To narzędzie do rozwiązywania problemów ze współczynnikiem konwersji paszy (FCR) zostało zaprojektowane w celu wykrycia wszystkich przyczyn, które mogą zwiększyć FCR w naszym gospodarstwie. Na końcu artykułu znajdziesz schemat blokowy, który pozwoli Ci poruszać się po całym narzędziu.
Do tej pory podzieliliśmy przyczyny wpływające na FCR na dwie główne grupy - te, które zwiększają śmiertelność i te, które jej nie zwiększają. Z kolei te, które nie zwiększają śmiertelności podzieliliśmy na te, które nie wpływają na średni dzienny przyrost (ADG) oraz te, które wpływają. Przyczyny, które zmieniają FCR bez wpływu na śmiertelność, ale wpływają na ADG są następujące:
Zimno. W miarę jak chłód staje się bardziej intensywny, maksymalne pobranie paszy nie będzie wystarczające, aby skompensować wzrost metabolizmu podstawowego potrzebnego do utrzymania temperatury ciała i wzrostu.
Upał. Wraz z upałami uruchamiane są wszystkie mechanizmy kompensacyjne, aby spróbować utrzymać stałą temperaturę ciała. Z jednej strony zmniejsza się pobór, ponieważ zużycie paszy wytwarza ciepło; z drugiej strony zmniejsza się dzienny przyrost, ponieważ prosty fakt wzrostu również wytwarza ciepło. Każda przemiana energii wytwarza ciepło.
Za mało białka lub niektórych aminokwasów. Brak równowagi, czyli niedobór białka, nie pozwoli na osiągnięcie maksymalnego wzrostu, a pozostałe białko zostanie wykorzystane jako energia, ale efektywność jego wykorzystania jest niższa (60%), więc konwersja paszy ulegnie pogorszeniu.
Pasze bardzo niskoenergetyczne. Dawki pokarmowe, które są bardzo niskoenergetyczne uniemożliwią osiągnięcie maksymalnych wymagań wzrostowych, nawet jeśli zostanie osiągnięte maksymalne możliwe pobranie paszy. Część białka w paszy zostanie przeznaczona na energię, aby pokryć deficyt, co podwójnie wpłynie na współczynnik wykorzystania paszy.
Poważne ograniczenie paszy
- Brak miejsca przy korycie
- Brak wody (zwłaszcza w gorących porach roku)
- Zwiększona gęstość obsady
- Niewłaściwa konstrukcja kojca
- Powtarzające się okresy postu podczas tuczu (niewystarczająca pojemność zbiornika lub niewystarczająca liczba napełnień).
- Toksyny w diecie, które zmniejszają dzienne pobranie, np. mykotoksyny.
- Składniki paszy, które wpływają na jej smakowitość, powodując spadek dobrowolnego spożycia paszy.
Brak wentylacji. Bardzo niski poziom wentylacji może prowadzić do stężenia tlenu poniżej wartości potrzebnych do utrzymania wzrostu. Tlen w powietrzu jest zwykle mierzony pośrednio poprzez pomiar stężenia CO2. Stężenie CO2 powyżej 2500 ppm może powodować niższy wzrost i wyższy współczynnik konwersji paszy.
Choroby. Szczególnie choroby, które oddziałują przewlekle, czyli przez dłuższy czas, ale nie powodując śmiertelności. Na przykład: enzootyczne zapalenie płuc, ZZZN lub zapalenie jelita krętego. W subklinicznych przypadkach zapalenia jelita krętego opisano redukcję wzrostu od 9 do 42% oraz redukcję współczynnika konwersji paszy od 6 do 42% (Collins AM, 2013). W przypadku enzootycznego zapalenia płuc opisano wzrost współczynnika konwersji paszy o 0,5 punktu oraz redukcje średnich dziennych przyrostów do 157 g/dzień (Straw B, 1989) w zależności od powstałych zmian w płucach. W przypadku innych procesów chorobowych, jak np. dyzenterii świń, to właśnie zmniejszenie dziennego pobrania paszy (konsekwencja bólu brzucha) będzie miało realny wpływ na wzrost i konwersję paszy. Epidemiczna biegunka świń w fazie tuczu wpłynie zarówno na wzrost, jak i na konwersję paszy, szczególnie w tych przypadkach, w których występuje wcześnie; jednak choroba ta nie charakteryzuje się śmiertelnością.
Użyj schematu blokowego, aby kontynuować analizę lub uzyskać dostęp do innych części narzędzia.