X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Podejście 3-D do lepszego zrozumienia grypy świń: obraz kliniczny (2/3)

Obraz kliniczny związany z grypą świń jest często skomplikowany przez wahania temperatury, inne wirusy lub bakterie. W części drugiej tej serii przyglądamy się objawom klinicznym tej choroby.

W pierwszej części tej serii artykułów opisaliśmy główne trzy podtypy wirusa grypy A (swIAV) krążące u świń oraz wprowadzenie pandemicznego szczepu H1pdmN1pdm w 2009 roku. Zakażenia w gospodarstwach przez nowe reasortanty tych podtypów i często obejmujące wiele podtypów są odpowiedzialne za zmianę obrazu klinicznego (Diaz i wsp. 2017) i prowadzą do zmiennej dynamiki zakażeń w różnych grupach wiekowych (Pomoska-Mól i wsp. 2014; Ma i wsp. 2019). Klasyczne ogniska epidemiczne są rozpoznawane rzadziej. Natomiast postać endemiczna, która jest klinicznie nawracająca, jest obserwowana w coraz większej liczbie gospodarstw (Simon-Grifé i wsp. 2015; Rose i wsp. 2013). Wirusy w tych gospodarstwach krążą na ogół przez cały rok. Obraz kliniczny jest często komplikowany przez dodatkowe czynniki, takie jak wahania temperatury, inne wirusy (np. wirus zespołu rozrodczo- oddechowego śwń (PRRSV) i/lub cirkowirus świń typu 2 (PCV2)) lub bakterie (Streptococcus suis (S. suis), Actinobacillus pleuropneumoniae (APP), Mycoplasma hyopneumoniae (M.hyo) i/lub Glaesserella parasuis (GPS)).

Rola wirusów grypy w "torowaniu drogi" w tym zakresie jest często niedoceniana, jednak jest ona widoczna w bezpośredniej interakcji z S. suis. Tutaj wirusy grypy umożliwiają apatogennym szczepom S. suis adherencję w obrębie płuc, przyczyniając się do rozwinięcia posocznicy (Lin i wsp. 2015) i ciężki przebieg choroby. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku GPS. W doświadczeniach infekcyjnych wykazano, że współzakażenie wirusem grypy i GPS, gdzie użyty szczep GPS miał tylko niską patogenność sam w sobie, powodowało cięższą ekspresję choroby (Pomorska-Mól i wsp. 2017). To wyjaśnia, dlaczego na niektórych fermach S. suis lub GPS mogą prowadzić do wysokich strat bez konieczności stwierdzenia szczepów wysoce wirulentnych. W takich przypadkach często można wykryć w stadach krążące wirusy grypy.

Objawy istotne klinicznie w przypadku ognisk ostrej grypy obejmują wysoką gorączkę i ciężkie objawy oddechowe, które w niektórych przypadkach mogą wiązać się z gwałtowną śmiertelnością. Zmiany w płucach stwierdzane podczas sekcji zwłok w takich przypadkach łatwo pomylić makroskopowo ze zmianami wywołanymi przez M hyo (Zdjęcie 1).

Zdjęcie 1. Płuco świni po doświadczalnym zakażeniu grypą A

Zdjęcie 1. Płuco świni po doświadczalnym zakażeniu grypą A

Obecnie jednak znacznie częściej występuje postać endemiczna z niespecyficznymi objawami klinicznymi, która może się różnić w zależności od etapu produkcji lub rodzaju hodowli. Grøntvedt i wsp. (2011) opisali obniżoną wydajność reprodukcyjną po wprowadzeniu wirusów grypy pandemicznej w stadach w Norwegii. Niekorzystny wpływ na wydajność reprodukcyjną obserwuje się również w praktyce, zwłaszcza w przypadku endemicznych zakażeń szczepami H1huN2 i pandemicznymi. Po tym, jak w przeszłości badania eksperymentalne nie mogły wykazać negatywnego wpływu swIAV na parametry rozrodu (Kwit i wsp. 2014; Kwit i wsp. 2015), w ostatnim badaniu (Gumbert i wsp., 2020) wykazano wpływ wirusów pandemicznych na wyniki rozrodu u loch na podstawie analizy 137 ferm utrzymujących lochy. W tym badaniu gospodarstwa, w których wcześniej potwierdzono zakażenie wirusem grypy pandemicznej, miały znacząco obniżony średni powrót do rui (z 13,52% do 10,18%) po wprowadzeniu szczepionki przeciwko H1pdmN1. Ponadto na jedną lochę można było odsadzić o jedno prosię więcej w ciągu roku (Wykres 1).

