Świnie reagują na wysokie i niskie temperatury. Ale ta reakcja będzie związana z odczuwanym przez nie wrażeniem termicznym. Nie jest to dokładne odzwierciedlenie tego, co odczytuje termometr. Odczucie cieplne jest uwarunkowane przez temperaturę, wilgotność, rodzaj podłogi, szybkość wentylacji, rodzaj rasy, skład i spożycie diety, itp. Obserwując świnie możemy się dowiedzieć, czy znajdują się w strefie komfortu termicznego lub strefie termoneutralnej; dolną granicą będzie dolna temperatura krytyczna (LCT), a górną - krytyczna temperatura parowania (ECT). Gdy temperatura jest poniżej LCT, świnie będą się tulić, spać kładąc się na nogach, aby zachować temperaturę i zwiększyć dzienne spożycie, aby wygenerować więcej ciepła ciała, co pogarsza konwersję paszy.
I odwrotnie, jeśli temperatura przekracza ECT, świnie rzadko będą suche. Będą brudne i mokre, aby się ochłodzić i będą leżeć rozciągnięte na całej długości, aby stracić maksimum ciepła. Będą pić więcej wody i zaczną stosować mechanizmy zapobiegające wzrostowi temperatury ciała, takie jak zwiększenie liczby oddechów na minutę do 50-60, aby odparować więcej wody i w ten sposób schłodzić ciało, w tym samym czasie dzienne spożycie paszy jest zmniejszone, a w konsekwencji także wzrost. W cięższych przypadkach upośledzeniu ulegnie również wykorzystanie paszy. Jeśli temperatura otoczenia będzie nadal rosła, dojdzie do punktu, w którym niemożliwe będzie utrzymanie temperatury ciała, punkt ten nazywany jest górną temperaturą krytyczną (UCT). Wzrost temperatury powyżej tego punktu doprowadzi do gwałtownego wzrostu temperatury ciała, a w konsekwencji do śmierci.
Należy wziąć pod uwagę, że odczucie termiczne świń zależy od wilgotności otoczenia, prądów powietrza i dziennego spożycia paszy. I tak np. w warunkach wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza ich zdolność chłodzenia będzie mniejsza, a szkodliwy wpływ temperatury na produkcję większy. Podobnie będzie w zimie, w warunkach wysokiej wilgotności lub w obecności prądów powietrza, odczucie termiczne będzie zmniejszone, tym bardziej negatywnie wpływając na współczynnik konwersji paszy.
Ilość ciepła generowanego do odkładania tkanek zależy od podziału energii metabolizowanej (ME) w syntezie białek i lipidów oraz od biochemicznego pochodzenia składników odżywczych wykorzystywanych do zaspokojenia potrzeb. W rzeczywistości, wydajność energetyczna (stosunek energii netto: energia metabolizowana) dla odkładania białka jest niższa niż dla odkładania lipidów (60 vs. 80%), a wydajność wykorzystania zmienia się również w zależności od cech diety: tak więc wydajność dla tłuszczów wynosi 90%, podczas gdy dla węglowodanów byłoby 82% i 60% dla włókna i białka. W związku z tym obecne linie genetyczne o wysokim przyroście mięśni są znacznie bardziej wrażliwe na wysokie temperatury niż poprzednie. Stąd systemy chłodzenia stają się coraz ważniejsze w tuczu, aby utrzymać wydajność produkcji w ciepłych miesiącach. Jeśli chodzi o paszę, to aby ograniczyć wpływ ciepła, lepiej byłoby stosować diety o niskiej zawartości białka i włókna, ponieważ będą one generować mniej ciepła. Nadmiar białka w diecie w lecie będzie ekonomicznie znacznie bardziej szkodliwy, ponieważ nie tylko zwiększa koszty paszy bez uzyskania czegokolwiek w zamian, ale spowoduje, że świnie będą generować więcej ciepła, zwiększając szkodliwe skutki temperatury otoczenia.
Możesz też skorzystać z narzędzia do identyfikacji przyczyny podwyższonego współczynnika konwersji paszy (FCR):