Komentowany artykuł
Effect of lactation length caused by the management production system on piglet performance until slaughter. S. López-Vergé, J. Gasa, J. Coma, J. Bonet, D. Solà-Oriol. Livestock Science 224 (2019) 26–30
Przeczytaj podsumowanie artykułu
Komentarz
Zgodnie z prawem UE dotyczącym dobrostanu zwierząt, prosięta nie mogą być rutynowo odsadzane przed upływem 28 dni lub przed 21 dniem, jeśli dostępne są odpowiednie urządzenia lub ze względów zdrowotnych. Długie laktacje (średnio 28 dni w porównaniu z 21 dniami) sprzyjają wzrostowi i późniejszemu rozwojowi prosiąt i dlatego są preferowane u loch wysokoplennych, ale niekoniecznie optymalizują produkcyjność loch. Ponadto długość laktacji może wpływać zarówno na wagę żywą świni podczas uboju, jak i na jej zmienność. Z drugiej strony jedną z podstawowych zasad współczesnej hodowli trzody chlewnej jest organizowanie produkcji partiami, utrzymywanie jednocześnie świń w tym samym wieku w danej grupie w celu zminimalizowania problemów zdrowotnych, a tym samym lepszego zaspokojenia ich potrzeb żywieniowych i środowiskowych. W tym kontekście produkcyjnym rozciągnięcie w czasie porodów występujące w każdej partii produkcyjnej pośrednio determinuje długość laktacji prosiąt. W najlepszym przypadku porody w ramach partii zwykle trwają trzy dni, aw najgorszym przypadku może to trwać dłużej niż tydzień.
Celem tego badania obserwacyjnego jest ocena wpływu długości laktacji loch z tej samej partii produkcyjnej na późniejszy wzrost prosiąt i ich wagę w wieku 165 dni.
Około 800 prosiąt z tej samej partii zostało poddanych ubojowi. Pochodziły z fermy 500 loch hodowanych w czterotygodniowych partiach. Długość laktacji wahała się od 18 do 28 dni, przy większej liczbie prosiąt od 21 do 23 dni. Wyniki wskazują, że różnica 2,4 kg żywej masy przy odsadzeniu (weaning weight- WW) wzrosła do 9,4 kg po 165 dniach. Żywa waga pod koniec fazy odchowalni (64 dni) wykazuje liniową zależność z WW, która staje się krzywoliniowa wraz z żywą wagą w wieku 125 i 165 dni. Długość laktacji i WW, które maksymalizują żywą wagę po 165 dniach, wynoszą odpowiednio 25,5 dnia i 6,88 kg / prosię. Jednak wyniki te uzyskano dla macior, które odsadziły do 11 prosiąt / miot i w żadnym przypadku nie można ich ekstrapolować na lochy wysokoplenne, które odsadzają więcej prosiąt.
Główne wnioski są dwojakie: po pierwsze, prosięta urodzone wcześniej w partii korzystają z dłuższej laktacji,co może przyspieszyć osiągnięcie wagi uboju lub ubój o większej wadze; a po drugie, im bardziej rozciągnięte w czasie porody, tym większa zmienność wagi ubojowej. Wyniki dotyczące długości laktacji (25,5 dnia) zgodnej z optymalną żywą wagą po 165 dniach mogą być niejednoznaczne, ponieważ jest to badanie obserwacyjne przeprowadzone w warunkach komercyjnych na małej liczbie prosiąt z laktacjami dłuższymi niż 24 dni, a większość z nich pochodziła od loszek. Jednak wyniki są rozstrzygające, jeśli spojrzymy na system zarządzania, który ma na celu oproszenie loszek w początkowych dniach porodów w danej partii, co zapewnia im dłuższą laktację. Podsumowując, pogrupowanie porodów prosiąt możliwie w jednym czasie, bez konieczności synchronizacji farmakologicznej, sprzyja wydajności produkcyjnej prosiąt na etapie odchowalni i tuczu oraz zmniejsza zmienność masy ubojowej.
Podsumowanie komentowanego artykułu Effect of lactation length caused by the management production system on piglet performance until slaughter. S. López-Vergé, J. Gasa, J. Coma, J. Bonet, D. Solà-Oriol. Livestock Science 224 (2019) 26–30 Metody: Ponieważ odsadzanie w warunkach handlowych odbywa się zwykle w ustalonym dniu dla wszystkich loch należących do tej samej partii porodowej, w miotach występują różnice w dniach laktacji, w zależności od daty oproszenia. Dni laktacji wpływają na masę ciała (body weight - BW) prosięcia po odsadzeniu i przypuszcza się, że może to również wpływać na BW ubojową. Celem tego badania jest obserwacja wpływu długości laktacji loch należących do tej samej partii na późniejszą wydajność prosiąt po odsadzeniu i w wieku 165 dni. Łącznie badano 796 prosiąt płci męskiej i żeńskiej [Pietrain x (Landrace x Large White)] od 92 macior (liczba przebytych porodów od 1 do 7) i indywidualnie ważono od urodzenia do uboju. Dane dotyczące masy ciała dla każdej świni dostosowano za pomocą modelu podwójnie wykładniczego Gompertza (BW = A * exp (-exp (b- (c * t)))), a masę ciała w 165 dniu życia oszacowano dla każdej świni przy użyciu tego modelu aby skorygować efekt wieku u świń. Średnie obliczono jako średnie LS. Masę ciała urodzeniową (BBW) dodano jako współzmienną, a długość laktacji jako czynnik przy użyciu Proc GLM SAS. Wyniki: Stwierdzono, że wpływ dni laktacji był istotny przy odsadzeniu (p <0,001) i na końcu cyklu (p <0,001). Wyniki (kg masy ciała) dla odsadzenia wyniosły odpowiednio 4.7a, 5.3b, 5.6c, 6.0c, and 7.2d kg, a dla 165 dnia życia wyniosły odpowiednio 92.3a, 96.4b, 98.0bc, 102.9d, i 101.7cd kg dla 18, 19–20, 21–22, 23-24, i > 25 dnia laktacji. onsekwencją było to, że różnica 2,4 kg przy odsadzeniu wzrosła do 9,4 kg w 165. dniu. Wydłużenie laktacji z 18 dni do ponad 25 dni spowodowało istotny liniowy wzrost masy ciała przy odsadzeniu (P <0,001) i odpowiedź kwadratową przy odsadzeniu. 165 dni życia (p <0,001). Wnioski: Prosięta pochodzące od macior, które oprosiły się wcześniej w partii, mają więcej dni laktacji i są cięższe w wieku 165 dni; w konsekwencji skrócenie okresu porodów w partii, bez konieczności stosowania sztucznej synchronizacji prosiąt, może pomóc zmniejszyć różnice w masie ciała pod koniec cyklu produkcyjnego i może pomóc producentom zwiększyć wydajność ferm. |