Przez większość mojego życia zawodowego uważałem, że najczęstszym błędem w zakresie bioasekuracji był brak wiedzy na temat prawidłowego rozróżnienia obszarów czystych i brudnych. Myślałem w ten sposób, dopóki ktoś nie poprosił mnie, abym wyjaśnił, co moim zdaniem było 5 najczęstszymi błędami w zakresie bioasekuracji, które popełniają farmy świń.
Moja pierwsza reakcja brzmiała: „Jak farma mogłaby przetrwać, gdyby w tym samym czasie popełniała wszystkie 5 najczęstszych błędów!”.
Szybko jednak zdałem sobie sprawę, że pytanie dotyczyło 5 najważniejszych błędów w branży trzody chlewnej i że prawdopodobnie nie wystąpią one jednocześnie w tym samym gospodarstwie.
Wtedy się odprężyłem i zacząłem o tym myśleć.
Co ciekawe, okazało się, że to, co przez większość mojego życia zawodowego uważałem za błąd numer jeden, stało się piątym co do ważności.Co by się stało, gdyby zapytali mnie tylko o 4 główne błędy?
1. Niedocenianie znaczenia bioasekuracji.
Pierwszą rzeczą, którą musimy wdrożyć w systemie produkcyjnym, znacznie wcześniej niż wprowadzenie zwierząt, jest dobrze zaprojektowany zestaw planów i protokołów bioasekuracji.
Szatnie, rampy załadunkowe itp. muszą być gotowe przed rozpoczęciem produkcji. Łatwo wyobrazić sobie teren z wieloma budynkami, w którym pierwszy jest wypełniona zwierzętami, zanim budowa drugiego zostanie ukończona. Za wszelką cenę należy unikać wykańczania szatni dopiero po ukończeniu ostatniej chlewni.
2. Brak pełnego zrozumienia protokołów.
Zrozumienie różnych protokołów jest bardzo ważne, aby były one prawidłowo wdrożne i pozostawały użyteczne przez długi czas.
Protokół bioasekuracji, który jest wdrażany na mocy zobowiązania, ale nie jest zrozumiały, wcześniej czy później okaże się nieskuteczny.
Wszyscy muszą rozumieć zasady i sposób ich stosowania: właściciele, rolnicy, weterynarze itp.
Ogrodzenie obwodowe jest wymogiem prawnym w wielu częściach świata, aby zapobiec wejściu intruzów: ludzi i zwierząt, w tym zwierząt domowych (tj. kotów i psów) oraz dzikich zwierząt (tj. dzików lub lisów). Hodowcy świń rozumieją, że do tych celów ściana jest skuteczniejsza niż ogrodzenie.
Rozumieją również, że właściwa zmiana ubrania i prawidłowe mycie rąk jest lepsze niż nieprawidłowe branie prysznica.
Przyjazd czystej i zdezynfekowanej ciężarówki na fermę nie ma sensu, jeśli kierowca ciężarówki odpowiedzialny za załadunek ma na sobie brudne buty i ubranie.
3. Myślenie o zasadach bioasekuracji jest konieczne tylko w przypadku dużych systemów produkcyjnych.
Protokoły bioasekuracji muszą być stosowane we wszystkich systemach produkcyjnych, niezależnie od ich wielkości.
Musimy zrozumieć, że protokoły bioasekuracji to działania, które możemy podjąć, aby zapobiec pojawieniu się chorób zakaźnych w naszych systemach produkcyjnych.
Ale powinniśmy także zrozumieć, że te protokoły są również przydatne, aby zapobiec wydostawaniu się niektórych chorób zakaźnych z naszych systemów produkcyjnych. To właśnie rozumiemy jako kontrola biologiczna.
Musimy wziąć pod uwagę, że istnieje szereg bardzo ważnych chorób zakaźnych, takich jak te, które dotykają nie tylko pojedyncze gospodarstwa, ale także większe obszary, i że ich eraykacja wymaga wysiłków na dużą skalę. Przykłady tych typów chorób obejmują pryszczycę, afrykański pomór świń, klasyczny pomór świń i chorobę Aujeszkyego. Choroby te określane są jako transgraniczne lub obce choroby zwierząt i stanowią globalny problem.
Protokoły bioasekuracji / kontroli biologicznej mają zastosowanie do wszystkich świń, od większych gospodarstw po właścicieli świń w małych gospodarstwach domowych.
4. Zbytnia pewność co do protokołów bioasekuracji jest niebezpieczna, jeśli nie są one skuteczne.
Posiadanie większej liczby protokołów bioasekuracji prowadzi do zmniejszenia ryzyka. Musimy jednak pamiętać, że nigdy nie będzie istniało coś takiego jak ryzyko zerowe.
Jednorazowe kombinezony i jednorazowe plastikowe nakładki na buty mogą być dość bezużyteczne, dając fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Bramka dezynfekująca lub pojemnik dezynfekujący jest całkowicie skutecznym krokiem w zakresie bioasekuracji, ale byłoby bardzo optymistycznym założeniem sądzenie, że wszystko, co przeszło pod bramką lub przez pojemnik, jest całkowicie zdezynfekowane.
Najlepszym scenariuszem jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, ale nigdy z niej nie skorzystanie.
5. Nieprawidłowa identyfikacja obszarów czystych i brudnych.
Granice obszaru czystego, obszaru produkcji zwierzęcej, muszą być doskonale określone i oddzielone od reszty świata, obszaru brudnego.
Jest to szczególnie ważne w niezbędnych punktach kontaktu między obszarem produkcji zwierzęcej a resztą świata, takich jak obszary załadunku / wyładunku, obszary wejścia zaopatrzenia (zwierzęta i sprzęt), obszar wejścia personelu, obszar odbioru zwłok itp.
W tym miejscu myślę, że nasze systemy produkcyjne nadal działają ze zbyt dużą liczbą błędów bioasekuracji. Czy możesz sobie wyobrazić, co mogłoby się z nami stać, gdybyśmy jeździli naszym samochodem, systematycznie nie przestrzegając 5 zasad bezpieczeństwa na drogach: jechać zbyt szybko, powyżej dopuszczalnego poziomu alkoholu, bez hamulców, ze złymi oponami i nie zapiętymi pasami!?
Podejmujmy odpowiednie działania.