby epidemiczne takie jak PRRS, M. hyopneumoniae, dyzenteria świń, pleuropneumonia, zakaźny zanikowy nieżyt nosa itp. nie mogą występować na fermach prowadzących selekcję genetyczną. Wszystkie gospodarstwa prowadzące selekcję PIC są wolne od PRRS i M. hyopneumoniae; w przypadku wszystkich innych chorób nadzór opiera się na obserwacji klinicznej swoich gospodarstw i gospodarstw klientów, ponieważ nadzór diagnostyczny jest uważany za złożony.

Następnie istnieją endemiczne czynniki mikrobiologiczne, które są obecne we wszystkich gospodarstwach trzody chlewnej i od których nie można być "wolnym", chociaż nie oznacza to, że występuje choroba kliniczna (E. coli, Rotavirus, Streptococcus suis, Lawsonia intracellularis, Mycoplasma hyosinoviae, M. hyorhinis itp.) W odniesieniu do tych czynników istnieje współpraca między lekarzem weterynarii PIC a klientem, obejmująca informacje o serotypach występujących w gospodarstwie, doradztwo w zakresie planów adaptacyjnych, programów szczepień itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku wprowadzania zwierząt do nowych klientów, populacji nowych gospodarstw, zmiany gospodarstw źródłowych itp.

Bioasekuracja

Ludzie: Snider nie pozostawia miejsca na wątpliwości: "Podstawą programu bioasekuracji w PIC są ludzie. Pracują oni nad kulturą bioasekuracji, gdzie oprócz protokołów dużo czasu poświęca się na szkolenie pracowników i sprawienie, by czuli się zaangażowani w "ochronę" ferm.

Bioasekuracja to wszystkie fizyczne bariery i protokoły, które są stale przestrzegane w gospodarstwie. Dotyczy to nie tylko personelu fermy, ale także tych, którzy ją projektują, tych, którzy ją budują, właścicieli itp.

Cele:

  • Ochrona zdrowia gospodarstw klientów.
  • Ochrona zdrowia gospodarstw PIC i minimalizowanie negatywnego wpływu chorób na rozpowszechnianie ulepszeń genetycznych.
  • Utrzymanie PIC jako uznanego przedstawiciela w sprawach zdrowotnych na różnych płaszczyznach zawodowych, naukowych, rządowych itp.

Protokoły

Zaangażowanie ludzi i zdefiniowane cele są uzupełniane przez protokoły bezpieczeństwa biologicznego i zdrowia, które w PIC są podsumowane w programie PIC Bioshield. Nie sposób wyszczególnić tutaj każdego z protokołów przedstawionych w tej tabeli:

<p>1</p>

Obiekty:
Lokalizacja
Cechy sektora
Wymiary budynku i sektora
Filtracja powietrza
Budynki
Kontrola szkodników

Monitorowanie źródła, uzdatniania i jakości wody

<p>5</p>

Pasza:
Składniki
Produkcja
Dostawa

<p>2</p>

Żywe świnie i nasienie:
Kwarantanna
Dostarczenie i wprowadzenia na fermę nasienia
Ustanowienie stada zarodowego i przepływu zwierząt

<p>6</p>

Transport:
Sprzęt
Kierowca
Proces dekontaminacji auta
Magazyny
Załadunek, rozładunek

<p>3</p>

Ludzie:
Goście
Pracownicy produkcji
Goście/personel produkcyjny Proces wchodzenia
Obsługa wejścia
Przestój

<p>7</p>

Zarządzanie zwłokami:
Odbiór i wywóz
Utylizacja
Post mortem

<p>4</p>

Wprowadzanie sprzętu i zaopatrzenia:
Proces dekontaminacji Artykuły specjalne

<p>8</p>

Zarządzanie gnojowicą:
Przechowywanie
Usuwanie, transport i wykorzystanie

The different protocols are taught through infographics and videos, translated into different languages to facilitate the understanding of those involved.

We asked specifically about transport protocols. Snider tells us that they work with selected transport providers, most of whom they have been working with for years, and have drivers and transporters dedicated exclusively to transporting breeding animals. They must follow the cleaning and disinfection (C&D) protocols set by PIC, which include downtime.

He also explains that more and more progress is being made in the implementation of thermal decontamination and disinfection systems. In Ireland, this system is already in place for 100% of the genetic nuclei.

In addition, protocols for transportation include: annual training of drivers, training of new drivers, consultancy for the C&D centers used, etc.

The Bioshield program includes other aspects such as the involvement of veterinary services, the logistics chain, external partners and the BAT program (Bioshield Action Team), which are work teams that carry out monthly biosecurity reviews.

Also included are annual biosecurity evaluations of farm locations, feed mills, cleaning centers, etc.

Something new that will start to be implemented in Europe in 2022 is the SCAN program, which aims to allow any PIC technical service person and farm personnel to get involved or suggest improvements in biosecurity and animal welfare issues

Finally, Snider explains that the Bioshield program also includes the resources needed to investigate the occurrence of an outbreak and its cost and to learn from mistakes.

Poszczególne protokoły są nauczane poprzez infografie i filmy, tłumaczone na różne języki, aby ułatwić zrozumienie przez osoby zaangażowane w proces produkcji świń.

Zapytaliśmy konkretnie o protokoły transportowe. Snider powiedział nam, że współpracują z wybranymi dostawcami usług transportowych, z którymi w większości współpracują od lat, i mają kierowców i przewoźników przeznaczonych wyłącznie do transportu zwierząt hodowlanych. Muszą oni przestrzegać protokołów czyszczenia i dezynfekcji (C&D) ustalonych przez PIC, które obejmują czas przestoju.

Wyjaśnia również, że coraz większy postęp dokonuje się we wdrażaniu systemów termicznego odkażania i dezynfekcji. W Irlandii system ten jest już stosowany w przypadku 100% stad zarodowych.

Ponadto protokoły dotyczące transportu obejmują: coroczne szkolenie kierowców, szkolenie nowych kierowców, doradztwo w zakresie wykorzystywanych centrów C&D itp.

Program Bioshield obejmuje również inne aspekty, takie jak zaangażowanie służb weterynaryjnych, łańcucha logistycznego, partnerów zewnętrznych oraz programu BAT (Bioshield Action Team), czyli zespołów roboczych, które przeprowadzają comiesięczne przeglądy bezpieczeństwa biologicznego.

Uwzględnione są również coroczne oceny bioasekuracji w gospodarstwach, młynach paszowych, centrach czyszczenia itp.

Czymś nowym, co jest wdrażane w Europie w 2022 r., jest program SCAN, który ma na celu umożliwienie każdemu pracownikowi serwisu technicznego PIC i personelowi gospodarstwa zaangażowanie się lub sugerowanie ulepszeń w kwestiach bezpieczeństwa biologicznego i dobrostanu zwierząt

Na zakończenie, Snider wyjaśnia, że program Bioshield obejmuje również zasoby potrzebne do zbadania wystąpienia ogniska choroby i jego kosztów oraz do uczenia się na błędach.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji