X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Martwica uszu: dekodując enigmę

Istnieje wiele czynników ryzyka powiązanych z występowaniem martwicy uszu, włączając w to uszkodzenie ucha przez inne świnie w kojcu, środowisko, nadmierne stłoczenie zwierząt w kojcu, dużą wilgotność, utrudniony dostęp do paszy lub wody, nieodpowiednio dobraną dawkę żywieniową, mykotoksyny, choroby wirusowe lub bakteryjne

30 maj 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1

Historia

Martwica uszu jest dość powszechną, a jednak zagadkową chorobą w światowej produkcji trzody chlewnej. Przypuszczenie dotyczące przyczyn są liczne i na ogół spekulatywne. W rzeczy samej, istnieje wiele czynników ryzyka powiązanych z występowaniem martwicy uszu, włączając w to uszkodzenie ucha przez inne świnie w kojcu, środowisko, nadmierne stłoczenie zwierząt w kojcu, dużą wilgotność, utrudniony dostęp do paszy lub wody, nieodpowiednio dobraną dawkę żywieniową, mykotoksyny, choroby wirusowe lub bakteryjne (Park, Friendship et al. 2013; Svartström, Karlsson et al. 2013; Weissenbacher-Lang, Voglmayr et al. 2012, Richardson, Morter et al. 1984, Karlsson, Klitgaard et al. 2014). Prawdziwe mechanizmy powstawania i patogeneza martwicy uszu nie zostały jeszcze wyjaśnione, ponieważ ten problem nie jest związany z pojedynczym czynnikiem lub mechanizmem. Analogicznie, nie rozwiązane jest występowanie tego problemu u psowatych, z reguły związane z waskulopatiami, dokładniej rzecz biorąc z zapaleniem naczyń o podłożu immunologicznym towarzyszącym infekcjom, szczepieniom i wykwitom polekowym . (Scott, Miller et al. 2001).

Martwica uszu cechuje się obustronną lub rzadziej jednostronną martwicą koniuszka i tylnej części małżowiny. Zmiany mogą mieć charakter od łagodnych powierzchownych uszkodzeń do zapalenia, któremu towarzyszy wysięk, owrzodzenie i martwica ( Fot. 1). Uszkodzenia naskórka prowadzą do rozprzestrzeniania się bakterii pirogennych po całym organizmie, co skutkuje zapaleniem stawów, zatorowym zapaleniem płuc, ropniami i konfiskatami w rzeźniach.

Ear necrosis: Ulceration, crust formation and thickening of the epidermis

Fot 1 – Owrzodzenia, wytworzenie strupów i zgrubienie naskórka

Przypadki zbadane przez the Iowa State University Veterinary Diagnostic Laboratory sugerują, że w większości ferm świń w USA sporadycznie występują przypadki martwicy, które pojawiają się niespodziewanie i z z dużym zróżnicowaniem jeśli chodzi o częstość występowania, zachorowalność, nasilenie zmian chorobowych i ogólnego wpływu na populację.

 

Hipotezy a priori

  • Hipoteza #1: Z martwicą uszu związane jest systemowe rozprzestrzenianie się jednego lub więcej czynnika etiologicznego.
  • Hipoteza #2: W małych naczyniach krwionośnych odkładają się kompleksy antygen- przeciwciało co prowadzi do ich uszkodzenia i martwicy uszu
  • Hipoteza #3: Martwica uszu może mieć podłoże idiopatycznej neuropatii/ waskulopatii. Poziomy czynników zwężających i/lub rozszerzających naczynia różnią się u zwierząt zdrowych i tych z martwicą uszu
  • Hipoteza #4: Istnieje pierwotny czynnik bakteryjny kolonizujący naskórek co prowadzi do martwicy uszu

 

 Najnowsze doniesienia

Celem najnowszych badań nad martwicą uszu przeprowadzonych na fermach zlokalizowanych w środkowo-zachodnich regionach USA było scharakteryzowanie powstających zmian i wykrycie potencjalnych czynników etiologicznych. Od wszystkich przypadków pozyskano próbki do badań histopatologicznych i molekularnych, a także metagenomicznych.

Histopatologia naskórka i skóry u świń z ciężkim przebiegiem martwicy uszu wykazała zapalenie naczyń w głębokich warstwach skóry z niewielkimi zmianami w naskórku ( Fot 2 ). Zmiany naskórka obejmowały akantozę i ortokeratyczne rogowacenie. W jednym przypadku dominowały eozynofilia, zapalenie naczyń, zakrzepy i martwica naskórka. Zmiany u zwierząt z postacią przewlekłą obejmowały owrzodzenia, nieregularną akantozę, ziarninowanie i głęboką zakrzepicę skórną (Fot 3). Zmiany przewlekłe są podobne do opisanych wcześniej (Jensen 2009, Richardson, Morter et al. 1984)

Ear tip biopsy from an acutely affected pig.  The deep dermis is expanded by edema and moderate numbers of neutrophils with minimal epidermal changes.

Fot 2 – Biopsja końcówki ucha od świni z ostrymi objawami. Głęboka warstwa skóry jest obrzęknięta, z naciekiem neutrofili o średnim nasileniu. Zmiany naskórka są minimalne.

 

Ear tip biopsy from a chronically affected pig.  Epidermal changes include ulceration with subjacent inflammation, serocellular crust formation, and acanthosis of the epidermis.  The deep dermis is expanded by granulation tissue and hemorrhage.Deep dermal vessels are disrupted by thrombosis and vasculitis

Fot 3 – Biopsja końcówki ucha od świni z przewlekłym problemem. Zmiany w obrębie naskórka obejmują owrzodzenie z toczącym się pod nim procesem zapalnym, strupy i akantozę naskórka. W głębokiej warstwie skóry dochodzi do ziarninowania i wylewów krwawych. Naczynia krwionośne skóry są uszkodzone przez zakrzepy i procesy zapalne.

 

Badania metodą PCR nie wykryły obecności genów toksyn- eksfoliatyn Staphylococcus hyicus ; jednakże PCR był zoptymalizowany dla ekstraktów z kultur bakteryjnych a nie próbek tkankowych (Onuma, Uoya et al. 2011). Analiza metagenomiczna naskórka i skóry z wykorzystaniem amplifikacji wysoce zmiennego regionu bakteryjnego V3-V4 genu 16S rRNA wykazała statystycznie znaczące różnice miedzy świniami z przewlekłą martwicą uszu a zwierzętami, u których martwica nie występowała w zróżnicowaniu alfa (P = 0.003); oznacza to, że liczba gatunków zidentyfikowanych na podstawie liczby sekwencji pobranych z każdej z grup była mniejsza w grupie zwierząt zdrowych niż chorych. W szczególności zidentyfikowano względnie dużą liczbę Actinobacillus spp., Fusobacterium spp., Streptococcus spp. i Staphylococcus spp; różnice były istotne statystycznie między zwierzętami chorymi ( postacie przewlekła i ostra) a zdrowymi (Wykres 6).

Relative abundance by group

Wykres 6 - Względnie duże zróżnicowanie grup i klas bakterii Clostridia.

 

Wykonano analizę statystyczną oceny biologicznego znaczenia każdego znaczącego taksonu. Porównując świnie z martwicą uszu (łącznie ostre i przewlekłe przypadki) ze świniami bez martwicy ucha zdecydowano, że znaczące jest 209 taksonów. Porównując między sobą przypadki ostre, przewlekłe i zdrowe określono 24 taksony jako biologicznie znaczące. W tej grupie zidentyfikowano dwie potencjalnie posocznicowe bakterie jako biologicznie znaczące w próbkach z ostrą postacią choroby świń: Actinobacillus spp. oraz Haemophilus spp.

Obecność zapalenia skóry z minimalnymi zmianami naskórka sugeruje proces "od środka", a nie w proces "od zewnątrz do wewnątrz" i może sugerować zaburzenie w obrębie naczyń krwionosnych prowadzące do kolonizacji i dalszych uszkodzeń dokonanych przez bakterie oportunistyczne. Analiza metagenomiczna wykazała, że ​ bakterie zmieniają się znacząco w miarę postępu uszkodzenia, i że potencjalna rola jako czynniki pierwotne lub wtórne w przypadku Actinobacillus i Haemophilus wymaga dalszych badań.

 

Dalsze kierunki badań

Badanie prospektywne może pomóc w wyjaśnieniu możliwych mechanizmów zaangażowanych w rozwój martwicy uszu. Potrzebnych jest wiele testów obejmujących techniki immunohistochemiczne oraz użycie mikroskopu elektronowego do wykrywania kompleksów immunologicznych, charakterystykę toksyn bakteryjnych przez PCR, jak i nowsze techniki takie jak metagenomika i transkryptomika. Jak zawsze, ogromne znaczenie ma dobór próby i stadium choroby. Przewlekłe zmiany zapewnią minimum informacji dotyczących potencjalnych czynników etiologicznych.

Podsumowanie

Martwica uszu wciąż pozostaje zagadką. Zastosowanie różnych technik może wyjaśnić mechanizmy i / lub etiologię, co pozwaloli na wdrożenie środków zapobiegawczych i ukierunkowanie leczenia.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji