Jednym z głównych celów po wystąpieniu ogniska PRRS na fermie loch jest odzyskanie stabilności przy braku wykrywalnej obecności wirusa PRRS w każdej fazie na fermie.
Pierwszym etapem w osiągnięciu tego celu jest osiągnięcie stabilności przy porodzie, ponieważ jeśli PRRSv jest nieobecny u nowonarodzonych prosiąt, możemy założyć, że wirus prawdopodobnie nie krąży już u macior w ciąży. Tak więc skuteczność wszystkich działań wdrożonych podczas i po wybuchu PRRS w celu ograniczenia przenoszenia i wydalania wirusa u loch prośnych można ocenić na podstawie ewolucji wykrywania wirusa u prosiąt przy porodzie.
W ostatnich latach opracowano nowe pobieranie próbek oparte na koncepcji próbek zbiorczych, takich jak płyny z kastracji i obcinania ogonów u prosiąt opisane przez Vilalta i in. (2019) oraz Trevisan i in. (2019). Następnie, zgodnie z artykułami Baliellas i Machado et al. (2022), zostało ustanowione jako system monitorowania z dobrymi wynikami wykorzystanie języków od martwo urodzonych lub martwych świń w innych fazach.
Monitoring na porodówkach z wykorzystaniem języków polega na pobraniu języków martwo urodzonych prosiąt jako próbki zbiorczej dla każdej partii porodowej lub dla danego okresu czasu. Zalecamy maksymalnie 50 języków na próbkę zbiorczą i przechowywanie ich w stanie zamrożonym do czasu wysłania do laboratorium, aby uzyskać wystarczającą ilość płynu na dnie torebki podczas procesu rozmrażania, aby wykonać badanie techniką PCR, a tym samym uniknąć konieczności dodawania do próbki płynnego medium, które mogłoby zmienić wynik z powodu efektu rozcieńczenia oryginalnej próbki.
Jedną z zalet zbierania języków jako systemu monitorowania stabilności przy porodzie jest to, że wykrywana ilość wirusa w badaniu PCR pierwszych tygodniach po wystąpieniu ogniska jest znacznie wyższa (przez większość czasu Ct między 20-25) niż na przykład w płynach zabiegowych (po kastracji lub obcinaniu ogonów). Możemy użyć zmieniania się wartości Ct w tygodniach po wybuchu epidemii, aby przewidzieć, że zbliżamy się do stabilności na porodówkach, kiedy wartości Ct mają tendencję do wzrostu w kierunku ujemności (Ct=>40). Ponieważ technika ta zapewnia szerszy zakres wartości Ct niż inne próbki, poprawia ona naszą zdolność do oceny trendu w kierunku stabilności farmy. W celu efektywnego wykorzystania zasobów, standardowym zaleceniem jest nie pobieranie próbek z języków w ciągu pierwszych 10 tygodni po wybuchu epidemii, ponieważ najprawdopodobniej będą one nadal wysoce dodatnie przy bardzo niskich wartościach Ct.
Na przykład, na pierwszym wykresie widzimy, że począwszy od 20 tygodnia po wybuchu epidemii, poziom wiremii stwierdzany poprzez real-time PCR dla każdej puli próbek języków zmniejsza się, ponieważ wartość Ct dodatnich wyników PCR wzrasta, podobnie jak częstotliwość ujemnyh wyników PCR, aż do osiągnięcia szeregu ujemnyvh wyników PCR (wartości Ct=>40) (Wykres 1).
W tym drugim przykładzie (Wykres 2), 30 tygodni po wybuchu epidemii, nadal nie ma tygodni wykazujących ujemne wyniki PCR (wartości Ct=>40), a wartość Ct pozostaje niska i stała, wskazując na możliwe ciągłe krążenie wirusa w fazie ciąży. Możemy stwierdzić, że środki kontroli nie były wystarczające i należy podjąć dodatkowe środki.
W tej sytuacji zalecamy pobranie języków od martwo urodzonych prosiąt od loch z pierwszej ciąży oddzielnie od reszty, aby ocenić, czy przyczyną trwającej niestabilności jest zakażenie ciężarnych loch z pierwszej ciąży, w którym to przypadku wykrylibyśmy więcej dodatnich próbek i większą ilość wirusa w językach od prosiąt od loch pierworódek.
Wreszcie, w trzeciej fermie (Wykres 4), zmiana dzieli się na dwa etapy. Między tygodniem 26 a 38 wydawało się, że ferma zbliża się do stabilności ze względu na zwiększoną częstotliwość ujemnych wyników PCR i niskie ilości wirusów w wynikach dodatnich. Około 40 tygodnia nastąpił gwałtowny wzrost wiremii we wszystkich kolejnych próbkach. Sekwencjonowanie tych próbek ujawniło, że do gospodarstwa wprowadzono nowy szczep, który był prawdopodobną przyczyną wzrostu wiremii w kolejnych cotygodniowych próbkach.
Możemy stwierdzić, że monitorowanie występowania PRRSV poprzez badanie języków od martwo urodzonych prosiąt jest nieinwazyjną, łatwą, niedrogą techniką, która wykonywana rutynowo pozwala przewidzieć, czy po kilku tygodniach pobierania próbek zbliżamy się do stabilności przy porodzie.