Stosowanie szczepionek w naszych gospodarstwach jest niezbędną praktyką w zapobieganiu chorobom, z rosnącym znaczeniem jako narzędzie do radykalnego ograniczenia stosowania antybiotyków. Jednak szczepionki są delikatnymi produktami biologicznymi i aby zapewnić ich prawidłowe działanie, musimy dokładnie kontrolować niektóre krytyczne punkty w obchodzeniu się z nimi:
- W jaki sposób szczepionki powinny dotrzeć do gospodarstwa?
- Jak powinniśmy odbierać i przechowywać szczepionki?
- Jak podawać szczepionki w zależności od ich rodzaju?
W tym artykule zajmiemy się transportem szczepionek i ich odbiorem na fermie.
1. Transport i odbiór na fermie
Ważne jest, aby nie zawieść na pierwszym etapie procesu, dlatego powinniśmy upewnić się, że szczepionki są przewożone z wykorzystaniem specjalistycznych środków i przez personel przeszkolony w zakresie obchodzenia się z materiałem biologicznym.
Krytyczne punkty przed dotarciem na farmę to:
- Pakowanie: Zapewnienie utrzymania łańcucha chłodniczego i stabilności szczepionki. Oto niektóre zalecenia:
-
-
Wnętrze skrzyni transportowej powinno być wykonane ze styropianu lub poliuretanu i powinno być solidne, izolujące i szczelne. W tym celu pomocne może być użycie podwójnego pudełka z tekturową powierzchnią zewnętrzną i wnętrzem wykonanym z wyżej wymienionego materiału.
-
Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, należy używać wkładów chłodzących. Musimy zapobiegać bezpośredniemu kontaktowi pojemników ze szczepionkami, aby zapobiec ich zamarzaniu.
-
Używaj dowolnego materiału, który pozwala nam nie pozostawiać pustych przestrzeni wewnątrz pudełka, aby zapobiec przemieszczaniu się szczepionek.
-
W pudełkach należy zawsze umieszczać urządzenie elektroniczne do rejestrowania temperatury podczas transportu lub przynajmniej termometry maksymalne i minimalne, aby sprawdzić, czy utrzymywany jest pożądany zakres temperatur:
- Temperatura powinna zawsze wynosić od 4 do 8ºC. Wahania temperatury przekraczające 6ºC mogą uszkodzić szczepionki.
-
- Transport:
-
Powinniśmy zapewnić pełną identyfikowalność procesu i kompletny zapis jego przebiegu.
-
Potrzebujemy systemu transportu, który zagwarantuje utrzymanie łańcucha chłodniczego.
-
Po dotarciu paczki na farmę i przed jej przyjęciem musimy:
-
Sprawdź integralność opakowania:
-
Sprawdź opakowanie zewnętrzne: Jeśli więcej niż 5% powierzchni zewnętrznej jest uszkodzone, należy to odnotować.
-
Otworzyć pudełko kartonowe i sprawdzić, czy wewnętrzne pudełko izolacyjne nie jest uszkodzone i czy jest szczelnie zamknięte.
-
Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy pudełka ze szczepionkami są w dobrym stanie:
-
Brak śladów wilgoci → Może to oznaczać, że łańcuch chłodniczy mógł zostać przerwany.
-
Żadna fiolka nie jest pęknięta → Nawet 1 pęknięta butelka jest oznaką niewłaściwej wysyłki i dostawa nie powinna zostać przyjęta.
-
-
- Sprawdź identyfikowalność:
-
Przejrzyj arkusz transportowy, aby sprawdzić godziny odjazdu.
Przejrzyj dokument dostawy i porównaj go z rzeczywistą przesyłką, aby upewnić się, że numer, partie i daty ważności są prawidłowe.
-
- Sprawdź temperaturę podczas transportu:
-
Zaraz po otwarciu pudełka należy sprawdzić maksymalny i minimalny termometr lub rejestrator danych, jeśli jest w niego wyposażony. Temperatura powinna zawsze mieścić się w zakresie od 4 do 8 ºC. Jeśli tak nie jest, należy odrzucić przesyłkę i natychmiast powiadomić dostawcę.
-
Istnieją również jednorazowe wskaźniki temperatury, które pozwalają nam sprawdzić, czy temperatura paczki kiedykolwiek spadła poniżej 0ºC. Możemy umieścić go między pudełkami ze szczepionkami w celu przetestowania.
-
-
Unikaj wystawiania szczepionki bezpośrednio na działanie promieni słonecznych → Zdecydowana większość szczepionek jest wrażliwa na światło, więc krótka ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może zmienić ich działanie.
-
Utrzymuj obszar w czystości i suchości → Wilgoć może skrócić okres przechowywania szczepionek, a czyste obszary zmniejszą możliwość zanieczyszczenia krzyżowego.
-
Przestrzegaj wszystkich środków bezpieczeństwa biologicznego, aby zapobiec przedostawaniu się patogenów do gospodarstwa przez opakowanie szczepionki. W tym celu możemy:
-
Wyrzucić zewnętrzne opakowanie szczepionek: Powinno ono pozostać w strefie brudnej.
-
Posiadaj obrotową lodówkę, która umożliwia umieszczanie szczepionek z zewnątrz i odbieranie ich wewnątrz bez żadnego kontaktu.
-
Prawidłowo dezynfekuj pojemniki, które mają być wniesione do gospodarstwa.
-
Zawsze przechowuj szczepionki w odpowiednim zakresie temperatur między 4 a 8ºC.
-