X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Odchodzenie od antybiotyków w paszy i tlenku cynku (1/2): dlaczego, kiedy i jak?

Jeśli Twoją motywacją do zaprzestania stosowania antybiotyków w paszy i tlenku cynku jest przestrzeganie przepisów, pomyśl jeszcze raz. Co jest potrzebne do usunięcia leków podawanych w paszy?

Nowe przepisy dotyczące leków weterynaryjnych i ZnO, które mają zostać wdrożone w 2022 r., stanowią ważne wyzwanie dla unijnego przemysłu trzody chlewnej. Regulacje te są jednak również okazją do przemyślenia funkcjonowania naszych gospodarstw i motywowania do dążenia do doskonałości. W tych 2 artykułach omawiamy niektóre aspekty, które uważamy za ważne do przemyślenia w każdym gospodarstwie, które chce pozbyć się leków podawanych w paszy, jednocześnie poprawiając swoją wydajność produkcyjną.

Dlaczego chcesz przestać stosować antybiotyki podawane w paszy i tlenek cynku?

Jeśli Twoja odpowiedź na to pytanie brzmi „przestrzegać przepisów”, to… zastanów się jeszcze raz. Leki podawane w paszy są po to, aby rozwiązać problem. Nie powinno to być częścią normalnej hodowli na fermie trzody chlewnej. Tak, łatwiej i taniej jest stosować antybiotyki niż rozwiązywać rzeczywisty problem, ale na dłuższą metę jest to również pułapka. Farmy stosujące mniej lub niestosujące w paszy antybiotyków i ZnO osiągają ogólnie lepsze wyniki niż te, które polegają na antybiotykach i ZnO. Można by pomyśleć, że jest odwrotnie, osoby z większymi problemami (i gorszymi) potrzebują więcej antybiotyków i ZnO. Jednak każdy, kto regularnie odwiedza farmy, wie, że tak nie jest. Stosowanie leków do rozwiązywania problemów staje się nawykiem, a pozbycie się leków podawanych w paszy jest trudne, drogie i wymaga czasu oraz dobrej pracy zespołowej. Jednak na dłuższą metę to się opłaca.

Ryc. 1. Dane z 60 gospodarstw pokazują spadek średniego dziennego przyrostu i wzrost śmiertelności w gospodarstwach stosujących więcej antybiotyków. Liczba pasz leczniczych to 1 = pasza początkowa, 2 = starter + pasza przejściowa, 3 = starter + przejściowa + pasza dla warchlaka, 4 = starter + przejściowa + pasza dla warchlaka + pasza wczesny tucz.

Ryc. 1. Dane z 60 gospodarstw pokazują spadek średniego dziennego przyrostu i wzrost śmiertelności w gospodarstwach stosujących więcej antybiotyków. Liczba pasz leczniczych to 1 = pasza początkowa, 2 = starter + pasza przejściowa, 3 = starter + przejściowa + pasza dla warchlaka, 4 = starter + przejściowa + pasza dla warchlaka + pasza wczesny tucz.

Co jest potrzebne do zaprzestania podawania leków w paszy?

W Teagasc od 5 lat współpracujemy z rolnikami usuwającymi leki z paszy. W większości przypadków usunięcie leków nie powoduje dramatycznych sytuacji, jednak farma przechodzi proces adaptacji. Od czasu do czasu będą się zdarzać wybuchy chorób i będziesz musiał wprowadzić poprawki w zakresie sprzątania, zarządzania, szczepień i innych aspektów. Ogólnie rzecz biorąc, trwa to około 1-2 lat, a następnie farma będzie osiągać znacznie lepsze wyniki niż w przypadku stosowania leków podawanych w paszy. Poniższe akapity zawierają niektóre z rzeczy, których nauczyliśmy się pracując z irlandzkimi rolnikami. Mamy nadzieję, że będą pomocne.

Najpierw zadbaj o dobrą dietę

Można śmiało powiedzieć, że obecne postępy w zarządzaniu prosiętami całkiem dobrze rozwiązały problem niejedzenia po odsadzeniu. Tak, prosięta po odsadzeniu nadal jedzą mniej niż mogłyby, ale wiedza na temat paszy i mleka uzupełniającego, późniejszy wiek odsadzenia i poprawa infrastruktury pomogły znacznie zminimalizować ten problem. Jeśli niejedzenie nadal stanowi problem w twoim gospodarstwie, porozmawiaj ze swoim dietetykiem i przejrzyj protokoły zarządzania.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale sugerujemy również ignorowanie zdrowia jelit. Nie mówimy, że zdrowie układu pokarmowego nie jest ważne, ale często skupiając się na zdrowiu jelit, zapominamy, że oprócz jelita mamy całe zwierzę. Tak, ważne jest stworzenie odpowiedniego środowiska jelitowego, zmniejszenie ilości białka, dodanie kwasów… ale odżywianie wykracza poza jelita. Po odsadzeniu prosię traci swoje główne źródło składników odżywczych, następuje szybkie wyczerpanie niektórych witamin i minerałów, takich jak cynk, a zapotrzebowanie na aminokwasy zmienia się, aby zapewnić odpowiedź immunologiczną. Pasza wpływa nawet na populacje drobnoustrojów w środowisku; wykracza nawet poza zwierzę. Kiedy ostatni raz widziałeś farmę karmiącą najbardziej zaawansowaną paszę dla prosiąt w brudnych karmnikach pełnych much?

Określ, jaki masz naprawdę problem

Częścią „magii” leków podawanych w paszy jest to, że rozwiązuje więcej niż jeden problem zdrowotny na farmie. Jestem pewien, że słyszałeś o wielu farmach, które stosowały leki na biegunkę (a przynajmniej tak mówiono) i nagle nie mogą zaprzestać ich stosowania, ponieważ nie mają możliwości kontrolowania zapalenia opon mózgowych. Czy nie było tam zapalenia opon mózgowych, kiedy zaczęli leczyć biegunkę? Konieczny jest proaktywny protokół diagnostyczny, dobre notatki fermowe i przegląd programu szczepień.

Zachowaj wiarę, to tak będzie

Jeden z komentarzy, który wiele razy słyszeliśmy od hodowców, którzy z powodzeniem usunęli leki w paszy, brzmi, że „prosięta mają biegunkę w pierwszym tygodniu po odsadzeniu i co z tego?” Ci rolnicy powiedzieliby ci, że musisz to wytrzymać i oprzeć się pokusie podania leków. Od czasu do czasu będziesz mieć problem, ale nauczysz się nim zarządzać. Ogólnie rzecz biorąc, rolnik nazwałby to złą partią, a dzięki doświadczeniu rozpoznajesz ją i możesz przewidzieć problem. W fermach od prosiąt do tuczu jest to łatwiejsze, ponieważ masz dostęp do świń, które przychodzą do odchowalni. W przypadku produkcji w fermach wieloobiektowych będzie to wymagało nieco większej komunikacji między obiektami.

Ryc. 2. Po usunięciu leków podawanych w paszy, w tym ZnO, zauważysz ciemniejszy i luźniejszy kał. To potrwa tydzień po odsadzeniu. Jeśli jednak nie wystąpią żadne nowe ogniska choroby, to minie, a prosięta nadrobią zaległości. Probówki pokazują kał w obrębie tej samej fermy z (Z) i bez ZnO (C) 6 dni po odsadzeniu.

Ryc. 2. Po usunięciu leków podawanych w paszy, w tym ZnO, zauważysz ciemniejszy i luźniejszy kał. To potrwa tydzień po odsadzeniu. Jeśli jednak nie wystąpią żadne nowe ogniska choroby, to minie, a prosięta nadrobią zaległości. Probówki pokazują kał w obrębie tej samej fermy z (Z) i bez ZnO (C) 6 dni po odsadzeniu.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji