X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Strategie radzenia sobie ze stresem cieplnym u świń

Ten artykuł podsumowuje główne sposoby radzenia sobie ze stresem cieplnym świń.

3 sierpień 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Stres cieplny jest bardzo ważnym czynnikiem, na który należy zwracać uwagę w cyklu produkcji świń, ponieważ w porównaniu do  innych gatunków świnie mają niewiele mechanizmów regulacyjnych. Przodkowie świń, dziki, ewoluowały w środowisku obfitującym w bujną roślinność, a zatem były mało narażone na słońce. Dlatego sposoby utraty ciepła u tego gatunku są głównie behawioralne: i) szukanie zacienionych i chłodnych miejsc, gdzie mogą leżeć na boku, aby zwiększyć powierzchnię styku ciała z ziemią; ii) zwilżenie wodą lub błotem ciał w celu utraty ciepła przez odparowanie; oraz iii) w ostateczności dyszenie, w celu odparowania ciepła prosto z ust, a w konsekwencji spadku temperatury. Biorąc pod uwagę, że gatunek nie rozwinął się w otwartych i nasłonecznionych obszarach, zwierzęta te nie miały potrzeby rozwoju mechanizmu pocenia się, co uczyniło świnie szczególnie wrażliwe na stres cieplny.

Iberian pig creating its own wet area to lie in an outdoor plot.

Fotografia 1. Świnie iberyjskie chłodzące się na wybiegu

 W związku z tym, aby umożliwić zwierzętom skuteczną termoregulację, musimy zastosować kilka różnych strategii:

  • Oczywiście system  wentylacyjne zawsze pomaga. Delikatna bryza, w miarę zastępowania ciepłego powietrze chłodniejszym może obniżyć temperaturę ciała o kilka stopni

  • Animals lying down due to high environmental temperatures.
    Fotografia 2. Ze względu na wysokie temperatury zwierzęta leżą na boku.
     Bardzo istotny jest także rozmiar kojca; 80-kg świnia odpoczywająca na boku zajmuje powierzchnię około jednego metra kwadratowego, podczas gdy leżąca w pozycji mostkowej lub stojąca zajmuje około pół metra kwadratowego. W związku z tym, w przypadku wysokich temperatur świnia potrzebuje więcej miejsca aby się położyć i ochłodzić ciało. Innymi słowy, ustawowe 0,60 mbędzie wystarczało w zimie, ale w lecie spowoduje walki o wolne miejsce.

 

  • Pomóc może dostęp do chłodnego, wilgotnego podłoża. Np. w upały powinniśmy unikać ciepłych podłóż , zwłaszcza słomy, nie tylko ze względu na rozwój bakterii alt także ponieważ słoma zwiększa temperaturę o 3-4 stopnie. Jeśli podłoże nie zapewnia chłodnej, wilgotnej przestrzeni, zwierzęta będą poszukiwać obornika. W ten sposób będą się załatwiać w miejscu wybranym uprzednio na odpoczynek, tylko po to by ochłodzić ciało przez parowanie, efektem czego będziemy widzieć wyjątkowo brudne zwierzęta, wskaźnik problemów z przegrzewaniem się zwierząt.
     
  • Istotne jest utrzymanie wilgotności względnej na niskim poziomie, w celu umożliwienia utraty ciepła przez parowanie. Zasada utraty ciepła jest prosta: suche otoczenie i mokre zwierzęta. Środowisko wysycone wodą powoduje, że utrata ciepła przez parowanie jest niemożliwa, co jest najgorszą rzeczą jaka może się zdarzyć zwierzętom cierpiącym z powodu stresu cieplnego.

 

  • Jeśli ściany budynku są narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne po południu, możemy wykonać izolację wewnętrznych stron ścian, dzięki czemu słońce nie będzie podgrzewać pomieszczeń w czasie, gdy zwierzęta powinny już odczuwać, że temperatura otoczenia spada co zachęca je do spożywania paszy. W rzeczywistości zwierzęta w upał preferują oddzielenie okresu odpoczynku i spożywania paszy niż w chłodniejszych temperaturach, więc będą jadły głównie na początku i pod koniec dnia, ze znacznym spadkiem aktywności w pozostałych godzinach. 

 

  • Zapewnenie dobrych stacji karmienia karmników / liczba zwierząt na kojec jest w tym wypadku najważniejsza, aby upewnić się, że zwierzęta, a przynajmniej niektóre, niżej w hierarchii, nie jedzą w innych porach niż chłodniejsze godziny dnia. Jeśli będą jadły w upał, spożyją mniej paszy a w konsekwencji z czasem zaobserwujemy większe zróżnicowanie wagi u zwierząt. Niewłaściwe rozmieszczenie karmników i poideł, obszarów aktywności i odpoczynku, może zwiększyć konkurencję o paszę, co będzie zaostrzone w warunkach stresu cieplnego, gdy czas na jedzenie jest krótszy.

 

  • Wreszcie, warto rozważyć strategię opartą o skład paszy. Jeśli skład paszy jest lekki dla układu pokarmowego - lekkostrawna- (produkuje mniej ciepła), zwierzę spożyje więcej energii w pokarmie i nie zauważymy tak znacznego spadku pobierania paszy. Spadek pobierania paszy częściowo jest związany z tym, że zwierzę nie chce produkować ciepła poprzez trawienie pokarmu. Na przykład tłuszcz zapewnia bezpośrednią energię z niewielkimi stratami na proces trawienia, czyli więcej tłuszczu w diecie zwiększa poziom energii i redukuje produkcję ciepła przy trawieniu.
     
  • Chłodzenie wody pitnej i płynna pasza —lub mieszania płynnej i stałej— też może pomóc.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji