X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Porada: Jak ograniczyć przeciągi w chlewni?

To rozwiązanie rolnika łagodzi efekt wiatru wiejącego przez okna, niezależnie od tego, czy mamy wentylację mechaniczną czy naturalną.

26 kwiecień 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Zarządzanie cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku jest bardzo ważne: każde zwierzę potrzebuje określonego przepływu powietrza, zwykle wyrażanego w m3/h.

Ta godzinowa cyrkulacja zależy od wieku/wagi zwierzęcia i pory roku: zimą potrzebują minimalnej wentylacji, aby nie obniżyć zbytnio temperatury otoczenia, a latem potrzebują maksymalnej wentylacji, aby utrzymać temperaturę na akceptowalnym poziomie i umożliwić zwierzętom ochłodzenie.

Tabela przedstawia wymagania na sztukę w zależności od żywej wagi:

Wymagania dotyczące wentylacji mechanicznej (m3/h)
Waga (kg) Minimalna wentylacja Maksymalna wentylacja
5 3 6.5
10 5 13
15 7 19.5
20 9 26
25 11 32.5
35 13 35
55 15 55
75 19 75
100 23 100
120 23 120
140 25 140
160 28 160

Tabele te są często używane do programowania jednostek sterujących, które zarządzają pomieszczeniami z wymuszoną wentylacją, szczególnie w fazie odsadzania, kiedy prosięta są bardzo wrażliwe na wahania klimatyczne.

Często patologie pojawiające się na tym etapie są wywoływane lub pogarszane przez niewłaściwe zarządzanie środowiskiem, ponieważ świnie są bardzo wrażliwe na przeciągi. Faktycznie, jeśli prędkość powietrza na poziomie prosiąt przekracza 0,15-0,20 metra na sekundę (gdy jest zimno), może to łatwo wpłynąć na pojawienie się chorób układu oddechowego lub jelit.

Przeciąg wewnątrz budynku może mieć kilka przyczyn: zbyt wysoko ustawione wentylatory, nieprawidłowe zarządzanie otworami wlotowymi powietrza, nieprawidłowy projekt systemu wymiany powietrza, nieprawidłowe programowanie jednostki sterującej itp.

Wreszcie, nie należy zapominać o wpływie wiatru (i, w konsekwencji, orientacji budynku) na okna. Jeśli okno nie jest "chronione" przed wiatrem, może przepuszczać zbyt dużo powietrza do wnętrza ze zbyt dużą prędkością.

W tym przypadku rozwiązanie przyjęte przez tego rolnika łagodzi wpływ wiatru na okna, niezależnie od tego, czy mamy wentylację wymuszoną czy naturalną.

Dwie równoległe plecione linki stalowe są zamocowane nad i pod oknami na całej długości budynku, wyposażone na końcach w napinacz, aby utrzymać naprężenie tkaniny.

Tania zasłona przeciwwiatrowa, którą można łatwo kupić w sklepie rolniczym, jest przymocowana do tych lin za pomocą specjalnych zacisków.

Kurtyna przeciwwiatrowa Napinacz linki utrzymujący napiętą tkaninę.
Kurtyna przeciwwiatrowa Napinacz linki utrzymujący napiętą tkaninę.

Mocno naciągnięta tkanina jest w stanie ograniczyć podmuchy wiatru, które mogłyby przeszkadzać zwierzętom.

Jeśli potrzeba więcej powietrza, między ścianą a dolnym drutem umieszcza się małe drewniane deski, aby tkanina mogła oddzielić się od ściany i ułatwić dostęp powietrza.

Drewniana deska, która odsuwa tkaninę od ściany, aby umożliwić lepszą wentylację.
Drewniana deska, która odsuwa tkaninę od ściany, aby umożliwić lepszą wentylację.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji