Właściwe zarządzanie powinno rozpocząć się od dobrej higieny pomieszczeń, w których mają być hodowane świnie, co oznacza całkowite opróżnienie, a następnie właściwe czyszczenie i dezynfekcję. Właściwe zarządzanie całe puste/ całe pełne - all-in/all-out (AIAO) będzie miało bezpośredni wpływ na wydajność i zmniejszy współczynnik konwersji paszy (FCR).
Gęstość obsady, w jakiej trzymane są świnie, będzie miała również wpływ na efektywność wykorzystania paszy. Wyniki z licznych prób badawczych jasno wskazują, że w miarę jak świnie po odsadzeniu i tuczniki mają mniej miejsca na jednego osobnika, spożycie paszy spada, co powoduje spadek dziennych przyrostów. Nie jest jasne, czy zmniejszenie spożycia paszy powoduje spadek dziennych przyrostów, czy też zmniejszenie dziennych przyrostów powoduje zmniejszenie dziennego spożycia paszy. Wpływ na efektywność wykorzystania paszy jest mniej przewidywalny i może zależeć od wzrostu gęstości obsady, ale nie możemy zapominać, że zapewnienie zbyt małej przestrzeni na świnię zwiększa szanse na wywołanie problemów behawioralnych, takich jak gryzienie ogona, które między innymi będą miały negatywny wpływ na wykorzystanie paszy.
Ograniczone pobranie paszy oraz zwiększona konkurencja o paszę, z powodu ograniczonego dostępu, są generalnie połączone w warunkach grupowego utrzymania. Wykazano, że zmniejszenie przestrzeni karmnika dla świń ma podobny skutek jak zmniejszenie powierzchni dla świń. Ogólnie rzecz biorąc, zwiększenie liczby świń na karmnik zmniejszy pobranie paszy i zmniejszy dzienne przyrosty, ale wpłynie to na współczynnik konwersji paszy tylko wtedy, gdy zmniejszenie pobrania jest takie, że wymagania na utrzymanie funkcji życiowych zaczynają stanowić znaczny procent całkowitych wymagań (z powodu zmniejszonych wymagań dotyczących wzrostu). Ograniczenia mogą być uwarunkowane niewystarczającą liczbą podajników dla świń w kojcu lub tym, że rozkładem karmników w kojcu- gdy nie jest jednorodny, przez co zmniejsza się dostępna przestrzeń. Ważna będzie również prawidłowa regulacja karmideł, ponieważ zbyt mocno zamknięte utrudnią świniom dostęp do paszy, powodując ten sam efekt, co zmniejszenie przestrzeni paszowej. Natomiast nadmierne otwarcie doprowadzi do marnotrawstwa paszy, które negatywnie wpłynie na konwersję paszy.
W warunkach terenowych często zdarza się, że pojemność zbiornika jest mała lub nie jest on całkowicie wypełniony (zbyt krótkie rury doprowadzające), co prowadzi do sytuacji, w której zawsze brakuje paszy. Wykazano, że przerywane okresy poszczenia podczas faz tuczu wywoływałyby efekt podobny do zmniejszonej przestrzeni karmnika, ponieważ czas korzystania z danego koryta byłby ograniczony, a świnie nie byłyby w stanie spożyć maksymalnej dziennej ilości paszy.
Brak wystarczającej ilości wody, zwłaszcza w czasie upałów, może prowadzić do zmniejszenia dziennego spożycia paszy, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na wyniki produkcyjne, a w przypadku poważnych ograniczeń może negatywnie wpłynąć na współczynniki konwersji paszy.
Zarządzanie przy zasiedlaniu i opróżnianiu chlewni również będzie miało wpływ na efektywność wykorzystania paszy. Nie sortowanie według wielkości przy wejściu do fazy tuczu, wbrew powszechnemu przekonaniu, poprawia FCR grupy, a nie pogarsza go (patrz wykres). Podczas opróżniania, sprzedaż najcięższych świń wcześnie zwolni miejsce i zoptymalizuje wyniki produkcyjne dla pozostałych świń. Praktyka poszczenia przed załadunkiem do uboju, jeśli jest wykonana prawidłowo, również spowoduje oszczędności w paszy, a tym samym poprawę konwersji paszy. Jednakże zbyt długi post (>24 h) powoduje utratę masy ciała, co uniemożliwia osiągnięcie korzyści z postu.
Relacje między hodowcą a świniami również mają wpływ na uzyskiwane wyniki produkcyjne. Postawy agresywne, wywołujące strach u świń, zostały powiązane z gorszymi wynikami produkcyjnymi, w tym gorszymi wskaźnikami konwersji.
Braki w systemie przechowywania lub dystrybucji paszy w gospodarstwie, błędy w dystrybucji poszczególnych rodzajów paszy, zepsute podajniki itp. mogą powodować marnotrawstwo paszy, co oczywiście będzie skutkowało gorszymi wskaźnikami konwersji paszy.
Zagłębiaj się dalej w czynniki zewnętrzne wpływające na FCR czytając artykuły na temat:
Możesz też skorzystać z narzędzia do identyfikacji przyczyny podwyższonego FCR: