X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Przypadek kliniczny: złamane żebra

Ubojnia podejrzewała problemy związane z dobrostanem zwierząt, ponieważ podczas kontroli partii świń stwierdzono dużą liczbę zagojonych złamanych żeber.

Wprowadzenie

Przypadek dotyczy komercyjnej fermy loch o obsadzie 350 sztuk, zlokalizowanej w Irlandii Północnej.

W jednostce hodowane są loszki. Knury są wykorzystywane do krycia. Loszki i lochy są zapładniane sztuczną inseminacją z jednego źródła.

Gospodarstwo kupuje paszę typu creep i łączoną (od 10 do 20 kg masy ciała). Jednak wszystkie inne racje paszowe są mieszane w gospodarstwie.

Historia przypadku

Rzeźnia skontaktowała się z hodowcą z powodu podejrzeń dotyczących dobrostanu zwierząt w związku z dużą liczbą zagojonych złamanych żeber podczas kontroli tusz.

Rolnik skontaktował się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania drugiej opinii, w wyniku skargi rzeźni.

Przedsięwzięte środki

Badanie kliniczne

Wizyta w rzeźni została przeprowadzona we wrześniu 2023 r. przez lekarza weterynarii gospodarstwa. Wyniki oceny inspekcji rzeźni podsumowano w tabeli 1.

Tabela 1. Wyniki badania w rzeźni.

Liczba ubitych zwierząt 103
Liczba zbadanych zwierząt 92
Średnia punktacja dla enzootycznego zapalenia płuc 1.3
% płuc bez zmian typowych dla enzootycznego zapalenia płuc 90.2
% zapalenie opłucnej 14.1
Średnia punktacja dla zapalenia opłucnej 0.4
% martwiczego zapalenia płuc 4.3
% ropni w płucach 4.3
% zapalenia osierdzia 5.4
% plam mlecznych 6.5
% świerzbu 9.8
% gryzienia ogona 0
% złamanych żeber 83.7

Odnotowano 77 tusz z kostnymi egzostozami w środkowej części żeber (ryc. 1 i 2). Liczba ta stanowiła 83,7% tusz skontrolowanych podczas wizyty w rzeźni.

Ryc. 1. Egzostozy kostne na żebrach ubitej świni.
Ryc. 1. Egzostozy kostne na żebrach ubitej świni.
Ryc. 2. Egzostozy kostne na żebrach ubitej świni.
Ryc. 2. Egzostozy kostne na żebrach ubitej świni.

Zwierzęta zostały zbadane klinicznie na farmie. Nie stwierdzono kulawizn ani widocznych nieprawidłowości.

Gęstość obsady w jednostce mieściła się w normalnych parametrach sugerowanych przez Kodeks Praktyk wydany na mocy Ustawy o dobrostanie zwierząt (Irlandia Północna) z 2011 roku.

Śmiertelność od odsadzenia do uboju wyniosła 5,2%. Główną przyczyną śmiertelności były zaburzenia jelitowe po odsadzeniu.

W gospodarstwie przeprowadzono sekcję zwłok padłej świni. W żebrach wykryto zrosty kości (ryc. 3).

Ryc. 3. Egzostozy kostne na żebrach martwej świni na fermie.
Ryc. 3. Egzostozy kostne na żebrach martwej świni na fermie.

Badanie laboratoryjne

Przeprowadzono badania biochemiczne krwi trzech 22-tygodniowych świń. Wyniki podsumowano w tabeli 2.

Tabela 2. Wyniki badań biochemicznych krwi. (Liczby poza normalnym zakresem wartości są pogrubione).

Wapń (mM) Magnez (mM) Fosfor
(mM)
Fosfokinaza kreatynowa
(U/l)
Peroksydaza glutationowa
(U/g Hb)
Witamina E (uM)
Świnia 1 1.95 1.05 3.42 4956 288 9.1
Świnia 2 1.88 1.14 2.74 2828 283 9.8
Świnia 3 1.90 1.21 2.58 4579 337 4.8
Limit dolny
Limit górny
1.9
2.9
0.5
1.2
1.6
3.4
0
5000
> 2.3

Tkanka kostna (kręgi i kości żebrowe) została pobrana z tusz czterech ubitych zwierząt ze zrostami kostnymi i przeanalizowana pod kątem zawartości minerałów. Wyniki podsumowano w tabeli 3.

Tabela 3. Wyniki biochemii tkanki kostnej (kręgi i żebra). (Pogrubioną czcionką zaznaczono wartości poza normalnym zakresem).

Wapń (%) Magnez (%) Fosfor (%) Popiół (%)
Świnia 1 22.2 0.58 18.6 23.9
Świnia 2 28.5 0.58 19.1 18.6
Świnia 3 27.0 0.61 19.2 24.1
Świnia 4 32.5 0.83 18.6 27.0
Wartości prawidłowe 37 - 40 >0.5 17 - 19 >50

Badania wartości odżywczych

Na podstawie zrostów kostnych stwierdzonych na żebrach podczas badania poubojowego w gospodarstwie i w rzeźni oraz wyników biochemicznych z tabel 2 i 3, zbadano diety.

Ze względu na problemy finansowe, hodowca przez sześć miesięcy nie stosował w dawce pokarmowej zalecanego premiksu mineralnego.

Diagnostyka różnicowa

Na podstawie wszystkich badań wykluczono przyczyny infekcyjne.

Inne możliwe przyczyny zrostów kości rozważane początkowo to:

  • Nadmierna obsada zwierząt: Gęstość obsady na fermie mieściła się w normalnych wymaganiach.
  • Nieostrożne obchodzenie się ze świniami na fermie: Świnie nie były traktowane brutalnie na fermie. Było zbyt wiele świń z uszkodzeniami kości i bez siniaków wskazujących na uraz.
  • Nieostrożny transport: Zmiany miały charakter przewlekły. Nie stwierdzono żadnych niedawnych złamań kości.
  • Niedobory żywieniowe.

Na podstawie badań postawiono diagnozę niedoboru żywieniowego wapnia i fosforu skutkującego słabą mineralizacją kości prowadzącą do krzywicy i osteodystrofii włóknistej u rosnących świń.

Podjęte działania

Mieszanka mineralna została dodana do mieszanki paszowej ze skutkiem natychmiastowym.

Skutki podjętych działań

Raporty zakładowe wskazywały na redukcję zrostów kostnych u świń poddanych ubojowi sześć tygodni po zmianie składu diety. Nie wykryto więcej zrostów kostnych u świń poddanych ubojowi podczas kolejnej inspekcji w rzeźni trzy miesiące później.

Dyskusja

Dzięki nowoczesnym formułom żywieniowym niedobory kliniczne wynikające z wadliwej diety są niezwykłe. Problemy mogą wystąpić z powodu wadliwego przechowywania, nieprawidłowego stosowania paszy lub interakcji, które zmniejszają dostępność składników odżywczych dla świni.

Wapń odgrywa wiele różnych funkcji w organizmie, w tym między innymi krzepnięcie krwi, aktywność mięśni i układu nerwowego, produkcję hormonów, produkcję mleka, wzrost i rozwój kości. Jednak jego główną rolą wraz z fosforem jest tworzenie kości. Wapń tworzy około 38% struktury kości, a fosfor kolejne 20% (Muirhead et al., 1997).

Według Banksa (1981) i Burkitta i in. (1993) kość jest wyspecjalizowaną tkanką łączną składającą się w 65 - 70% z soli nieorganicznych (głównie kryształów hydroksyapatytu - Ca10(PO4)6(OH)2 - i innych pierwiastków w mniejszych ilościach, takich jak kationy - Mg, Mn, Na,.... - i aniony - mleczan, cytrynian, węglan, Cl, F -) i 30-35% macierzy organicznej, osteoidu (± 90% kolagenu typu I, a reszta to proteoglikany - siarczan chondroityny i kwas hialuronowy - oraz białka niekolagenowe - osteokalcyna, osteonektyna, sialoproteiny i inne białka -).

Znalezienie wielu tusz z kostnymi egzostozami w żebrach skłoniło do przeprowadzenia badań biochemicznych i żywieniowych. Okazało się, że zaburzenia metaboliczne związane z dietą mogły przyczynić się do problemów występujących na tej fermie, powodując zmniejszoną mineralizację kości.

Krzywica jest zaburzeniem mineralizacji kości i chrząstki płytki wzrostowej ( przynasady kości długich) u młodych, rosnących świń. Zwykle mija od 6 do 8 tygodni, zanim objawy stają się widoczne, do tego czasu choroba postępuje i staje się nieodwracalna (Muirhead i in., 1997). Najczęstszymi przyczynami są niedobory fosforu lub witaminy D w diecie. Niedobory wapnia mogą również powodować krzywicę i chociaż rzadko występuje to naturalnie, uważa się, że źle zbilansowana dieta uboga w wapń może powodować tę chorobę. Podobnie jak w przypadku większości diet powodujących osteodystrofie, przyczyną jest najprawdopodobniej nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu (Grünberg, 2022).

Świnie są wrażliwe na rozwój krzywicy ze względu na szybkie tempo wzrostu i ograniczoną ekspozycję na światło słoneczne w nowoczesnych pomieszczeniach zamkniętych (Dittmer, 2011). Świnie mają również tendencję do rozwoju osteodystrofii włóknistej w obliczu zaburzeń metabolicznych, które mogą występować jednocześnie z krzywicą jako reakcja wtórna (Thompson i in., 1989 & Thompson, 2007).

Zakresy referencyjne dla analizy popiołu kostnego opisują 37 do 39,5% jako normalną wartość procentową dla wapnia (popiołu kostnego) i 19,6 do 20,6% jako normalną wartość procentową dla fosforu (popiołu kostnego). Stosunek Ca:P w analizowanych kościach był zaburzony. Co więcej, ogólny procent popiołu kostnego wynosił poniżej 50%. Ta zmniejszona mineralizacja kości może być odpowiedzialna za egzostozy kostne obserwowane w żebrach. Badania minerałów kości w przypadkach Done et al. (1988) wykazały niższe niż normalne poziomy wapnia i fosforu. Magnez i wapń we krwi mieściły się w granicach referencyjnych.

Dodanie odpowiednio sformułowanego zestawu mineralnego do domowej diety mieszanej miało dodatkowy wpływ na wyeliminowanie tego problemu.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Widoczne liczne złamania żeber w częściach dystalnych, z uformowaną kostniną (strzałki).

Niedobory witaminy D u świń (I)

Witamina D jest produkowana w wyniku ekspozycji skóry na promienie ultrafioletowe-B. Większość prosiąt (i ludzi!) spędza życie w pomieszczeniach, a w produkcji nie występuje zjawisko sezonowości- zwierzęta rodzą się przez cały rok. Często więc nawet w miesiącach letnich dostęp do światła słonecznego jest ograniczony. Na szczęście aby zaspokoić zapotrzebowanie zwierząt na wit. D można stosować odpowiednio suplementowaną dietę.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji