W swojej karierze miałem okazję zarządzać ponad 120 pracownikami ferm oraz współpracować z 5 doradcami technicznymi. Codzienna wspólna praca pomogła mi dowiedzieć się, jak ważne jest, aby utrzymać ich motywację i chęć rozwoju. Nie było to łatwe ani proste, ale opanowanie tych prostych, ale jakże ważnych, podstaw zajęło mi lata.
Rozmowa kwalifikacyjna
Zatrudniając nowego pracownika, spójrz na jego postawę. Czy jest pozytywny? Otwarty? Czy chce się uczyć i doskonalić? To kluczowe cechy pracownika, który ma ogromny potencjał do osiągania lepszych wyników.
Postawa jest ważniejsza niż doświadczenie. Większość zatrudnionych przeze mnie osób pochodziła z pozarolniczego środowiska, ale chcieli się doskonalić i uczyć.
Szkolenie - szkolenie - szkolenie
To jest klucz! Wskaźnik rotacji w firmach lub gospodarstwach jest na ogół bardzo wysoki, zwłaszcza w pierwszym roku pracy. Ludzie odchodzą, ponieważ otrzymują zadania, których inni nie chcą wykonywać lub zadania, do których nie zostali przeszkoleni. Dobrymi przykładami są mycie i dezynfekcja kojców porodowych, kastracja, a także inseminacja loch bez nadzoru osoby, która ma wiedzę, jak wykrywać poprawnie ruję. W rezultacie nierzadko zdarza się, że wskaźnik porodów jest niski, co wpływa negatywnie na morale nowego pracownika gospodarstwa. Jak tylko osoba zostanie zatrudniona, poświęć czas na jej przeszkolenie. Warto z bardziej doświadczonego personelu fermy wybrać osoby, które będą pełniły funkcję nauczycieli. Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić im, co mają robić i dlaczego to robią. Wspieraj ich w procesie szkolenia, a co ważniejsze, poświęć trochę czasu na wprowadzenie ich do nowego zespołu, z którym będą pracować. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ludzie zawsze pamiętają swój pierwszy dzień w pracy i to wrażenie odbije się na ich przyszłości w firmie.
Znajdź pracownikowi miejsce, gdzie jego umiejętności będą przynosiły największe korzyści.
Gdy już znajdziesz ich mocne strony, poszukaj działu, w którym wniosą wartość i poczują się doceniani. Niektórzy ludzie są lepsi w opiece nad prosiętami, podczas gdy inni lepiej sprawdzają się na porodówce; najważniejsze jest to, że przyczyniają się do wzrostu wydajności gospodarstwa. Jednym z najlepszych przykładów jest kierownik gospodarstwa, z którym pracowałem wcześniej. Doskonale radził sobie w sektorze loch i niezależnie od tego, do której fermy został przeniesiony, wskaźnik porodów się podnosił. Innym przykładem jest kobieta, która tak dobrze rozumiała laktację u loch oraz zarządzanie prosiętami, że liczba prosiąt odsadzonych i ich waga odsadzeniowa wzrastała znacząco w każdym gospodarstwie, na którym pracowała. Osoby te czuły się wartościowe dla firmy i stanowiły wartość dodaną dla całego łańcucha produkcyjnego.
Określ jasne cele
Jasne cele dają jasne wyniki. Cele produkcyjne, takie jak 31+ prosiąt/ lochę/ rok, 13 odsadzonych prosiąt i masa ciała 6,5 kg + w wieku 21 dni, są jasnymi celami, do których pracownicy mogą dążyć. Cele dotyczące kosztów produkcji są również bardzo ważne. Podnoszą one świadomość dotyczącą opłacalności produkcji. Ilość paszy pobranej przez prosię w kojcu porodowym lub wskaźnik usuwania loch po porodzie to przykłady kryteriów, według których można oceniać pracowników gospodarstwa.
Ponadto regularnie zmieniaj swoje cele, powiedzmy co 6–12 miesięcy. Informuj pracowników o swojej opinii. Zawsze szukaj możliwości na osiągnięcie wyższych i lepszych wyników. Nie osiadaj na laurach.
Nagradzaj ich na podstawie realizacji celów
Gdy cele są jasne, możesz nagradzać pracowników na ich podstawie. Odkryłem, że większość pracowników jest stymulowana wynagrodzeniem. Dobrym sposobem na utrzymanie ich motywacji jest przyznanie premii za osiągnięcie tych celów.
Inni kierują się uznaniem wśród współpracowników. Dlatego zdrowa konkurencja między różnymi gospodarstwami oparta na miesięcznych wynikach może być bardzo stymulująca dla niektórych zespołów.
Publikowanie danych produkcyjnych każdego gospodarstwa w celu porównania może skłonić niektórych ludzi do poprawy i starań pozostania najlepszym gospodarstwem. Innym sposobem na zmotywowanie zespołów jest organizowanie corocznych konkursów opartych na wynikach produkcyjnych. Można zastosować kryterium najniższego kosztu produkcji, a najlepsze gospodarstwo otrzymuje wyróżnienie na corocznym spotkaniu producentów.
Ludzie są dumni. Ciężko pracują, aby zostać uznanym najlepszą farmą firmy.
Ciągła edukacja
Ogólnie rzecz biorąc, ludzie lubią się uczyć. Jednak należy ich odpowiednio stymulować. Zachowaj ich czujność. Przedstaw im najnowsze badania. Regularnie organizuj spotkania. Zawsze wprowadzaj nowe tematy. Popraw swoją wiedzę. Pomóż im stać się lepszymi pracownikami.
Kwartalne spotkania to formuła, która mi przynosiła najwięcej zadowolenia. Poświęć 2 godziny w dniu, w którym pracownicy mają mniej pracy, zbierz grupę od 25 do 30 kierowników gospodarstw i wybierz od 3 do 5 różnych tematów. Przykłady są tak różnorodne, jak inseminacja przed i za szyjkowa, bioasekuracja w zapobieganiu zakażeniu PRRS lub żywienie loch w okresie laktacji w celu uzyskania najlepszego wzrostu prosiąt. Ludzie bardzo lubią uczyć się nowego materiału, ale co najważniejsze, jest to dla nich dobra okazja do wymiany trików i szukania nowych rozwiązań. Ludzie wiele uczą się od siebie, a ja bardzo dużo nauczyłem się od nich.
Promuj najlepsze talenty
Niektórzy ludzie mogą naprawdę wiele zmienić w firmie lub grupie gospodarstw należących do tego samego właściciela. Spotkałem pracowników o wysokim potencjale, którzy cały czas chcieli się doskonalić.Bardzo ważne jest, aby ich wykryć i dać możliwość rozwoju, zanim konkurencja zaoferuje im taką możliwość. Naucz ich jak najwięcej, mentoruj ich, nagradzaj, a gdy tylko pojawi się szansa na awans jako doradca techniczny lub trener dla nowych pracowników, daj im swoje zaufanie i obserwuj ich rozkwit. Te osoby mogą mieć ogromny wpływ na ogólne wyniki Twojego gospodarstwa lub firmy.
Wnioski
Motywowanie ludzi to jedna z najtrudniejszych codziennych czynności. Jako lider bądź prawdziwy, uprzejmy, otwarty, dostępny, zaradny, bądź tam, aby im pomóc. Pracownicy muszą mieć poczucie, że nam na nich zależy. W rezultacie automatycznie zauważysz zmianę w ich pracy, ale także w ogólnym otoczeniu. Środowisko pracy, w którym szacunek, uczciwość, komunikacja, własność i pasja są podstawą, przyniesie tylko motywację i rezultaty.
Zawsze wierzyłem, że szczęśliwi ludzie pracują ze szczęśliwymi świniami. Traktuj dobrze swoich ludzi, a będziesz zaskoczony, co mogą osiągnąć.