Wykres 1. Średnia liczba prosiąt odsadzonych od lochy w ciągu roku na sześć miesięcy przed i po wdrożeniu szczepionki przeciwko grypie H1pdmN1 (p<0,001) (Gumbert i in. 2020).

Wykres 1. Średnia liczba prosiąt odsadzonych od lochy w ciągu roku na sześć miesięcy przed i po wdrożeniu szczepionki przeciwko grypie H1pdmN1 (p<0,001) (Gumbert i in. 2020).

Oprócz wpływu na lochy, należy podkreślić, że grypa stanowi poważne wyzwanie w zakresie strat prosiąt w odchowalni (Gebhardt i in., 2000). Na podstawie badań przeprowadzonych w dziewięciu fermach loch, w których zostało przebadanych pod kątem grypy łącznie 177 grup odsadzeniowych, wykazano, że status grypowy prosiąt przy odsadzeniu ma znaczący wpływ na późniejsze wskaźniki strat w odchowalni. Śmiertelność wzrosła o 13% w porównaniu do poprzedniej liczby (Alvarez i in., 2015).

W tuczarniach ostre ognisko choroby prowadzi do klasycznych objawów w postaci utrudnionego oddychania, gorączki (do 42°C) i silnego kaszlu. Natomiast postać endemiczna wiąże się ze zwiększonym zużyciem antybiotyków w leczeniu zakażeń wtórnych, a także ze zmniejszeniem dziennych przyrostów masy ciała (Er i wsp. 2016) i prawdopodobnie zwiększeniem strat. Silniejsza patogenność wirusów grypy pandemicznej w porównaniu z wirusami H1N1 jest często obserwowana na fermach trzody chlewnej, gdzie pojawienie się szczepów pandemicznych może być związane z ciężkimi objawami klinicznymi i wysokimi stratami.

Ten wpływ grypy na wszystkie etapy produkcji podkreśla znaczenie dobrze zastosowanego planu działania w celu kontroli grypy w gospodarstwie. Obejmuje to protokoły szczepień, ale także dostosowanie środków zarządzania do sytuacji grypy w gospodarstwie.

Trzecia część tej serii będzie zawierała głębszy wgląd w najnowszą wiedzę na temat strategii kontroli grypy.

Więcej informacji w "Podręczniku chorób"

GrypaGrypa jest chorobą układu oddechowego o dużym znaczeniu, ze względu na szybką transmisję i potencjał zoonotyczny.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Rys.1 Ewolucja wirus&oacute;w H3N2 u ludzi i świń. R&oacute;żne odcienie koloru zielonego ukazują r&oacute;żnice antygenowe hemaglutynin H3; szczepy wirusa są opisane miejscem i rokiem izolacji. Ludzkie wirusy przeniosły się na populacje świń we wczesnych latach 70. w Europie, natomiast w Ameryce P&oacute;łnocnej nieco p&oacute;źniej- w połowie lat 90. i w roku 2010. Odbija się to na obecnej sytuacji, krążenia trzech r&oacute;żnych klad&oacute;w wirusa H3N2 grypy świń (patrz prostokątne pola)- jednego w Europie i dw&oacute;ch w Ameryce P&oacute;łnocnej. Klady z Ameryki P&oacute;łnocnej od czasu do czasu powracają do populacji ludzi, stąd określane są wirusami &bdquo;wariantowymi&rdquo;.

Nowe spojrzenie na szczepienie świń przeciwko grypie.

Naukowcy badający tą jednostkę chorobową starają się wywołać odpowiedź przeciwciał na te antygeny powierzchniowe (hemaglutyniny) wirusa, które podlegają najmniejszej zmienności. Decydowanie się na pierwsze i kolejne szczepienia przypominające z zastosowaniem dwóch znacznie różnych antygenowo szczepów w obrębie podtypu H1 bądź H3, wydaje się obiecującym sposobem na zabezpieczanie naszych stad.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji